maatalousministerin

Ajatella, että Anttila, keskusta, on tuomittu vankeuteen.
Ja huomioiden, että syy on väärä vala, ei voi edes puolustaa tekoa sillä, että se olisi joku pikaistuksissa tehty söhellys.
Vakaan harkinnan tulos se on valehdella valan velvoittamana.
4108
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

on kiintiöpaikka rikollisille.


Juhantalo ... Karpela-Saarela-Karpela, ja nyt Anttila.

Äänestä

Suomen Perustuslaki velvoittaa, että ministeriksi Suomessa on nimitettävä rehellisiksi ja taitaviksi tunnettuja Suomen kansalaisia. Keskusta ja kokoomus eivät kunnioita Suomen Perustuslakia ja eivätkä lakeja muutoinkaan. Kepulaisille ja kokoomuslaisille tuomiotkin ovat lievempiä, miten Kimmo Sasikin selvisi kuolemantuottamuksesta kissantapporahalla. Vanhanen valittaa tuomiostaan hoviin, koska kepulaisena hänen on vaikea sulattaa häviötään ja vieläpä häviötä naisen kanssa. Eihän tälläinen ole mahdollista vallankaan nyt, kun kepulaiset ovat vallankahvassa kiinni pääministeriyttä myöten.

Äänestä
  • Kehtasi vielä kitistä, että tuomio oli liian kova.
    Perusteli nerokkaasti mielipiteensä sillä, että hän nukkui tapauksen sattuessa.
    Kuulostaisi huvittavalta, ellei olisi totta.

    Äänestä

  • Ikivirnistelijä kirjoitti:

    Kehtasi vielä kitistä, että tuomio oli liian kova.
    Perusteli nerokkaasti mielipiteensä sillä, että hän nukkui tapauksen sattuessa.
    Kuulostaisi huvittavalta, ellei olisi totta.

    Toki se Sasin onnettomuus oli paha juttu, mutta kuitenkin....En ole kokoomuksen kananttaja, mutta kun tässä yhteydessä sotketaan tahalliset rikokset ja onnettomuudet keskenään, niin oikeuden nimissä on sanottaava, että ei Sasi varmaan tehnyt sitä tahallaan. Sellainen onnettomuus saattaa sattua kelle tahasa ja tämä "syyllinen" kärsii siitä varmasti, täysin tuomiosta riippumatta. Anttilan väärä vala on sensijaan ihan toisen luokan rikos..se todella on rikos ja vielä törkeä sellainen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vankilatuomio kirjoitti:

Ajatella, että Anttila, keskusta, on tuomittu vankeuteen.
Ja huomioiden, että syy on väärä vala, ei voi edes puolustaa tekoa sillä, että se olisi joku pikaistuksissa tehty söhellys.
Vakaan harkinnan tulos se on valehdella valan velvoittamana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu