pitääkö väittämä paikkaansa että ranteesta mitattuna ei ole yhtä tarkka kuin käsivarresta?
Itselläni on rannemittari.
verenpaineen
mittaus
1
581
Vastaukset 1
- se paikkansa,
rannemittarit ovat epätarkempia kuin olkavarsimittarit. Mutta rannemittareidenkin välillä on eroja. Käy terveydenhoitajan vastaanotolla tai tk:n omamittauspisteessä ja ota oma mittarisi mukaan. Mittaa tai pyydä th:ta mittaamaan paineet ensin tk:n laitteella ja mittaa sitten heti perään omalla mittarillasi, siltä samalta istumalta. Näin saat tietää, heittääkö tulos paljonkin. Tk:n mittarit tarkistetaan kerran vuodessa, joten niiden pitäisi antaa luotettavia tuloksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän521063Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll211020Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl514838- 49811
- 46725
- 37649
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30616Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan61596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE181595Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37560