GET HEAVY-LEVYN ARVOSTELU

steeveen

Vaikka albumi onkin jo kuusi vuotta vanha niin siitä ei taida täällä mitään arvostelua olla, joten tänne voisi pistää arvionsa albumin jokaisesta biisistä.
Tässä omani:

1. Scarctic Circle Gathering: Erittäin hyvä aloitus"traileri", paljon parempi kuin esimerkiksi Monsterican Dream-levyllä. Paranee loppua kohden koko ajan.

2. Get Heavy: Loistava biisi. Ehkä yksi bändin aliarvostetuimmista. Pistää kyllä ruumiin liikkeelle kun alkaa se pääriffi "Its tiime to geeeet heeeavyyyy".

3. Devil is a Loser: Tämä taas hiukan yliarvostettu. Onhan biisissä omat hetkensä, kuten se ns. väliriffi, mutta muuten aika keskinkertainen.

4. Rock the Hell Outta You: Ei kolahtanut kuusi vuotta sitten, eikä kolahda vieläkään. Levyn huonoimpia.

5. Would You Love A Monsterman: Nykyään en tykkää siitä, mutta se johtuu varmasti siitä että kuuntelin sen niin puhki jo vuosia sitten. Onhan se muuten, varsinkin lopussa oikein menevä.

6. Icon of Dominance: Loistava biisi, tuntuu siltä että tykkäisin biisistä enemmän mitä enemmän sitä kuuntelen. Tällaisia ne Lordin "hitaammat" biisit sais aina ollakin.

7. Not The Nicest Guy: Lyhyesti sanottuna huono.

8. Hellbender Turbulence: Get Heavyn tapaan turhan aliarvostettu, on nimittäin erittäin hyvä.

9. Biomechanic Man: Ei kolahda.

10. Last Kiss Goodbye: Ei sovi Lordille näin imelä biisi. Ei oikein toimi.

11. Dynamite Tonight: Aluksi en tykäänyt biisistä, mutta nykyään kolahtaa jo. Ihan kiva, varsinkin se "lämmittely" juuri ennen pääriffiä.

12. Monster Monster: Erittäin hyvä, kyllä toimii.


Eli tässä biisit vielä paremmuusjärjestyksessä:

1. Get Heavy
2. Icon of Dominance
3. Hellbender Turbulence
4. Monster Monster
5. Dynamite Tonight
6. Would You Love A Monsterman
7. Devils is a Loser
8. Last Kiss Goodbye
9. Not The Nicest Guy
10. Rock The Hell Outta You
11. Biomechanic Man

1

442

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Get Heavy-levyn arvostelu

      Ostin tämän vuonna 2005 ja olen siitä lähtien ollut lordin suuri fani. Itse olen sitä mieltä, get heavy on lordin paras albumi, sillä sen kuunteluun en ole kyllästynyt kertaakaan. Kappaleet ovat laadukkaita ja omaperäisiä niin musiikillisesti, kuin lyriisestikin. Lisäksi molemmat musiikkivideot, devil is a loser ja would you love a monsterman ovat erittäin onnistuneita.


      1. Scarctic Circle Gathering: Loistava aloitus, joka saa kuuntelijan lordi-tunnelmiin vaivatta. Vaikka en itse tätä pätkää kuuntelekkaan kovin usein, on tälläisen alkupromon paikka mitä sopivin lordin levujen alkuun.

      2. Get Heavy: Tämä kappale on mielestäni melko keskiverto musiikillisesti, mutta oudot ja rimmaavat sanat ansaitsevat kiitosta, Tämän biisin heikkous on se, että sen laulaminen livenä ilman playbackiä on varmasti hankalaa.

      Arvosana: 3/5

      3. Devil is a Loser: Mielestäni tämä kappale on lyriikoiltaan lordin kaikkien aikojen paras. Musiikillisesti kappale ei ole Lordin parhaimmistoa, mutta yli keskiverron kuitenkin. Musiikkivideon hienous antaa vielä plussaa tälle kappaleelle.

      Arvosana: 4/5

      4. Rock The Hell Outta You: Tässä kappaleessa on havaittavissa niinsanottua Lordille ominaista kertosäkeen cheer-upittamista. Tarkoitan sitä, että kertosäettä lauletaan hieman huutosakin omaisesti. Se ei sinänsä haittaa ja mielestäni tämä on hyvä peruskappale Lordilta.

      Arvosana: 3/5

      5. Would You Love a Monsterman?: Ah, tässä on hyvää Lordia. Kappale ei ole liian raskas, eikä liian kveyt, ei liian hidas, eikä liian nopea. Tämä on ehdoton single-biisi ja todellakin Lordin parhaita kappaleita. Musiikkivideo antaa lopullisen niitin tälle hienoudelle.

      Arvosana: 5/5

      6. Icon Of Dominance: Musiikillista neroutta sanon minä! Tässä kappaleessa on musiikki kohdallaan ja taustalaulu on sopivan kuuloinen. Sanat ovat keskitasoa ja samoin laulu, mutta silti tämä on loistava biisi.

      Arvosana: 4/5

      7. Not The Nicest Guy: Erittäin rokkaava rakkauslaulu, jonka itse luokittelisin ei-niin Lordimaiseksi lyriikoiden osalta. Kertosäe on kuitenkin helkkarin tarttuva ja muutenkin musiikki on kohdillaan tässä kappaleessa.

      Arvosana: 4/5

      8. Hellbrender Turbulence: Tämä on sanoiltaan todella lyhyt kappale, jonka vuoksi itsensä toistaminen on väistämätöntä. Ei todellakaan Lordin parhaita biisejä, mutta ei huonoinkaan. Ne vähäiset lyriikat, mitä tässä kappaleessa oli, olivat hyvin kirjoitetut.

      Arvosana: 2/5

      9. Biomechanic Man: Tämä kappale ei jostakin syystä kolahda minuun ei sitten yhtään! Joskus minusta jopa tuntui, että en halua kuunnella koko kappaletta enää koskaan. Sääli, että aiheeltaan näin hyvä kappale on Lordin huonoin.

      Arvostelu: 1/5

      10. Last Kiss Goodbye: Taas rakkauslaulu Lordilta. Kappale alkaa hyvin, mutta kertosäe ei iske. Tämä on todella vähän huomiota saanut kappale, jota en toisaalta ihmettele.

      Arvostelu: 1/5

      11. Dynamite Tonite: Tämä on vaihteen vuoksi hieman parempi biisi Lordilta. Kertosäe koukuttaa ja lyrikat ovat todella ovelat. Ei silti Lordin parhaimmistoa, mutta hyvää keskitasoa.

      Arvostelu: 3/5

      12. Monster Monster: Tämä Kappale on aiheuttanut minulla sen ilmiön, että mitä enemmän sitä kuuntelen, sitä paremmalta se kuulostaa. Tämä on positiivinen asia, sillä yleensä albumin viimeinen kappale ei ole ollut hyvä.

      Arvostelu: 3/5

      13. 13: Mukava, Lordin näköinen lopetus tälle huikealle levylle, joka saisi minun puolestani myydä enemmän kuin se on tähän mennessä myynyt.

      Kaiken kaikkiaan mahtava albumi, joka sisältää mukavasti kaksi musiikkivideota. Tältä albumilta löytyy mielestäni Lordin huonoin biisi, mutta myös pari Lordin parhaimmistoon kuuluvaa. Suosittelen tämän levyn ostoa kaikille, sillä se tarjoaa Lordin tapaan järeää rockia ja hauskasti leikitteleviä sanoituksia. All hail to Mr. Lordi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4428
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3291
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      55
      2560
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2554
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      110
      2295
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1691
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1626
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1540
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1275
    Aihe