Koulutuksen huippumaaksi, sanoo JYRKI KATAINEN

http://www.turunsanomat.fi/mielipiteet/?ts=1,3:1009:0:0,4:9:0:0:0;4:8:0:0:0;4:139:0:1:2008-03-04;4:140:0:0:0,104:139:523444,1:0:0:0:0:0:
4134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Samaten koko ministerijengi, kykyjä? kaikki taitaa olla jonkinsortin maistereita tai gradua vailla. Jos jostain saisi palkattua sen tekijän.

Äänestä
  • Ja se tarkoittaa sitä koulukuntaa joka tekee ikäänkuin kokeita taloudessa ja yliopisto rakenteissa,tässsä kyseisessä mallissa talous elämä tai säätiö saa mielettömön vallan itselleen, ilman vastuuta ja velvotteita täysin ilmaiseksi.ja kun rakenteet ova täysin raunioina ja virheet huomattu niin he vierittävät tässä chigagon koulukunnan oppien mukaisesti vastuun muille ja lähtevät kalastelemaan uusille vesille ja toiset miehet korjaavat savuavat rauniot.ja korvaamattomat vahingot.

    Äänestä

  • chicagon yliopisto mallia kirjoitti:

    Ja se tarkoittaa sitä koulukuntaa joka tekee ikäänkuin kokeita taloudessa ja yliopisto rakenteissa,tässsä kyseisessä mallissa talous elämä tai säätiö saa mielettömön vallan itselleen, ilman vastuuta ja velvotteita täysin ilmaiseksi.ja kun rakenteet ova täysin raunioina ja virheet huomattu niin he vierittävät tässä chigagon koulukunnan oppien mukaisesti vastuun muille ja lähtevät kalastelemaan uusille vesille ja toiset miehet korjaavat savuavat rauniot.ja korvaamattomat vahingot.

    Raunioiden savutessa kokkarit siirtyvät nauttimaan hedelmistä (Viinanen, Olli-Pekka Heinonen ym:t). Toiset tulevat ja kasaavat jos kasaavat rauniot uudelleen kokkareiden rahastettavaksi. Eikä äänestäjät opi koskaan.

    Äänestä

  • korjaile toiset kirjoitti:

    Raunioiden savutessa kokkarit siirtyvät nauttimaan hedelmistä (Viinanen, Olli-Pekka Heinonen ym:t). Toiset tulevat ja kasaavat jos kasaavat rauniot uudelleen kokkareiden rahastettavaksi. Eikä äänestäjät opi koskaan.

    tutuksi tulleelta hajota ja hallitse politiikasta
    tässä kyseisessä, Chicagon mallissa joten kokkareitten on turha puhua jostakin uudistuspolitiikasta, malli on tuttu jo Rooman valtakunnasta.nämä kyseiset opit kantavat karua hedelmää, edellä mainituista savuavista rakenteista tällä hetkellä muassaan yhdysvaltojen asuntoluotto markkinoilla, kautta öljy markkinoilla,puhumattakaan Irakin koe kentästä.kannattaa miettiä hyvin tarkkaan kannattaako suomen lähteä kaikkiin Chikakon koulukunnan kokeiluihin mukaan. kyse on vain uusliberalismista eikä mistään yhteisestä hyvinvoinnista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kokoomus osaa ja tahtoo kirjoitti:

http://www.turunsanomat.fi/mielipiteet/?ts=1,3:1009:0:0,4:9:0:0:0;4:8:0:0:0;4:139:0:1:2008-03-04;4:140:0:0:0,104:139:523444,1:0:0:0:0:0:

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu