Kun on kehitelty näitä ystävänpäiviä...naisten...miesten...lasten...eläinten ynm.päiviä. Jouluakin aletaan hömpöttämään jo Marraskuussa.
Tuntuu että näitä kerätään aivan senkin vuoksi että saataisiin kansa kuluttamaan näiden päivien varjolla.Aivankuin niistä olisi jo tullut osa kansantalouden pyörittämiskeinoista.
Minua ainakin suorastaan jo v:taa kun tietää että taas on tulossa joku hössötyspäivä ja odotetaan että pitäisi huomioida joku/tai jokin taho. Jos et huomioi niin tuntuu että siitä tulee huono omatunto.
Tuntuu että näitä kerätään aivan senkin vuoksi että saataisiin kansa kuluttamaan näiden päivien varjolla.Aivankuin niistä olisi jo tullut osa kansantalouden pyörittämiskeinoista.
Minua ainakin suorastaan jo v:taa kun tietää että taas on tulossa joku hössötyspäivä ja odotetaan että pitäisi huomioida joku/tai jokin taho. Jos et huomioi niin tuntuu että siitä tulee huono omatunto.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Totta,toinen on nuo kaikenlaiset keräykset,kolmas puhelinmyynti,meinaa välillä ottaa pattiin.Onhan tietenkin kohteita mihin voi sen roponsa laittaa,mutta jos ruvetaan sanoon summa mitä laitat,silloin nousee karvat pystyyn.Pyhäkäs
Olen lopen uupunut kaikkiin juhliin. Ei edes pyöreitä vuosia täytetä, mutta pitää muistaa ja käydä ja tehdä täytekakkuja, ostella lahjoja jne.Olen koettanut nätisti puhua, eikö vähempi riittäisi, tarviik aina muistaa ja juhlia. Ei tehoa!
EN itse jaksaisi näitä. En ole vanha, mutta en vain ole juhlatyyppi, tykkään normaalista,arkisesta elämästä.
Samoin kaikenakarvaiset keräykset, jäsenmaksut jne. ottaa pannuun. Jos kaikessa on mukana, kyllä rahaa menee!
hössötyksiin ole pakko osallistuu. Kyllä siitä oravanpyörästä pääsee irti, jos toella haluaa.
Kyllä tuo Pääsiäinen kuuluu niihin perinne tapauksiin.Mulla on heti ruoka mielessä,silloinhan syödään lammasta ja mämmiä.Ei kuitenkaan tarvitse ostella mitään suurta ja hössötellä.Pyhäkäs
juhliin mukaan ja järjestämään myös kotona juhlia?
kettään pakoteta mihkään mukkaa.
Paineet.Jos et ole näissä mukana niin olet outo,kummajainen,ulkopuolinen,itsekäs,kiittämätön,kylmä jne..
Jos siis kestät kaiken tämän,niin voit ajatella kaikessa rauhassa ettei ketään pakoteta.
jotakuta, niin sille ei tule loppua. Olet valmiissa oravanpyörässä.
Vaan silloin olet niinsanottu "normaali".
Sehän tässä systeemissä onkin niin pirullista.Kun omassa järkikullassa on vielä jokin valonpilkahdus joka aavistaa että nyt tämä menee liiallisuuksiin. Eli kun näetkin tuon massasuggestion läpi etkä halua olla siinä osallisena,et olekkaan tuon lauman mielestä normaali sillä lauma on niin sokaistunut ettei näe totuutta.
Siis kun olet oikeasti terve,et ole sitä lauman mielestä. Elä siinä sitten Jumalisesti.
Muutoin tulee hankaluuksia!
omasta mielestäni oman tien kulkija. Olen ollut sitä koko ikäni. Tiedän, että lauma pitää minua erikoisena persoonana, mutta sen takia en suuntaani muuta.
nimissä myönnytyksiä, kuten meillä tehdään. Joskus on pakko taipua, kun ihmiset eivät ymmärrä, että pidän tällaista turhana hössötyksenä.
meillä on säilynyt 35vuotta. Teimme vaimoni kanssa pelisäännöt heti selviksi kun aloimme seurustella. Toki olemme monestakin asiasta eri mieltä, mutta sopimuksemme on pitänyt.
ettei puoliso edes neuvottele siitä.
molempien pitäisi joustaa.
jollain suomalaisilla! On joustettukin, ei yhtä kauan kuin teillä mutta kohta n. neljännesvuosisata.
joustaa, sopu säilyy. Kunnioitettava saavutus on 25vuotta myös. Nykyisin liitot kariutuvat ehkäpä alle kymmenessä vuodessa.
helpompaa. Jos tärkeissä asioissa on erilaiset näkemykset, joudutaan nopeasti törmäyskurssille!
näinhän se asia on.