Lasi asiaa

Terves joo kutsunnat tossa tuli käytyä jo viimevuonna mutta pisti miettimään tälläinen asia.
Itselläni on n. -5.80 likinäköä ja silti tuli A:n paperit. Ei siinä mitään ongelmaa ole, mutta mietein vaan että tulenkö pärjäämään siellä laseilla, sillä ilman laseja olisin aika avuton.
1560
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Lasit sulla saa ja pitää olla päässä aina paitsi kun tulee suojeluhälytys, jolloin on heitettävä nasse (suojanaamari) naamalle. Sillon on vittumaista ku ei meinaa nähä mitään. Joissain yksiköissä tarjotaan varusmiehille "näönkorjaimet", jotka kiinitetään suojanaamariin. Toimivat ihan hyvin.

Muutoin laseista ei ollut haittaa paitsi hyökkäysamunnoissa, joissa joutuu aina mitä ihmeellisimpiin makuuasentoihin, joissa pitää pystyä tähtäämään molempien tähtäimien läpi ja vielä mieluiten osumaan :D. Tässä tulee kuitenkin monesti lasien näkökentän rajallisuus vastaan. Samoin huurtuminen voi koitua hetkelliseksi ongelmaksi.

Mut mut... itellä miinusta oli sellaset 4 ja ihan kunnialla suoriuduin - aina lopulta joukkueenjohtajaksi asti. Et ota ihan iisisti. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mies satakunnasta. kirjoitti:

Terves joo kutsunnat tossa tuli käytyä jo viimevuonna mutta pisti miettimään tälläinen asia.
Itselläni on n. -5.80 likinäköä ja silti tuli A:n paperit. Ei siinä mitään ongelmaa ole, mutta mietein vaan että tulenkö pärjäämään siellä laseilla, sillä ilman laseja olisin aika avuton.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu