Taksilla lentokentältä keskustaan

räppi

Osaisiko kukaan kertoa, miten pääsee parhaiten taksilla lentokentältä keskustan hotelliin? Tunnistaako huijaritaksin mistään? Paljonko taksimatkan pitäisi maksaa?

24

9673

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimimerkki

      Lentokentällä on pääoven edessä iso taxiasema, jossa joku opas ohjaa takseja ja ihmisiä. Jonoa voi olla mutta autoja tulee koko ajan reippaasti. Halpaa se ajelu oli, en muista hintaa keskustasta lentoasemalle mutta jos sanon 15 euroa niin ei mene pahast pieleen. Katot vaan että taksamittari on päällä kun auto lähtee ajoon.

      • IlmaistaON

        Ja Helsingin päässä sitten luonollisesti ilmainen taksikyyti, onhan vain tyhmää maksaa liikaa. Kyllä, luit oikein, UBER-taksilla nimittäin kyytisi voi olla myös ilmainen. Tässä alekoodi jolla eka kyyti on maksuton, siis MAksuton!!

        q93sw

        Laitat koodin vain Uber-sovellukseesi tilatessa ensimmäistä kyytiä ja matka on ilmainen! Toimii oikeasti! Joku yläraja siinä summassa toki on, mutta halvemmalla pääse kuitenkin.


      • Anonyymi

        Lentokenttäkuljetus - https://kiwitaxi.tp.st/iLbzbCUb
        Molemmissa kohteissa auto oli kentällä ajallaan ja sama toiseen suuntaan. Erittäin kätevää ja helppoa. Voin ehdottomasti suositella.


    • Lissabonin lentokenttä, Portela, sijaitsee 6-7 km:n päässä Lissabonin keskustasta, jonka hotelleista suurin osa sijaitsee Marques de Pombalin isosta liikenneympyrästä säteittäin ulospäin.

      Kentällä takseilla on valvoja ja ohjaaja. Ainakaan minun eteeni ei vuosien varrella ole huijareita sattunut.

      Taksinmaksun hinta koostuu matkan hinnasta ja matkalaukuista per kappale. 15 euroa tuntuu paljolta matkasta kentältä keskustaan. Runsaan kympin tietämissä hinnan pitäisi olla.

      Jos taksi ei veloita ylihintaa, kuljettajalle annetaan Portugalissa 10 prosentin tippi.

    • 50-50

      Taksin keskustan hotelleille pitäisi maksaa enimmillään 10€, arkisin päiväsaikaan vähemmän.

      Huijaritaksia ei tunnista mistään, ovat kentällä samassa jonossa kuin muutkin, näyttävät samalta ja kaikissa takseissa on mittarit.
      Huijaritaksi joko ajaa pidempää reittiä, lyö kaikki mahdolliset lisät taksamittariin, ajaa väärällä taksalla tai keksii matkanlopuksi omasta päästään "lisiä" (ehkä on muitakin konsteja, näihin olen toistaiseksi törmännyt).
      Ainoana sääntönä osaan sanoa, että seuratkaa taksamittaria, monet kuskit nollaavat sen heti matkan loputtua toivoen että asiakas ei tietäisi mitä mittari näytti.

      • kesä 2007

        Mene bussilla! Bussi kulkee sujuvasti keskustaan ja ei tule ongelmia huijauksen suhteen.Reitti helppo hahmottaa - kulkee esim. monen keskeisen metroaseman ohi.
        Jos et kieltä, on täysin tuurista kiinni huijataanko vai ei. Mittaritkin ovat usein mitä sattuvat.Kielitaitoisenakin on saanut pitkään tapella hinnoista.


    • Huijaritaksilla ymmärrän ensisijaisesti taksia, joka ei ole laillistettu. Portugalissa pitkään matkustaneena ja nyt siellä asuvana haluan väärinkäsitysten välttämiseksi ja ennakkoluulojen häventämiseksi kertoa, että Portugali ei ole mikään huijarien maa, ei myöskään taksien suhteen, ei edes Lissabonissa. Yksittäisen taksin kohdalla tällainen kiusaus saattaa tulla, mutta mikään sääntö se ei ole. Matkalaukusta tulevia laillisia lisiä ei tietääkseni panna taksammittariin vaan ne lisätään hintaan.

      Kentältä kulkee bussi keskikaupungin kautta, olikohan 91, Cais do Soudrehin. Eri syistä taksi on kuitenkin monesti kätevämpi.

      • 50-50

        Olen samaa mieltä, Portugalilaiset ovat rehtiä kansaa.
        Oman kokemukseni ja luonani vierrailleiden ystävieni kokemusten perusteella olen kuitenkin sitä mieltä, että Lissabonin kentältä otetuista takseseista noin joka toinen koettaa rahastaa enemmän kuin mitä matkan todellisuudessa kuuluisi maksaa. Taksimatkan kentältä asunnolleni kuulusi maksaa päivätaksalla alle 10€ ja noin 12€ ilta/viikonlopputaksalla. Röyhkein kuski on pyytänyt tuosta matkasta 25€ (jota ei kylläkään saanut).

        Lissabonissa matkalaukkulisä 1,60€ laitetaan taksamittariin, ja summa on aina 1,60€ riippumatta siitä onko laukkuja 1 vai vaikkapa 4kpl - eli se on "takalaatikon aukaisulisä".

        Taksien takaikkunoissa on taksataulukko josta näkee lisät ja kilometriveloituksen. Taksin kuuluu ajaa Lissabonin kaupungin rajojen sisällä 1-tariffilla, jos matkakohde on esim Cascais tai Sintra, niin kaupungin rajalla tariffi muuttuu 3:ksi.
        Matka maksaa aina sen, mitä mittarissa lukee eli mittariin lyötyjen lisien päälle ei kuulu tulla mitään ylimääräisiä lisiä (esim. minulta on yritetty rahastaa "lentokenttälisää", jollaista ei oikeasti ole olemassa). Jos matkan hinta on ok, niin normaalisti jätän kuskille 1-2€ tippiä, ihan siitä ilosta ettei yrittänyt huiputtaa.


      • LissuT
        50-50 kirjoitti:

        Olen samaa mieltä, Portugalilaiset ovat rehtiä kansaa.
        Oman kokemukseni ja luonani vierrailleiden ystävieni kokemusten perusteella olen kuitenkin sitä mieltä, että Lissabonin kentältä otetuista takseseista noin joka toinen koettaa rahastaa enemmän kuin mitä matkan todellisuudessa kuuluisi maksaa. Taksimatkan kentältä asunnolleni kuulusi maksaa päivätaksalla alle 10€ ja noin 12€ ilta/viikonlopputaksalla. Röyhkein kuski on pyytänyt tuosta matkasta 25€ (jota ei kylläkään saanut).

        Lissabonissa matkalaukkulisä 1,60€ laitetaan taksamittariin, ja summa on aina 1,60€ riippumatta siitä onko laukkuja 1 vai vaikkapa 4kpl - eli se on "takalaatikon aukaisulisä".

        Taksien takaikkunoissa on taksataulukko josta näkee lisät ja kilometriveloituksen. Taksin kuuluu ajaa Lissabonin kaupungin rajojen sisällä 1-tariffilla, jos matkakohde on esim Cascais tai Sintra, niin kaupungin rajalla tariffi muuttuu 3:ksi.
        Matka maksaa aina sen, mitä mittarissa lukee eli mittariin lyötyjen lisien päälle ei kuulu tulla mitään ylimääräisiä lisiä (esim. minulta on yritetty rahastaa "lentokenttälisää", jollaista ei oikeasti ole olemassa). Jos matkan hinta on ok, niin normaalisti jätän kuskille 1-2€ tippiä, ihan siitä ilosta ettei yrittänyt huiputtaa.

        Itselläni juuri sama kokemus kuin 50-50:llä. Asuin 3 vuotta Lissabonissa ja poikkeuksetta jokainen vieraani maksoi taksimatkasta lentokentältä asunnolleni enemmän kuin minä. Pahin oli 40min ajomatka kentältä kotiini (oikeasti n 15min) ja siitä 25 euron lasku. No, menin kadulle huutamaan ja kiukkuamaan tuolle kuskille naapurien ja ohikulkijoiden riemuksi.

        Outoa oli se, että taksit eivät huijanneet muutoin kuin lentokentältä lähtiessä, eli ilmeisesti ne joutuvat jonottamaan kauan ennen kuin saavat kyydin ja sitten koittavat huijaamalla saada tiliä myös kentällä odottelu/jonottelu ajaltaan. Minua ei yritetty huijata sen jälkeen kun opin muutaman sanan portugalia ja joskus minun piti myös kertoa kuskille minkä kaupunginosien läpi tahdon taksin ajavan - taisivat testailla.


      • entinen TAXI asiakas

        14 maassa joissa olen vieraillut JOKAISESSA TAXIT huijaavat!. myös SUOMESSA. siksi käytän metroa ,junaa ,bussia! lomalla ei viitsi TAPELLA aina!


      • Porvari
        entinen TAXI asiakas kirjoitti:

        14 maassa joissa olen vieraillut JOKAISESSA TAXIT huijaavat!. myös SUOMESSA. siksi käytän metroa ,junaa ,bussia! lomalla ei viitsi TAPELLA aina!

        Lomalla otetaan rennosti eikä pihistellä, joten aina taksi.


    • alfacinha

      Ongelma lentokentällä tahtoo olla, etteivät käytä mittaria ja sitten pyytävät jotain 12/15 euroa matkasta, mikä olisi n. 7 €. Näin kävi minulle viimeksi nyt pääsiäisenä. Tosin sanoin sille 15 euroa lentokentältä Praça da Espanhan tuntumaan ottavalle, että maksan korkeintaan kympin ja sen se sitten hyväksyikin. Paluumatka maksoi mittaritaksilla 6.90, antoipa setä vielä kuitinkin muistoksi (harvinaista, että sellaista tulee pyytämättä).
      Tyypillistä on myös tuo jo mainittu ylimääräisten lisien lisääminen. Eli älkää hyväksy maksuja, jotka lisätään jo mittarissa näkyvien päälle. Jos siinä on 1,60€ (?) lisä matkalaukkujen, varauksen tms vuoksi, sen päälle ei saa tulla enää mitään matkalaukku- tai muuta lisää.

    • kesä13

      Kentältä pääsee nykyään kätevästi keskustaan myös metrolla. Linja avattu heinäkuussa 2013.

      • Hyvä tietää vastaisen varalle. Hinnoista mitään tietoa?


      • eemeli10_ kirjoitti:

        Hyvä tietää vastaisen varalle. Hinnoista mitään tietoa?

        Kyseinen linja otettiin käyttöön vuoden 2012 kesällä. Matka maksaa normaalin metrolipun hinnan. Keskustaan kulkee myös bussi. Aihe on ollut tällä palstalla esillä muutamaa keskusteluotsikkoa alempana.


    • ennen niin rehtiä

      Pahassa lamassa kaikki on muuttunut. Ei enää ole niin luotettavaa missään. Älkää tuudittautuko luottamukseen vaan olkaa tarkkoina.

    • lisbon calling

      Otettiin lentokentän turisti infosta airport taksi,maksoi 23€,paluutaksi lentokentälle alfamasta 10(lisämaksu matkalaukuista3€) - hotellin tilaama...mutta tulomatkalla taksimies kysyi haluammeko pienen kiertoajelun, ok kello oli vähän ja äijä ajelutti meitä kertoillen samalla kaupungista n20 min extraa,hieno kokemus..ja auto oli muuten musta MB.Ajeltiin myös taksilla kaupungin alueella ja aina hinta oli 6-8€ .ei lissabonissa tavattu huijaritakseja,vaan hinta oli mittarissa!

    • lisbon calling

      Vastaan itselleni,huomasin että alkuperäiset keskustelut oli 2008 vuodelta,ja silloinkaan meitä ei taksissa huijattu,hinnat ovat toki hieman nousseet!

    • Aika kalliilta kuulostaa 23 e lentokentältä.

      • lisbon calling

        Kallis oli, mutta luxus maksaa.. Auto oli viimeistä mallia,musta MB-Vito,ärtsyt nahkaistuimet ja kaikki muut herkut ja extra sight seeing..oli sen arvoinen kyyti.


    • menoxx

      Metroasema on lentoaseman välittömässä läheisyydessä, lipun saa automaatista. Helppoo kuin mikä. Toinen asia sitten, miksi jotkut haluavat ottaa liikaa matkatavaroita, kun vähemmälläkin pärjää.

    • 10-15euroa

      Olin juuri pari viikkoa Lissabonissa ja hotelli oli keskustassa Travel Park. jouduin muutaman kerran käymään lentokentällä taksilla ja joka kerta se oli 10-15 euroa

    • allihuuppa

      Olimme kultahäämatkalla viikko sitten.Varasimme kuljetuksen GetTransfer.com-sivustolta.Saapuminen Lissaboniin klo 22 jälkeen-TAP oli vajaan tunnin myöhässä.Paluukuljetus oli aamuyöstä klo 4.30.Kaksi ruumassa kuljetettavaa matkalaukkua.Pidän kuljetuksen edestakaista hintaa 23 euroa hyvin edullisena-kulkuajat vanhempien ihmisten nukkuma-aikaan.Ajetiin Saldanhaan El Corte Inglesin ostoskeskuksen lähistölle.Kokonaisuutena kuljetus toimi erinomaisesti.

    • lagoinha

      Muutama vuosi sitten Lissabonissa asuessani huomasin, että kaikki saapuvien lentojen ovilla odottavat taksit ottavat liikaa, vaikka olisi mittarikin käytössä. Siksi kannattaa mennä toiseen kerrokseen lähtevien lentojen taksitolpalle, siellä jostain syystä rahastavat oikean (ja halvemman) hinnan. Tämä oli myös paikallisten oppaiden näkemys, ei vain minun. :)

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      196
      8367
    2. Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa

      Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.
      Maailman menoa
      27
      6084
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      169
      5719
    4. Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat

      Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi
      Maailman menoa
      15
      3497
    5. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      82
      2967
    6. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      291
      2640
    7. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      178
      2539
    8. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      618
      2380
    9. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      94
      2215
    10. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      16
      1833
    Aihe