apua aloittelijalle

konna

meillä on viikon verran ollut parivuotias nelivarvas. pari ekaa päivää se ei syönyt, mutta nyt sillä on oikein hyvä ruokahalu. voiko kaksivuotiaalle ataa rukaa kaksi kertaa päivässä? vitamiinit kaksi kertaa viikossa? kylpy kaksi kertaa viikossa? näin olemme tehneet.

kuinka "kouluttaa" konna pissaamaan ja kakkaamaan terraan, eikä matolle/lattialle? äskönkin löysin pikkusen maton alta makaamassa omassa pissassaan :/ miksi kilpikonna pissaa jos on sylissä? miten putsata betadinella? vain ylä ja alakilpi vai myös raajat? oletteko laimentaneet betadine luiosta? eikö putsaus olisi hyvä tehdä kerran viikossa?

hirveästi kysymyksiä..toivottavasti joku viitsii vastata. paljon olen lukenut, mutta tieto on hyvin ristiriitaista ja eläinkaupoissakin myyjät tuntuvat antavan ihan eri ohjeita.

3

850

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "voiko kaksivuotiaalle ataa rukaa kaksi kertaa päivässä? "

      Ei voi. Konna tulee ruokkia vain kerran päivässä, ja vähintään kerran viikossa tulee pitää huononsäänpäivä, jolloin konnalle tarjotaan vain kuivaruokaa (kuten pupunheinää) ja sen kaikki valot ovat poissa päältä. Tämä siis matkii luonnon pilvistä päivää, jolloin konna ei ole niin aktiivinen.

      "vitamiinit kaksi kertaa viikossa?"

      Itse annan Nutrobal-vitamiinilisän jokaiseen ruokaan (paitsi huonon sään päivinä, jolloin muutenkaan eivät syö paljon mitään). Lisäksi jokaiseen ruokaan lisään kalkkijauhetta (kalsium karbonaattia).

      "kylpy kaksi kertaa viikossa? "

      Nelivarvas konnat ovat kotoisin kuivilta alueilta, jossa ne eivät lillu rapakassa useita kertoja viikossa. Tarjoa konnallesi mahdollisuus juoda kun se haluaa ( matala laakea juoma-astia terraarioon, vaihda puhdas veri päivittäin). Kylvettää ei tarvi , ellei konna sitten ole häiritsevän likainen (esim. alakilpeen jankkiutunut uloste tms.).

      "kuinka "kouluttaa" konna pissaamaan ja kakkaamaan terraan, eikä matolle/lattialle?"

      Konnat eivät opi sisäsiisteiksi. Pidä konna terraassaan niin ei lattia sotkeennu.

      "miksi kilpikonna pissaa jos on sylissä?"

      Kilpikonna ei ole sylilemmikki, kyseessä hyvin luultavasti hätäpissa, eli menee paniikkiin ja lorauttaa alleen..

      "miten putsata betadinella? vain ylä ja alakilpi vai myös raajat? oletteko laimentaneet betadine luiosta? eikö putsaus olisi hyvä tehdä kerran viikossa? "

      Betadinen käyttö ei ole tarpeellista, jos konnan iho ja kilpi ovat terveet eikä niissä ole haavaumia. Jos haavoja jostain syystä tulee, niitä voi sitten desinfioida vaikkapa kerran tai kaksi päivässä. Muutoin desinfiointi ei ole tarpeen, ethän sinä itseäsikään kerran viikossa desinfioi?

      Anteeksi jos tuli vähän tympeän oloisia vastauksia, minulla on hiukan kiire niin en kerkiä muotoilemaan.

      Eläinkauppiaiden ohjeisiin harvoin kannattaa luottaa, vaikka nykyään jo tietävätkin konnista enemmän kuin ennen. Suosittelisin sinua ostamaan Jarmo Perälän Maakilpikonnat- kirjan, joka käsittelee nimen omaan nelivarpaita. Sen voi tilata esim. herpetomania.com osoitteesta. Kirja alkaa olla jo aika vanha (n.15v), mutta perustiedot pitävät edelleen paikkansa.

      Kysele vain lisää, jos on jotain mielenpäällä :)

      • konna

        kiitos vastauksestasi!! miten tuon päivän kanssa kun pitäisi olla valot pois niin myös lämpölamppu??

        juu eikän konna ole sylieläin, mutta sillonkun olen tutkinut konnaa, ettei ole haavoja tai muuta vukaa niin pari kertaa on pissat tullut syliin. aina kun konnan tuo pois huoneestaan se kakkaa meidän olkkarin matolle. tun sen sen takia että pääsee tutkailemaan muutakin ympäristöä. onko jotain selitystä sille, miksi konna kakkaa tiettyihin paikkoihin?

        eihän siitä ole haittaa jos konnan herättää uniltaan?? meidän pikkuinen nukkuu aika paljon ja jos on siivottava tjs.. niin olen joutunut nostamaan konnan pois ja se herää.raukka näyttää niin väsyneeltä, että harmittaa, mutta tuskin siitä haittaa on??


      • konna2
        konna kirjoitti:

        kiitos vastauksestasi!! miten tuon päivän kanssa kun pitäisi olla valot pois niin myös lämpölamppu??

        juu eikän konna ole sylieläin, mutta sillonkun olen tutkinut konnaa, ettei ole haavoja tai muuta vukaa niin pari kertaa on pissat tullut syliin. aina kun konnan tuo pois huoneestaan se kakkaa meidän olkkarin matolle. tun sen sen takia että pääsee tutkailemaan muutakin ympäristöä. onko jotain selitystä sille, miksi konna kakkaa tiettyihin paikkoihin?

        eihän siitä ole haittaa jos konnan herättää uniltaan?? meidän pikkuinen nukkuu aika paljon ja jos on siivottava tjs.. niin olen joutunut nostamaan konnan pois ja se herää.raukka näyttää niin väsyneeltä, että harmittaa, mutta tuskin siitä haittaa on??

        Juu lämpölamppu myös pois päältä.
        Eiköhän tuo syliin "kuseskelu" lopu ,kun konna tottuu omistajaansa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2926
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      715
    Aihe