Olen sairastanut bulimareksiaa melkein kahden vuoden ajan. Olen huomannut, että kasvot ja leuan alla olevat kaksi imusolmuketta ovat turvoksissa. Kysyisinkin, että johtuuko se bulimiasta? Ja jos johtuu, niin kuinka kauan oksentelun lopettamisen jälkeen kestää, että kasvot ja kaula palautuvat normaaliin muotoonsa? Oksennan 3-5 kertaa päivässä.
Leuanalusimusolmukkeet ja kasvot pahasti turvoksissa
4
1550
Vastaukset
- calmato
Eräs Brittein saarilta oleva opiskelijani oli parantunut bulimiasta ja ennen Suomeen tuloaan, mutta leukaperät ja kaula oli edelleen turvoksissa kuin olisi sairastanut sikotautia. Tuolloin oli kulunut noin kaksi vuotta tervehtymisestä.
Toivottavasti saat apua sairauteesi. Haethan apua? - Retriika**
moikka. se imusolmukkeiden ja leukaperien turpoaminen tosiaan on yksilöllistä. toisillä turpoaa heti valtvasti ja toisilla tuskin lainkaan. itselläni ei ensimmäisten parin vuoden aikana turvonnut lainkaan, mutta nykyään turpoaa herkemmin. iho myöskin alkaa oireilla ja tulee läiskiä ja näppyjä kasvoihin. se osaltaan motivoi minua joskus olemaan oksentamatta, kun en kehtaa lähteä kotoa mihinkään kasvot turvonneina ja läikikkäinä.
- NnnVvv
Itselläni mennyt taas syöminen aivan "överiksi" jo yli viikon. Nytkin olen syönyt karkkia ja munkin tänään, ja loppua ei näy. Syön pahaan olooni ja masennukseen. Kuinka paljon oksentelu turvottaa naamaa? Itse olen laihtunut n. neljä kiloa, mutta naama tuntuu turpoavan koko ajan ja iho on huonossa kunnossa. Tekisin mitä vain, että pääsisin tästä eroon. Ruoka ja oma kroppa pyörivät koko ajan mielessä. Älkää koskaan aloittako oksentelua.
- ÄSHOOOO
NARSISMIAAAAAAAAAAAAA
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1318341Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4627530SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden2205676Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en934699Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1474624Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1064455Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p194344Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr104182Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su974136Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03830