Kävin hakemassa sarraceniani kylmäkellarista pois, nyt kun se on ollut talvehtimassa kolmisen kuukautta. En vain mistään ole löytänyt ohjeita, että mitä talvilevon jälkeen pitäisi tehdä? Siirrän kasvin ikkunanlaudalle ja aloitan kastelemaan pikkuhiljaa? Jos käytän altakasteluruukkua, saako siellä olla vettä kokoajan, vai miten sen kastelun kanssa oikein pitäisi tehdä? Ja sitten vielä se, kun lähes kaikki tötteröt ovat kuivuneet, pitääkö minun katkoa ne kaikki vaan kokonaan pois?
Lihansyöjäkasvi, talvilevon jälkeen
djtgsjtd
1261
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kuivat tötteröt voit leikata vaikka saksilla pois. Sitten vaan kasvi ikkunalle ja runsaasti vettä ja valoa, sillä se ainakin minulla on pärjännyt :)
Täältä löytyy lisää ohjeita esim. kastelusta. Olet kyllä varmaan jo nuo sivut nähnytkin, kun osasit laittaa kasvin kylmään talvilevolle. No, joka tapauksessa:
http://www.lihikset.net/kasvit/sarracenia/index.htm