Me ollaan asuttu joulukuusta alkaen uudessa omakotitalossa. Laitettiin maalampö ja asuinpinta-alaa on 125 neliötä ja lisäksi 10 neliön lämmin varasto. Meitä asustelee tässä kaks aikuista ja mielestäni ollaan tarkkoja siitä, ettei jätetä valoja, tietsikkaa tms. tyhjää päälle. Nyt tuli sähköyhtiöltä arviointi lasku ja ollaan aivan kauhuissaan... Siinä oli arvioitu vuoden kokonaisenergian kulutukseksi vähän alle 20000 kwh!!! No, sitten me alettiinki kattoon tota sähkömittaria ja laskettiin. Meillä olis menny 31.1.08-6.3.08 2257 kwh. Me ollaan aivan käsi päässä, ku nää on kauheita lukuja mun mielestä. Voiko se olla niin, että toi mittarijuoksee lujempaa vai paljonko teillä on vastaavissa tapauksissa kulutukset?
paljonko kokonaisenergia
TanjaV.
221992
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Naa.. No talvella menee huomattavasti enempi kuin lämpimillä keleillä, eli en tuosta vielä kamalan huolissani olisi.
Tottumukset lämpimän veden käytössä vaikuttaa ja muita sähkölaskun suurentajia ovat mm. sähkösauna ja kuivausrumpu. Vallankin sähkökiukaalla saa melkosen äkkiä arviot poskelleen, jos lämmittää saunaa useita kertoja viikossa. Mites huonelämpötila, onko kovin korkea? Jo pari-kolme astetta vaikuttaa sähkön kulutukseen melkoisesti.
Ja mites auto(t)? Ei kai vaan ole narun päässä ilman kellokytkintä ja vielä sisätilanlämmitin päällä? Ja entäs se varasto, onko huonosti eristetty tms. Ja miten vaan, niin pudota lämmöt jonneki 10 asteeseen, jos vaan mahdollista.
Entäs ilmanvaihdon säädöt, onko ne varmasti säädetty kohdalleen? Jos ei, niin lämpö saattaa mennä harakoille.
Valoilla ja vallankin tietsikan päälle jättämisellä on korkeintaan marginaalinen merkitys.
"vallankin tietsikan päälle jättämisellä on korkeintaan marginaalinen merkitys"
Tuo väitehän on ihan "poskellaan" jos on kysymys pöytäkoneesta. Sillä saa aikaiseksi yllättävän suuren kulutuksen kun pitää sitä jatkuvasti päällä. Kannettava on sitten jo huomattavasti pienempi syöppö.
Mitään laitetta ei tietenkään kannata pitää päällä jatkuvasti. Ajattelinkin lähinnä sitä, että ei pöytäkonetta kannata montaa kertaa päivässä käynnistellä-sammutella. Se rasittaa konetta ja säästöt hupenee siihen.
Tietokoneen lepotilan vaikutus sähkönkulutukseen on kuitenkin vain tavallisen -60 w sähkölampun kulutuksen luokkaa.. Merkitys on aika marginaalinen, jos sitä vertaa vaikkapa 6 kw sähkökiukaaseen, joka vie sähköä 100 x yhden hehkulampun / tietokoneen verran.
Tokihan pienistä puroista isot joet syntyy, eli jos päällä on jatkuvasti turhia valoja, tietokonetta, telkkaria, pihavaloa jne., niin kyllähän niistäkin laskua ajan mittaan kertyy..
Ei kannata hätääntyä. uudessa, kuten vanhassakin talossa sähköyhtiön täytyy arvioida teidän sähkönkukutuksenne jonkun normin mukaan. Seuraavana vuonna se saattaakin olla teidän edellisen vuoden todellinen kulutus. Tai voitte itsekin ilmoittaa oman arvionne, jonka mukaan teitä laskutetaan. Muttei tuo paljon ole yläkanttiin arvioitu. Toisilla menee tuollaisessa talossa 25 000 kwh (suora sähkölämmitys). Teillä ehkä 17 000(ihan summassa) Tuskin yli 3000 kwh saatte hyvityksiä-eli 200-300 e saatatte saada hyvitystä.
Sähköyhtiö hyvittää/laskuttaa liikaa/liian vähän maksetut seuraavassa tasauslaskussa (noin vuoden välein). Käytännössä niin, ettei seuraavana vuonna välttämättä tule muutamaan kuukauteen laskua sähköenergiasta tai tulee vielä lisälaskua.
eli kerran kuussa ilmoitat lukeman verkkoyhtiölle, joka ilmoittaa sen edelleen sähköenergian myyjälle (jos eri kuin verkon haltija). Pysyt hyvin ajan taasalla kulutuksessa ja laskutus on just oikein koko ajan.
lämpö ei säästä teillä mitään. Eli liian pieneen taloon sitä ei kannata laittaa.
Haluaa teiltä ilmaista lainaa, jota tyhmyyksissänne maksatte yhtiölle.
Soitat sähköyhtiölle ja laitat arviolaskuksi 12000kWh/vuosi. Uuteen lämpöpumppuun kannattaa hakea optimiasetukset maalämpöfoorumilta. www.maalampofoorumi.fi
Tietokone on tosiaan yllättävän kova kuluttaja. Meillä 24/7 käyvä tietokone vie kaikesta energiasta 10.6%. Koneen mitattu energiankulutus 180W ja talossa sentään kokoa yli 250m2 (maalämpö). Kannettavalla tuosta saisi leikattua varmaan 70% pois? Onko joku mitannut kannettavan tietokoneen kulutusta?
Juha
Ei tuo ihan tolkuttomalta kulutukselta kuulosta, ehkä vähän olisi säästämisen varaa jossain. Sähköyhtiön arvio on sen sijaan pielessä.
Meillä on sattumoisin melkein samanlainen talo, kylläkin aika vanha. Meillä on lämmin pinta-ala 116 m2 j 6 m2:n pannuhuone, maalämpö (v:lta -81) ja kiertoilmalämmitys. Viisi henkeä ja sähkövehkeitä riittävästi (mm. 1000 l:n kotikylmiö), ei hirveästi pihistellä. Tammikuussa meni 1252 kWh ja helmikuussa 1312 kWh. Kokonaiskulutus viime vuonna oli 12112 kWh.
Olen laittanut sähkömittarin lukeman joka kuukauden 1. päivä exceliin vuodesta -97 lähtien ja tänä talvena molemmat kuukaudet menivät toiseksi pienimmällä sähköllä. Pienimmät lukemat on ollut 1150 kWh tammi/97 ja 1153 helmi/97 ja suurimmat 1732 tammi/02 ja 1574 helmi/07. Viime talvena tosin lämpöpumppu krenasi ja se vaihdettiin viime kesänä.
Kesemmällä menee sitten semmoinen 600-800 kWh/kk. Elikkä nou hätä.
ja maalämmöllä on kokonais sähkönkulutus óllut keskimäärin 12000kwh/vuosi.Lämmityksellä on oma kwh mittari ja se naksuttaa n 6000kwh/vuosi.Talvivuorokauden kokonaiskulutus on 40-50 kwh/vrk .Monissa maalämpökoneissa on muuten sähkövastus,kannattaisi tutkia onko tuo sähkövastus miten päällä,jos asetukset on vähän pielessä niin MLP voi lämmittää turhaan vastuksella
Niin meilläkin on varalla sähkövastus, mutta se on varaajassa, ei maalämpökoneessa. Sähkövastuksen säätö on 35 asteessa, eli se lähtee päälle, jos varaajan lämpö putoaa tuon alle.
on vai kuumentaako lämpöpumppu muka yli 55'c?
veikaan että aloittajalla kierto/kompura ei ole toiminnassa vaan lämmitys hoidetaan pelkästään maalämpöpumpun vastuksella.
Kuten tarkkaavainen lukija huomaa, meidän systeemi on v:lta 1981. Ei tainnut silloin olla tulistuksia. En ole löytänyt myöskään laitteen käyttöohjeista mitään mainintaa ko. vastuksesta. Meillä otetaan lämmin käyttövesi varaajasta erillisen kierukan kautta ja mielestäni sen lämpötila on sama kuin kiertoveden lämpö (noin suurinpiirtein). Termostaatin maksimisäätö on 60 ast., mutta minä olen pitänyt sen n. 53:ssa, koska hyötysuhde putoaa kuulemma jyrkästi tuon jälkeen. Jos on paljon saunavieraita, käännän termarin 60:een ja aika hyvin on lämmin vesi piisannut.
Suosittelisin alkuperäiselle kirjoittajallekin lämpötilan alentamista, jos ei sitä ole jo tehty.
Sähköyhtiön työntekijä kävi mittaamassa mittarin ja otti se tosta maalämpöpumpustakin lukemia. Kaikki kuulemman ok. Laskettiin vuosiarvio nyt 12000kwh, ku kuulemman kesäkuukaudet tasaa tilannetta. Meillä ei oo autot aina johdon päässä, vaan napsautetaan aamulla n. tunniksi lämpenemään. Varasto on eristetty yhtälailla ku taloki, että ei me muuten "tuhlata" sähköä. Kiuakaana meillä tosin on harvian forte, mutta myyjän mukaan se ei oo sähkösyöppö.
Tottenpa sitä vuoden päästä on tämänki asian kanssa viisaampi.
Lämmitykseen ja lämpimään veteen menee 10000 kWh, jos on uskomista maalämpökäyttäjien kertomuksiin. Sitten 10000 kWh:a mene johonkin muuhun, esim. sähkösaunaan voi mennä 2000 kWh:a.
8000 kWh menee siis valaistukseen, ruuanlaittoon ja viihdeelektroniikkaan.Sitä tuo merkitsee, että teillä on ympäri vuorokauden ja ympäri vuoden noin 1 kW:n kuorma noiden viimeksimainittujen toimintojen takia. Saattaa tietenkin olla, että maalämpösysteemin hyötysuhde ei ole sitä, mitä maalämpöpumpun myyjä hövelisti lupasi.
Joulukuu 1160
Tammikuu 1327
Helmikuu 1574
Ja talossa on öljylämmitys. Nykyisillä öljynhinnoilla tilanne on alkaa olla se, että mitä enemmän kuluttaa sähköä sitä enemmän säästää kun se öljyä halvempi sähkö muuttuu kuitenkin lämmöksi.
sitten...". Säätöihin kannattaa keskittyä hetki tai pari. Nuo kulutuslukemat ovat meinaan suorasähkötalon lukemia ja vielä kovia sellaisia.
Meillä on paimiossa talo 180 neliötä ( 22-23) ja talli 60 neliötä ( 15). Talo rakennettu 2006 ja matalalämpönormein. Asujia 2 1 ja puita poltettu noin 1 pinomotti. Vuoden kokonaiskulutus 9000Kwh (tässä on koko kulutus, koska meillä ei ole erillistä mittausta pumpulla). Tammikuussa 2008 meni 1100kWh (pumppu käynnissä 360h) ja helmikuussa 2008 meni 950kWh (pumppu 300h). Vastaavasti kesäkuukausina kulutus noin 400kWh. Teillä on pahasti jokin pielessä. Ei kai alapohjan valulla ole paksuutta 15-20cm.
vaik sähköllä ei lämmitä ni 5kk 3890kw meni
Turha kysellä jos tyytyy nykyiseen kulutukseen.
Älä ota noita kirjoittajia vakavasti, jotka väittävät, että esim. 180 m2:n sähkölämmitystalon kulutus on alle 10 MWh ja kuutio halkoja. Puhuvat potaskaa tai sitten huoneiden lämpötila on talvella alle 14 astetta. Jo pelkkää taloussähköä menee normaaliperheellä vuodessa ehkä 5 MWh. Lämpiääkö mikään talo 4 MWH:lla. Minä vaan kysyn.
Tarkistakaa lämpöpumppune säädöt (tai takistuttakaa). Kulutuksenne on ehkä vähän yläkanttiin.
Meillä menee 200 neliön talossa 25.000kWh vuodessa, puita tulee polteluta noin puoli mottia. Päiväsähkön osuus noin 8000kWh, eli se kaikki taloussähköä ja yösähköstä tulee vähän lisää.
Mutta talvikuukausien kulutushan voi olla noin 10 kertainen kesäkuukausiin, ei tosin tänätalvena, kun on ollut niin kamalan lämmintä.
Voi olla että uudessa kodissa on vähän saunottu normaalia enemmän :)
Kyllähän siainti eli missä päin suomessa talo on.