Uutissähke Kalevan nettisivuilta: http://www.kaleva.fi/html/JTpage332402.html
"Eläinaktivistit kiinni epäonnistuneesta tarhaiskusta
Poliisi otti aamulla kiinni viisi eläinaktivistia, jotka yrittivät turkistarhaiskua Maalahden Svarvarin kylällä.
Eri puolelta Suomea kotoisin olevat eläinaktivistit yrittivät tunkeutua paikalliselle turkistarhalle, mutta tarhaajan asentamat hälytyslaitteet laukesivat ja hälyttivät paikalle tarhan omistajan ja vartiointiliikkeen. Poliisipartio löysi lähistöltä auton, jossa oli viisi ihmistä. Autosta löytyi vastaavia varusteita, mitä myös aiemmissa tarhaiskuissa on käytetty.
Tapausta tutkivan Mustasaaren poliisin mukaan tapausta tutkitaan törkeän vahingonteon yrityksenä. Poliisi on pidättänyt teosta epäillyt.
Mustasaaren poliisin suojissa on sekä naispuolisia että miespuolisia epäiltyjä. Pidätetyt ovat syntyneet 70- ja 80-luvuilla.
Samalle turkistarhalle tehtiin isku noin vuosi sitten. Viime heinäkuun 22. päivänä tarhalta päästettiin vapaaksi noin tuhat minkkiä."
Huutakaamme kaikki kolme kertaa eläköön.
ELÄKÖÖN, ELÄKÖÖN ELÄKÖÖN!
"Eläinaktivistit kiinni epäonnistuneesta tarhaiskusta
Poliisi otti aamulla kiinni viisi eläinaktivistia, jotka yrittivät turkistarhaiskua Maalahden Svarvarin kylällä.
Eri puolelta Suomea kotoisin olevat eläinaktivistit yrittivät tunkeutua paikalliselle turkistarhalle, mutta tarhaajan asentamat hälytyslaitteet laukesivat ja hälyttivät paikalle tarhan omistajan ja vartiointiliikkeen. Poliisipartio löysi lähistöltä auton, jossa oli viisi ihmistä. Autosta löytyi vastaavia varusteita, mitä myös aiemmissa tarhaiskuissa on käytetty.
Tapausta tutkivan Mustasaaren poliisin mukaan tapausta tutkitaan törkeän vahingonteon yrityksenä. Poliisi on pidättänyt teosta epäillyt.
Mustasaaren poliisin suojissa on sekä naispuolisia että miespuolisia epäiltyjä. Pidätetyt ovat syntyneet 70- ja 80-luvuilla.
Samalle turkistarhalle tehtiin isku noin vuosi sitten. Viime heinäkuun 22. päivänä tarhalta päästettiin vapaaksi noin tuhat minkkiä."
Huutakaamme kaikki kolme kertaa eläköön.
ELÄKÖÖN, ELÄKÖÖN ELÄKÖÖN!
Vastaukset 23
Vanhimmat
ei kuulu tänne..pistä ne hurraahuutos vaikka tonne Anarkisti-palstalle
Tämähän on parasta luonnonsuojelua kun saadaan kiinne ne kusipäät jotka laskevat suomen luontoon kuulumattomia eläimiä vapaiksi,tuhojaan tekemään! Viesti kuului ehdottomasti tälle keskustelupalstalle!
Tuommoset ekoanarkistisaddamit joutais pariksi vuodeksi suojelemaan Siperian herkkää luonnontasapainoa. Kuokan kera!
"ekoanarkistisaddamit"...heh heh...tuolla kommentilla osoitit juuri oman tyhmyytesi.
Kuulutko itse näihin luontoterroristeihin?
Se riippuu ihan siitä miten kategorioit ihmiset omassa päässäsi. Jos käsität ympäristöstään huolestuneen ihmisen sanalla "terroristi", niin voit ihan vapaasti kutsua minua terroristiksi
On muuten hauska huomata kuinka 9/11 jälkeen kaikki jotka ovat vähänkin poikenneet yleisestä linjasta tai arvostelevat nykyistä päätöksentekoa (tai päättäjiä) ovat heti terroristeja.
Mutta kiitos tästä arvonimestä (terrosristi). Jos te edustatte "hyvää", niin mieluummin minä olen "paha".
Asian vierestä...minulle on pienestä pitäen opetettu että sana "hihhuli" tarkoittaa uskovaista, joten siinäkään merkityksessä en ole hihhuli sillä olen eronnut kirkosta.
Mieluummin sitten vaikka se terroristi.
luontoterroristillä viherpiiperöä, joka rikkoo SUOMEN LAKIA vapauttaessaan minkkejä, tuhopolttaessaan rehujalostamoja, jne. Eli oletko ollut tällaisissa iskuissa mukana? Luonnosta huolestuneella ja tällaisella edellä mainitulla lainvastaisella toiminnallahan ei pitäisi olla mitään yhteistä,vai onko?
Terroristit toimii salassa ja pimeässä TUHOTÖITÄ tehdessään!!!!
Yhteiskunnan ulkopuolelle nämä tuholaiset!
En ole ollut. Minulla ei ole mitään kotieläinten pitoa vastaan. Vanhemmillani on maatila jossa on lehmiä, ja aika usein myös työskentelen siellä. Lehmät pääsevät kesäisin ulos (osa talvellakin),ne ovat silminnähden onnellisia, ja niitä hoidetaan rakkaudella. Vanhempani eivät koskaan mielellään laita elukoita teurastamolle, koska he näkevät ne ennenkaikkea ELÄVINÄ OLENTOINA, eikä tuotantovälineinä. Tämä on ok.
Mutta sitten on turkistarhaus, missä minkit EIVÄT pääse ulos, EIVÄT saa toteuttaa lajityypillistä käyttäytymistä, ja vittu, niitä ruokitaan niiden omilla lajitovereilla. Niiden ainoa oikeus on elää vitun pienessä häkissä ja kuolla. Ja tämä on se pointti minkä takia olen tarhaiskujen puolella.ELÄINTEN puolella!
Ja tässä kohdassa Suomen laki joutaa roskiin. En kunnioita tippaakaan lakeja jotka ovat tyhmiä. Oma moraalini toimii lakikirjana.
Olen kyllä ollut mukana laittomassa toiminnassa, koska talonvaltaus nykyisen lainsäädännön puitteissa lasketaan sellaiseksi. Mutta tarhaiskuissa en ole ollut, itseasiassa en ole mukana missään eläinoikeus-toiminnassa (ellei kasvisyöntiä lasketa sellaiseksi). Omaan vain asiasta omat, vahvat, mielipiteeni joiden takana olen valmis seisomaan.
jos joku ihminen on sinun mielestä moraalisesti arveluttava, tämän saa ampua...Toimithan tuossa tapauksessakin sen käsityksen pohjalta, mikä sinun mielestä on moraalisesti oikein eikä tuomioistuimen langettamasta sanktiosta tarvitse välittää, onhan omatuntosi puhdas.
2 § (21.4.1995/578)
Murha
Jos tappo tehdään
1) vakaasti harkiten,
2) erityisen raa'alla tai julmalla tavalla,
3) vakavaa yleistä vaaraa aiheuttaen tai
4) tappamalla virkamies hänen ollessaan virkansa puolesta ylläpitämässä järjestystä tai turvallisuutta taikka virkatoimen vuoksi
ja rikos on myös kokonaisuutena arvostellen törkeä, rikoksentekijä on tuomittava murhasta vankeuteen elinkaudeksi.
Yritys on rangaistava.
Minusta tuo pykälä on aika perseestä ja ei osu minun moraalikäsityksen piiriin. Miksen siis lähde lahtamaan kaikkia jotka vähänkään vituttavat.
Puhuinko kenties jotain ampumisesta ja tappamisesta? Mainitsinko että tappaminen on oikein? EN!!! Joten älä vääristele sanojani. Sanoin nimenomaan että en kunnioita lakeja jotka ovat typeriä.Olet aika vajukki jos vasta lain kautta tajuat että tappaminen on väärin. Minulla on se kyllä ollut tiedossa pienestä asti. Enkä tarvitse mitään lakia sitä minulle kertomaan.
Ja jos näille linjoille lähdetään niin historian suurmiehet ovat niitä kaikkein suurimpia rikollisia, sillä heidän käskyistään on tapettu miljoonia, ja ovathan hekin toimineet "lain oikeuttamalla tavalla".
Yhteiskunnan ulkopuoliset oliot!!!
Onko sinun mielestä nämä terrori iskut hyväksyttäviä mitkä on tapahtunut laajalla alueellella, mitkä on maksaneet satoja miljoonia euroja vakuutusyhtiöille ja yksityisille yrittäjille!!!!
HYVÄ ETTÄ NÄITÄ ROTTIA SAADAAN VÄLILLÄ KIINNI!!!
no, tällä hetkellä tiedetään se, että tarhalla on hälyttimet lauennut, kaksi lukkoa rikkoutunut ja muutaman kymmenen kilometrin päästä kasitieltä on löydetty ihmisiä autosta... eli vielä ei ole todisteita siitä että autossa olleet ihmiset ovat olleet myös tarhalla...
ja siitä että minkki on suomen luonnossa saadaan kiittää vain ja ainoastaan turkistarhaajia ja metsästäjiä. suomessa oli vahva villiminkkikanta jo kauan ennen ensimmäistäkään tarhaiskua.. kiitos turkistarhaajien. tarhaiskujen vaikutus suomen villiminkkikantaan on lähinnä kosmeettinen.
iskuissa käytettyjä välineitä auto täynnä. Mitäköhän ne tarjoaa selitykseksi? Ei muuta kuin linnaan vaan ja tarhaajien korvausvaateet vetämään, niin katsotaan, om pappa betalar igen...
mitä helvetin väliä sillä on mitä näillä oli autossa mukanaan? se ei osoita sitä että nämä henkilöt olisivat olleet tarhalla... ei kai missään ole kiellettyä ajaa kasitietä autolla pitäen mukanaan taskulamppuja ym...
eli oletuksien sijasta osoituksia ennen kun ruvetaan tuomioita jakelemaan, kiitos?
unohdit sukkahousut, villamyssyt, joissa silmäreiät...ihan tavallista transukamaa, ehkä kaikki piiperöt ovatkin kaappihomoja.
kirjoittaja köön väite että metsästäjät ovat syyllisiä suomen villiminkkikantaan tuntuu aika oudolta. parhaamme mukaan olemme niitä yrittäneet luonnostamme poistaa! voisit pikkasen selittää asiaa jos pystyt.
ei sillä väliä mitä tyypeillä on ollut mukana, se ei riitä osoittamaan muuta kuin että he ovat olleet kyseisten varusteitten kanssa kasitiellä... ei olla todistettu että he olisivat varusteineen olleet myös tarhalla.
Teiltä tyhmiltä kommarityypeiltä on huomioimatta kuitunäytteet ja autonrenkaiden jäljet!!!!!!
Pitkää häkkiä toivoen, korvauksiahan näiltä rotilta ei saa!!!!!!
Turvasäilöön vaan ajattomaksi ajaksi vert. guatanamo!!!!!!!!
sama henkilö kirjottaa paskaa eri nikeillä
Taitaa tämä nykyinen valtionsyyttäjäkin kuulua viherpiipertäjiin.
Päästää eläinterroristit kuin koiran veräjästä.
Oikeusmurha!
Minkäs teet kun ei ole ketä voi syyttää, ei tarpeeksi pitäviä todisteita jne...
"Syytön kunnes toisin todistetaan", vai mitenkäs se menikään...
Siinähän puret hammasta ja itket!