Moikka!
Löysin ensin pintaruostetta. sitten raaputtelin lisää ja yksi pieni reikäkin löytyi. Sitten tutkin vielä lisää ja nyt on sitten yksi kananmunan kokoinen/muotoinen ja yksi etusormen paksuinen/pituinen reikä.
Paikka on bensakorkin syvennyksessä. Siis läpän takana, missä on bensatankinkorkki.
Aika ahdas ja hankala paikka alkaa korjaamaan. Siinä on kaksi peliä päällekkäin, olisko alempi pelti jo bensatankin, vai takakontin peltiä. Ihmepaikoista ne autot alkaakin ruostuu. Auto on 2 vuotta sitten ruostesuoja-käsitelty, mutta ko. paikkaan ei oo myrkyt menny. Putsailin nyt suuremman ruosteet pois ja laitoin ensiavuksi mastonin "ROST STOP" ruosteenpysäyttäjää.
Hitsata on vaikea, kun bensatankki ja putki 5 cm. päässä.
Mitä korjausehdotuksia olisi olemassa.
Mietin alkaako sitä oikein korjauttamaan (maksaa) vai "korjaamaan" itse(maksaa vuoden päästä).
Jokin korikitti tai vastaava esim. kemiallinen metalli voisi olla myös vaihtoehto. Jokin sellainen aina, mitä olisi helppo levittää ja muotoilla, vaikka sormin ahtaisiin pellin taitoskohtiin siististi.
Ruoste on kyllä kuten syöpä. Leikkaus(hitsaus) auttaa ja hidastaa, mutta kohta on etäpesäke jo jossain pahojaan tekemässä!
Mitäs tuumaatte?
Löytyi 2 reikää
7
2152
Vastaukset
- .......................
Koska ei ole kantavasta rakenteesta kysymys, niin ei tuo ruoste siinä kohtaa haittaa turvallista liikennöintiä tai katsastusta. Kun se ei ole edes kosmeettinenkaan haitta(ulos), niin minä ainakin vaan hyvin öljyäisin sen alueen jolla hapanta esiintyy.
Jos päädyt hitsaamiseen, niin tankinhan voi purkaa pois tieltä.
Älä suotta ala sotkemaan noiden kemigaalisten "metallien" kaa... - kunnolla
Ja laita päälle vaikka sikakitillä nätisti sopimaan leikattu pellinpala ja spreijaa oikean väriseksi. Kestää auton loppueliniän eikä ota silmään tankatessa.
- keiku
laitoin tytön volkkariin lasikuitupakkelia ja on kestänyt jo kolme vuotta muuttumattomana.
- Reiät piilossa
Aivan, minäkin ostin sitten lasikuitukittiä ja paikkasin sillä. Se on vaan aika työlästä saada kunnolla tasoitettua, kun tarttuu sormiin ja lastaan myös hyvin. Kastelin hieman sormia, niin sain tasoitettua reität sitten aika kivasti piiloon.
Kovettui parissa tunnissa jo niin kovaksi, että pääsin hiomaan. Sitten harmaata pohjamaalia pari kerrosta, jonka jälkeen kolme kerrosta auton väriin sopivaa metalliharmaata.
Aika hyvä siitä tuli, mutta olisi pitänyt jaksaa hioa enemmän. Metallimaali peilaa niin helposti, jos ei ole ihan tasainen pinta.
Laitoin myös uudet pultit entisten ruostuneiden tilalle bensaletkun kiinnitykseen ja puhdistin tankkausreiän alla olevan kumisen "tippakaukalonkin" uuden näköiseksi.
Aika näyttää tuleeko ruoste läpi miten nopeasti. Voi olla, että vaihdan uudempaan S40:seen. Kävin jo koeajamassa -05 mallia ja autokuumehan iski välittömästä :)
- >hyvä<
konsti on laittaa vaikka siwan muovipussi reikään niin ei kura roisku.
- Tarkentava kysymys
Onko juuri Siwan pussi paras tähän tarkoitukseen? Onko olemassa tutkimustuloksia, joihin tutustumalla voisi saada tarkempaa tietoa, eri kaupparyhmittymien muovipussien sopivuudesta juuri kyseiseen ongelmaan?
Pitääkö pussin olla puhdas ja "käyttämätön"? Eli voiko reiän tukkia sellaisella muovipussilla, joka on ollut jo käytössä esimerkiksi päivittäistavaroiden kuljetuksessa kotiin?
Entä kustannukset? Onko sinulla vertailukelpoista tietoa eri kaupparyhmien muovipussien hinnoista ja kestävyydestä? Onko tässäkin muistettava, ettei haplaa ja hyvää muovipussia saa? Hintahaarukka kuitenkin melkoinen (15-25 senttiä)
Kiitos jo etukäteen asiantuntijoiden vastauksista.
- Vorttimies
Tosi rumaa jos on noin uudessa vehkeessä reikiä. Ite oon päästelly iät ja ajat 80 luvun sierralla eikä oo tarviinnu vielä hitsailla... Semmosia ne uudet autot kai on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2514535Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1272971Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412742Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741710Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051553Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201451- 551304
- 921216
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2041083- 471075