ylllätin parikymppisen poikani vetämästä jotakin nenäänsä kun oli lähdössä baariin.. se oli nestemäistä, pienessä lasipullossa. elikkäs osaako kukaan kertoa, onko olemassa nestemäistä nenään vedettävää huumetta/haisteltavaa? vai immaakoha hän. minulle hän ei suostu kertomaan, ja sanoi sitä vetelevänsä harvoin.
mikähän huume
jennikaarina
8963
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Poppersia luultavasti.. eli laillist isos britannias ja aika mones maas euroopas, sitä myydää lähinnä seksikaupois homot käyttää enimmäksee. Eli ei hirveän vaarallista mutta jatkuvas käytös kyllä pehmentää pään.
vanha ei tajua
http://video.google.com/videoplay?docid=-8502535628805276452&q=is alcohol ecstasy&total=146&start=0&num=10&so=0&type=search&plindex=0 alkaa kohdasta n. 4.30. Kyseessä on britannian 19. vaarallisin päihde. Kannabis on tuon videon listauksessa sijalla 11, alkoholi sijalla 5, ekstaasi 18, LSD 14 ja sijalla 9 tupakka.
Jos englanti taipuu http://en.wikipedia.org/wiki/Poppers
Alkoholi ja kannabis käy tasakäpälää.
Päihdelinkin arvio
Riippuvuus ja sieto: Krooninen ja runsas kannabiksen käyttö lisää sietokykyä Hall, Room & Bondy 1995. Kannabiksen säännöllinen ja päivittäinen käyttö voi johtaa riippuvuuteen, joka on valtaosin psyykkistä. Mahdolliset vieroitusoireet ovat lieviä. Niitä ovat ärtymys, ahdistus, vapina, hikoilu, huonovointisuus ja unettomuus. Vieroitusoireita esiintyy lähinnä silloin, kun runsas ja pitkäaikainen käyttö lopetetaan äkkiä. Kannabista kokeilleista noin 10 %:n arvioidaan tulevan riippuvaiseksi siitä. Riippuvuus lienee yhtä yleistä kuin alkoholin käyttäjillä, mutta harvinaisempaa kuin tupakan tai opioidien käyttäjillä Heinälä 1998. Erään toisen arvion mukaan kannabiksen riippuvuusriski on tuo sama 10%, mutta alkoholin 15%, opiaattien 23% ja nikotiinin 32% Saarnio 2000, 160.
Lainauksia Päihdelinkistä. Ei pitäisi olla tulkinnanvaraista kumpi on Päihdelinkin mukaan vaarallisempi.
Alkoholi: "Voi aiheuttaa voimakasta fyysistä ja psyykkistä riippuvuutta. Vieroitusoireet voivat olla voimakkaita ja jopa hengenvaarallisia."
Kannabis: "Kannabiksen säännöllinen ja päivittäinen käyttö voi johtaa riippuvuuteen, joka on valtaosin psyykkistä. Mahdolliset vieroitusoireet ovat lieviä."
__________________________________________
Alkoholi: "Suuret alkoholiannokset ovat hengenvaarallisia. Esimerkiksi hengityksen säätely voi lamautua. Alkoholimyrkytykset aiheuttavatkin merkittävän osan alkoholikuolleisuudesta: Suomessa kuolee vuosittain 400–500 henkilöä akuutteihin alkoholimyrkytyksiin."
Kannabis: "Ei myrkytysvaaraa."
_________________________________
Alkoholi: "Alkoholin ja väkivallan yhteydestä on vahva näyttö."
Kannabis: "Kannabispäihtymyksen ja väkivallan yhteydestä ei ole näyttöä"
On hieman offtopic, mutta en laittaisi paljoa painoa tuolle englantilaisten listaukselle siitä, että missä järjestyksessä noiden listattujen päihteiden vaarallisuudet ovat. Eikös enkkujen mielestä siis essot ole "haitattomampia" kuin kannabis, jos ecstasy sijoittuu listalla kannabiksen perään?
Oudon lähekkäin sijaitsevat ko. listalla myöskin LSD ja kannabis, täysin eri eväitä myöskin keskenään.
Olen erittäin vankasti toista mieltä.
"Oudon lähekkäin sijaitsevat ko. listalla myöskin LSD ja kannabis, täysin eri eväitä myöskin keskenään.
Olen erittäin vankasti toista mieltä."
LSD auttaa jopa skitsofreniaan, puhumattakaan masennuksesta, neurooseista tai phäiriöistä: http://www.sundayherald.com/news/heraldnews/display.var.2068669.0.lsd_breakthrough_for_mental_health_patients.php
Kannabiksella on toki hyötynsä mt-puoleen, mutta ne ovat hyvin olemattomat verrattuna LSD:in. Fyysisetkin haitat ovat havaittavissa kannabiksella toisin kuin LSD:lla. "Koukkuun jääneidenkin" osuus on pienempi LSD:lla.
Ei se Leary ilman mitään todellisuuspohjaa noista ominaisuuksista valistanut jo vuosikymmeniä sitten!
homot vetaa sita taalla briteissa. tosi paska aine mulle tulee vaan ihan vidun kova paansarky. ei aiheuta ainakaa mun mielesta mitaa riippuvuutta. ihan polttaa ihoa kylla jos joutuu iholle....