Ajatuksena olisi laittaa pystyyn joko toiminimi / Oy normaalin palkkatyön oheen. Ilmeisesti Oy olisi fiksumpi taloudellisesti (yrityksen liikevaihto ~10-20k€/vuosi)- mutta onko syitä miksi toiminimi olisi fiksumpi (paperityötä siinä tietenkin vähemmän on).
Kuinka tilanne jos palkkatyöni loppuu - olenko oikeutettu työttömyyskorvauksiin ?
kommenteista kiitollinen...
Kuinka tilanne jos palkkatyöni loppuu - olenko oikeutettu työttömyyskorvauksiin ?
kommenteista kiitollinen...
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jos jäät työttömäksi ja sinulla on toiminimi tai olet osakkaana yrityksessä,et saa työttömyyskorvausta.Käy katsomassa oman liiton tai www.mol.fi sivuilta ehdot, yrittäjien työttömyyskassaan liittyminen auttaa, jos jäät kokonaan työttömäksi. Lisää tietoa saat mm. www.yrittajat.fi tai www.yrityssuomi.fi. Verottajalta saa myös apua, jonkin verran esim. tietoa alv verotuksesta ja pääomatuloverotuksesta.
toiminimen ja osakeyhtiön vain siinä tapauksessa että taloudelliset riskit ovat huomattavat. Paperityötä on molemmissa ihan riittämiin. Toiminimessä voit tehdä yksityisnostoja joita osakeyhtiössä et voi tehdä, siinä on toiminimen edut pääpiirteissään.
Yritystoiminta ei ole mikään automaattinen este työttömyysturvalle mutta saat selvityksiä antaa ja mahdollisesti valittaa työkkärin päätöksestä. Kun tiedät jääväsi työttömäksi laitat heti yrityksen lihoiksi, siinä vaiheessa kun haet ansiosidonnaista sinulla ei ole enää yritystä. Jos yritystoiminta muodostaa olennaisen osan toimeentulosta ja olet YEL-vakuutettu kannattaa harkita yrittäjien kassan jäsenyyttä.