Ollaan aloittamassa saneerausta rintamamiestaloon. Millainen on kustannusarvio kun ajatellaan että uusitaan kaikki söhköistykset. Siis 1000 e haarukkaan. Kait vastaavista on jollain kokemusta.
Talo on rakennettu -47, pohja ala jotain 70 m2, kellari jossa saunatilat, asuin kerros ja vintillä kaksi kamaria.
Kiitos.
Talo on rakennettu -47, pohja ala jotain 70 m2, kellari jossa saunatilat, asuin kerros ja vintillä kaksi kamaria.
Kiitos.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Näkemättä ja tietämättä mitä haluatte on paha näkemättä hintaa tietää.Mutta tuhansista puhutaan vaikka `karvalakkitalon´ tekisitte.Mutta jos aivan nykyaikaa haette niin hintaa kyllä kertyy helposti.
Kaikki uusix noin 100 egee neliö.
tarjoustalosta, ne saa 1000 eurolla, kaapelia menee 10 kelaa eli 500 euroa ja kykentätyötä 500 sähkäriltä.
Jos tauluja uusitaan ne maksaa 500 lisää.
Talonne 'päivitys nykyaikaan'.
Työnjohtoineen,johtoineen,penkomisineen ja pari uutta s-keskusta(ulkomittaus ja r-keskus).
Se tekee sitten vähän enemmän työtä,jos yritellään upottaa asennukset herrasväen avulla.
Hinta on 5200;-
-teik it or leave it..
on heittänyt pahasti kuperkeikkaa tässä arviossa.
voi sitten kaikkitietävänä ehdottaa jotain.
onpas halpa "rane"-sähkäri. taitaa jättää mittauksetkin tekemätä... ja tarjoustalon kalusteet ovat niitä ja näitä, joita ihan kaikkia ammattisähkäri ei asentaisi. Ja Isäntäparin unelmatasoa tuntematta vaikea arvioida työn hintaa, mutta muutamia tonneja kuitenkin. Riippuen Isännän aputyöhön osallistumisesta... reijät, sun muut kiinnitys työt...
Enstoa sielläkin myydään eikä tarvitse juosta sähkärin tukussa kahvireissulla ja kalliilla niitä hakemassa.
Uudessa talossa työjaksot pitempiä jolloin työaika on huomattavasti pienempi.
Vastaavan uudentalon työaika on 70-100 tuntia,
peruskorjauksessa tulee helposti yli 100 tuntia.Täysremontti kaikki piiloon ja kaikki uusiksi keskukset nousut ym.lattialämmityset ja muut lämmityslaitteet.Hinta tulee olemaan 8000€ suuruus luokkaa.Tietenkin hinta muodostuu tasosta valaisimien laadusta ja yms. Hyvä suunnitelma niin sen jälkeen tarkka hinta voidaan laskea. Useita tehnyt ja nytkin muutama työn alla, ei suurta halua yleensä saneeraus kohteisiin.
sähkäretä sikiää. Liian hyvät liksat????
Ei kyllä riitä 8000 euroa kaikkiin uusiksi sähköjen osalta. Helposti jo pelkkiin pääkeskus, ryhmäkeskus, kaapelointi, valaisimet ja kalusteet uppoaa tuo 8000 euroa. Laskisin itse hieman yli 100 euroa neliö arviolla koska onhan niitä vanhojakin purettava sekä todennäköisesti talossa pitää olla sähköä remontin aikana ja aikataulukin on hieman erilainen kuin uudistalotyömaalla.
Hyvällä suunnitelmalla ja rakennusporukalla on suurikin vaikutus loppuhintaan. Jos muut työmaalla ei ajattele toisiaan syntyy äkkiä suuriakin hidastuksia.
Mutta on sitä tullut tehtyä talo jossa oli yksi pistorasia ja valaisinpistoke per huone joten hinta-skaala on aika laaja.
Pääkaupunkiseudulla sellaiset 47 euroa tunti.
tarkemmin. Sähkösaneeraus on putkisaneerauksen synnyttämä muoti-ilmiö. Samaa sähköä tulee vaikka olis "saneerattu".
Rintamamiestalon saneeraus on julkisivujen uusiminen lisälämpöeristyksineen, ikkunat, vesikatto ja mahdollisesti salaojitus sekä perustuksen vesieristys. Putkistot, keittiö, kylpyhuone jne. onkin normaalia remonttia.