Apua!!! Olen sairastanut ohimolohkoepilepsiaa muutaman vuoden ja tässä parin viime vuoden aikana muistini on huonontunut merkittävästi. Tämä on todella ahdistavaa. Erityisesti episodinen muisti pätkii, eli en muista mitä on tapahtunut. Myös oppimisvaikeuksia, niistä johtuvaa masennusta, väsymystä, suorituskyvyn laskua.
Mahtaakohan olla lääkkeiden sivuvaikutuksia vai meidän epipotilaiden kohtalo?
Itse olen syönyt Trileptalia, Lamictalia, Keppraa ja nyt Lyricaa. Mikään ei ole auttanut.
Muisti pätkii!!!
4
697
Vastaukset
- Peeth.
Sitähän ne neurologit ja muistitestien tekijät pohtivat kun tekivät testejä eivätkä osanneet millään muotoa auttaa.
Mulla on muistin pätkiminen päivittäinen asia ja kaverit jo on tottuneet siihen että mun kanssa on vaikea muistella mitään lähi-menneisyydessä tapahtunutta, kun harvoin mä muistan mitään asiasta. Jännä kyllä että kaikki asiat lapsuudesta ja nuoruudesta on hyvin tarkasti muistissa. Eli lääkityksen/epilepsian ajalta kaikki asiat harmaan peitossa.
Koulun käynti on ollut hankalaa mutta onneksi opinto-ohjaaja ja opettajat on olleet aika joustavaisia ja ehdottaneet jopa tahdin hidastamista jos pääni siten toimisi paremmin.. Mutta johan tässä lopputyötä tehdään että turha sitä enää hidastella :)
Noi muistionelmat on tuttuja monille enkä ole kuullut keinosta jolla asiaa helpottaa.. :( - ???
No tutultahan toi kuulostaa. Itse olen sairastanut ohimolohkoepilepsiaa nyt 9 vuotta ja kyllä tämä aika on melko hyvin hämärän peitossa. Jotkut asiat muistaa tosi hyvin, kun taas jotain ei millään. Vaimo onneksi sitten aina kertoilee, että muistatko, kun käytiin siellä ja tehtiin sitä ja tätä. Ja kyllä tän lähimuistin huonomisen huomaa esim. töissä mun työpöydästäni. Se on meinaan ihan täys, vieri vieressä, keltaisia muistilappuja :o)
No oppimisvaikeuksiakin on ilmennyt, mutta ei häiritsevän paljon. Enneminkin keskittymiskyky on heikentynyt?
Masennusta en ole huomannut, eikä vaimokaan.
Väsymystä ei ole tullut, päinvastoin.
Laitoin itse nämä kaikki ensin näiden lääkkeitteni piikkiin. Nyt menee Lamictal ( 400*2), Keppra (1500*2) ja Topimax (350*2). Aikaisemmin olen syönyt myös Trileptaalia, Frisiumia ja Neurotolia. Mutta kun mun kohtaukset ei pysy poissa, niitä tulee tällä hetkellä n. 3 viikon välein. Niin nyt kun olin vähän aika sitten TAYS:ssa Video-EEG:ssä, niin lääkäri sanoi, että tämä mun oikealla ohimolohkossa oleva kohtauspesäke on alkanut laajeta ja sen seurauksena mm. muisti saattaa heiketä. Sitten se sanoi, että jos jatketaan näillä lääkityksillä ja niin 10-15 vuoden päästä muisti on jo tosi surkee ja puhekin saattaa alkaa sammaltaan (siis selvinkin päin). Ja lopuksi ehdotti, jos alettaisiin miettimään leikkausta. Johon tietenkin suostuin samantien. No miksen ollut jo aikaisemmin halunnut leikkauseen? No en tuntenut siihen tarvetta, koska mielestäni elämäni on muuten niin hyvällä mallilla, mulla on kuitenkin vaki työ paikka jne… Mutta toi tieto, että 10-15 vuoden päästä olisin ehkä työkyvytön, niin kyllä ekan kerran pysäytti miettimään missä mennään.
Mutta itse kysymykseen ja vastaukseen. Eli nämä muisti ongelmat johtuvat epilepsiasta ja sen hoitoon käytettävistä lääkkeistä. Tämän varmistin myös lääkäriltä ja se sanoi, että kumpikin heikentää muistia. - Telle
ja pahasti ;) Lähi- ja tapahtumamuisti ovat huonontuneet todella paljon. Sairastuin epilepsiaan n. 2 vuotta sitten, pesäkettäni ei ole löydetty, olen siis "epämääräinen tapaus".
Epilepsiani myötä vaivuin myös vakavaan masennukseen; tietenkään itse epilepsia ei yksinään sitä aiheuttanut, vaan oman sairauteni myötä muut elämässäni käsittelemättä jääneet asiat nousivat pintaan.
Käsittääkseni sekä epilepsia että masennus aiheuttavat muistin huonontumista (näin minulle on kerrottu). Lisäksi on tietenkin lääkkeiden vaikutus. Itselläni on on ollut käytössä Neurotol Slow, Lamictal ja Keppra. Keppran tuoteselosteessa mainitaan erityisesti masennus ja mielialahäiriöt. Tiedä sitten... Vaikuttaa siltä, että joissakin (aika useissa) tapauksissa oikeata lääkettä joudutaan hakemaan pitkäänkin.
Kyllähän niitä muistamiskeinoja on, mm. keltaiset lappuset. Pahinta mielestäni on se, että en muista käyneeni jossakin paikassa, esim. ravintolassa syömässä. Egyptin Kuninkaiden laakson sentään muistan. Mutta noita lappusia ei sentään viitsi ravintolaan syömään mennessä pitää mukanaan. No, mies sitten kertoo minulle, että eilen käytiin syömässä nepalilaista ruokaa.
On tietenkin myös kotikutoisia konsteja harjoittaa muistiaan: pöydällä paljon erilaisia pieniä objekteja, niitä saa katsoa hetken aikaa sitten simmut kiinni, vastapuoli ottaa jonkin niistä pois. Pitäisi yrittää muistaa, mikä objekti on kadoksissa. - Muistipät...kii
Heippa!
Olen itse syönyt yöllisiin kohtauksiin Trileptalia ja on aina ollut koulussa oppimisvaikeuksia ja luulen että jonkinlainen lääkevaikutus tai kohtauksista tulevaa ?? Minullakaan ole Trileptal auttanut ja ajattelin että vaihdon aika, koska mitää hyötyä ole kuitenkin 7 vuotta niitä popsinut!! On myös masennusta ja väsymystä ja vahvistuu kun tulee enemmän kohtauksia. Minulla ei ole löytynyt eeg tai magneetissa mitään mutta kohtauksia tulee ja etenkin ennen kuukautisia tai stressaavaa aikaa ja tän takia en päässyt kokeista läpi ja muisti pätkinyt. Olen 22 vuotias ja tuntuu että muisti lähtee ennen 30 vuotta. Miten ohimolohko epi todettiin sinulta??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1201777
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991588Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy481109Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?441000Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29929Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50856Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s44822Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37790Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56778Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37760