Maistoin taannoin laivalla drinkkiä nimeltään P2. Hyvää oli ja olis kiva tehdä joskus kotonakin. Osaiskos joku kertoa sisällön?
Ystäväni kehui juoneensa ravintolassa Pätkisshottia. Mitähän siihen tulee?
Ystäväni kehui juoneensa ravintolassa Pätkisshottia. Mitähän siihen tulee?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sama tauti. Itsekin laivalla joku aika sitten maistoin samaa juomaa.
Mausta intoutuneena etsin ohjeen juomaan ja löysinkin sen.
Hetki sitten kävin hakemassa ainekset juomaan kun ajattelin sitä näin viikonlopun kunniaksi laittaa. Harmikseni en löydä enää ohjetta, kun en tähän hätään muista kuinka paljon mitäkin juomaa siihen laitettiin. Juurikin samalla haulla löysin tämän keskustelunaiheen.
Juoman ainekset kuitenkin ovat seuraavat:
Sour Apple -likööriä
Omenavaniljalikäööriä
Vanilla Koskenkorvaa
Spriteä
Limeviipale
Näitä sopivasti sekoittelemalla pitäisi saada P2 tehtyä. Pitänee sopiva sekoitussuhde kokeilla, tai sitten hakea netistä vielä hiukan lisää. Kyllä se siellä jossakin on. :)
Jostakin jenkkisivustolta löytyi P2-ohje. Siinäkään ei määriä kerrottu, mutta selvisi että tuo Omenavaniljalikööri ei siihen kuulu.
Ja vielä lisää, eli nyt löytyi se oikea ohje.
Tuosta linkki reseptisivulle: http://www.saunalahti.fi/~bamsen/drinkit/resepti.php?juoma=620
Hyvä kun ohje löytyi, kiitos! Nyt kun joku vielä osaisi kertoa ainekset tuohon pätkisshottiin.
Pätkikseen tulee 2cl kaakaoliköörii ja 2cl Minttuviinaa.
Hei!
Olen itse laivalla töissä ja voin kertoa mitä kyseiseen drinksuun tulee (yks oma favourite myös)
P-2
Täytä lasi puolilleen jääpaloista
ja lataa päälle:
(Puristettu limelohko)
3cl Smirnoff Vanilla Vodka
3cl Sour Apple likööriä
Sprite(/Soda) mikäli ei halua liian makiata :)
Tuleeko juomasta yhtä hyvää jos siihen laittaa ihan tavallista Smirnoff vodkaa ja Chymos Omena-Vanilja likööriä Spriten kera? Itselläni on se ongelma että oon 19w enkä saa ostettua 21% vahvempaa.. Mitä nyt tavallista vodkaa mystisesti löytyy omasta takaa.