ja tietulleilla
Turska rahastaa turistin....kaiken maailman
3
583
Vastaukset
- niistä
tietulleista joutuu maksamaan norjalainenkin. Ne ovat keino, millä rahoitetaan kalliit tieinvestoinnit (esim. tunnelit, sillat) Norjassa. Oslon tietullin tarkoituksena on vähentää henkilöautoliikennettä kaupunkialueella.
Nordkapin kalleuteen ovat suurimpana syyllisinä saksalaiset, joilla on pinttynyt tarve päästä vierailemaan Euroopan mantereen pohjoisimmassa pisteessä maksoi mitä maksoi. Heidän maksukykynsä ja -halunsa sitten asettaa ylärajan paikan hinnoille, jotka suomalaisköyhälistölle ovat liian korkeat. Se, mitä olen kuvissa nähnyt Nordkapissa ja siitä muilta kuullut ja mitä muualla Norjassa olen nähnyt ja kokenut, on saanut minut päättämään, että Nordkap ei ole pitkän matkan väärti. Parempaa nähtävää on riittävästi muuallakin. Mutta jos jollekin loman kohokohta on suuret mittarilukemat autossa, niin vassoguud vaan! - periksi..
Monet kerrat Norjassa käyneenä osaan välttää tie ja siltamaksut, sekä ylinopeussakot.
Syön pääosin omia eväitä kuormasta ja vältän sakujen suosimia turistirysiä.
Polttoainetta on joskus pakko ostaa, mutta se ei estä matkantea.- vetelen
Merestä. Kalaakin saa ilmatteiksi hengen pitimiksi jos alkaa tehdä muuten tiukkaa. Koukku meriveteen ja turkat kuiville. Missäpä maassa olisikaan näin mukavaa matkustelu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1963611Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii572257Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3762220- 432092
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321501Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4781223- 541213
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1211073- 621043