Hei!Onko joku jonka vauva on sairastanu tosi pienenä aivokalvontulehdukseen?Sitä ihan kyselisin että minkälaisia oireita ihan pienillä vauvoilla on?Onko aina kuumetta,onko flunssaa?Meidän poika on 2,5kk ja oli melko korkeassa kuumeessa ja nuhanen oli.. Mä vaan NIIN kauheesti jotenki pelkään tota aivokalvontulehdusta..hysteerinen äiti ku olen. Te joiden vauvat on sen sairastanu,näkikö vauvasta et oli tosi sairas vai jaksoko olla pirtee ja söikö normaalisti?
aivokalvontulehdus
4
8193
Vastaukset
- äiti- ihminen
...on kyllä Suomessa tosi harvinainen. Ja yleensä oireet kyllä on tässä pahemmassa aivokalvontulehduksessa niin selviä, että sen kyllä huomaa, ettei kaikki ole kunnossa.
Tässä on näitä yleisimpiä oireita:
- Lapsi valittaa pään- tai niskasärkyä.
- Kuumetta on usein yli 39,5 astetta.
- Lapsi makaa hiljaisena vuoteessa eikä jaksa kiinnostua mistään.
- Lapsi on rauhaton ja yliherkkä äänille, valolle ja kosketukselle.
- Oksentelua ja pahoinvointia.
- Niskan ja selän kankeus*.
- Kireät aukileet*.
- Kouristuksia.
- Punapilkullinen ihottuma*.
* Lapsen niska ja selkä ovat epänormaalin kankeat, jos pää ei taivu polviin, eikä lapsi yllä näkemään napaansa. Pikkuvauvoilla ei esiinny kankeaa niskaa tai selkää. Sen sijaan vauvan kallolohkojen väleissä olevat normaalisti pehmeinä tuntuvat aukot (aukileet) tuntuvat kireiltä. Ihottuma ei häviä, kun sitä painetaan sormella.
Jos yleiskunto tuon kuumeen ja nuhan lisäksi on muuten hyvä, niin en usko, että on mitään ihmeempää.
Ainahan sitä voi piipahtaa päivystyksessä, jos näyttää, että on tosi kipeänä. - Medisiinarinna
Jos lapsella on aivokalvotulehdus, hän on yleensä hyvin sairaan oloinen. Selkein merkki varmaan on käsittelyarkuus, eli lapsi ei halua, että häntä kosketetaan tai otetaan syliin, vaan muuttuu selkeästi vielä itkuisemmaksi ja tuskaisemmaksi. Muutenkin lapsi vaikuttaa sairaammalta kuin esim. tavallisen nuhakuumeen yhteydessä. Pikkulapsillahan voivat ihan tavalliset räkätaudit ja korvatulehduksetkin nostaa korkean kuumeen, ilman että se on vaarallista.
Uskoisin, että jos lapsellasi aivokalvotulehdus olisi, niin huomaisit kyllä hänen olevan epätavallisen sairas. Jos epäilyttää, niin nyrkkisääntönä voisi sanoa, että mieluummin turhan herkästi lääkäriin kuin liian myöhään. Aivokalvotulehduksia lapsilla kyllä jonkin verran on, mutta ei niistä kannata turhaan hysterisoida, eivät ne niin yleisiä ole. - Iskä...
Meillä poika sairastui puolivuotiaana aivokalvontulehdukseen. Ensimmäiset oireet olivat oksentelu ja korkea kuume(39,5-40). Oksentelu loppui ensimmäisen kuumeisen päivän jälkeen ja jatkui ruokahaluttomuutena. Minkäänlaista käsittelyarkuutta ei ollut vaan päinvastoin, lapsi oli poissaolevan oloinen eikä reagoinut katseeseen. Terveyskeskuksessa todettiin korvatulehdus ja vasta neljäntenä kuumeisena päivänä tuli kouristelukohtaus jonka jälkeen selvisi taudin vakavuus. Poika parani kahden viikon sairaalassa saadun hoidon jälkeen hyvin eikä mitään vammoja jäänyt.
- oli 4kk
kun sairastui aivokalvontulehdukseen. Oireina oli kuume ja oli tosi itkuinen. Koko ajan piti pitää sylissä, ei saanut laittaa makuuasentoon tai alkoi huutaa ( lääkäri sanoi että se johtui varmaan päässä olevasta paineesta joka tuntui pahalta maatessa). Ja päässä oleva aukile alkoi pullottamaan ulospäin, eli siinä oli ihan selkeä patti. 2viikkoa oltiin sairaalassa ja nyt taas kaikki hyvin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman491536Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!761355- 211035
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊871026- 87955
Ai miehillä ei ole varaa maksaa
Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee187896Olet mielessäni
viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s20841Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi99825- 82811
Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?70759