Sanotaan, että kolesterolitaso nousee runsaasti kahvia nauttivilla. Kahvi on kuitenkin kasvikunnan tuote. Sisältääkö se lainkaan huonoa LDL-kolesterolia? Ja miten on hyvän eli HDL-kolesterolitason laita? Onko kahvi terveyshaitta runsaastikin nautittuna, jos ei tule vatsavaivoja eikä muutakaan oireistoa (jos välttää iltanauttimisen)?
Mitä rasvaa kahvi
8
1572
Vastaukset
- asiaa kysellä
täältä vai kenties kahvinpaahtajilta ? Oikein kahvinpaahtajat on oikea osoite.
Kasvirasvakin voi olla kolestrolin lähde, esim kookosrasva sisältää reilusti huono kolestrolia. - mukaan
pannu- ja suodatinkahvissa ei ole rasvaa. Tohtori.fi-sivuston mukaan kolesterolia aiheuttavaa jotain muuta rasva-ainetta on kahvissa ja pannukahvissa sitä liukenee myös juoman joukkoon (suodatuksessa se ei ehdi liueta).
http://www.tohtori.fi/?page=5999474&id=9262765- on väärässä
pannukahvissa nimenomaan on kahvirasvaa joka näkyy myös itse kahvissä, määrä ovat toki pieniä mutta ei voida sanoa, etteikö sisältäisi rasvaa.
Samainen rasva härskiintyy erittäin helposti ja pilaa kahvin jos sitä säilytetään avoinaisena lämpimässä. - tiedonvälityksestä!
Kiitos mielenkiintoisesta linkistä. Sain arvokasta, tallennettavaa tietoa pohdintoihini!
Kiitos myös muille keskustelijoille mielenkiinnosta asiaan. Keskustelu jatkukoon kahvipöydässä - nauttikaamme hyvästä kahvista kohtuudella!
- kofeiini nostaa
Kahvin rasvasta en tiedä, mutta kofeiini nostaa kolesterolia.
Mitä sitä paitsi teemme tiedolla kolesteroliarvoista? Tutkimukset eivät osoita, että sydäntauteihin kuolleilla olisi ollut korkeat kolesteroliarvot.
Eniten kolesteroliarvoja muuten nostavat nimenomaan kasiperäiset, tosin käsitellyt rasvat. Suuri osa luonnon hirveimmistä myrkyistä on muuten kasviperäisiä.
Kofeiini nostaa sykettä -> sydän kuormittuu -> elinikä lyhenee.
Itse juon runsaasti kahvia- todisteiden tivaaja
"Tutkimukset eivät osoita, että sydäntauteihin kuolleilla olisi ollut korkeat kolesteroliarvot."
Jaha - tuopa näkyville ne tutkimukset, jotka tuollaista osoittavat!
- kahvimonsteri
Kafestoli korottaa veren kolesterolitasoa,mutta kafestolia tulee nautittua merkittäviä määriä vain pannukahvista,suodatinkahvia tehtäessä suurin osa kafestolista jää suodatinpaperiin ja vain mitättömän pieni osa tulee nautituksi.Kannattaa siis juoda pannukahvia(joka on kyllä vähän paremman makuista kuin suodatettu,sen myönnän)vain silloin tällöin.
Tuossa linkki:
http://www.sydanliitto.fi/kaikki_sydamesta/ravinto/fi_FI/nautintoaineet/ - Anonyymi
Kahvi on havaittu olevan äärimmäisen terveellistä itseasiassa, kun nauttimisen rajoittaa 4 kuppiin per päivä. Huom, se kuppi ei ole siis 300ml normi muki, vaan teollisuuden kahvikuppi mitta eli 150ml per kuppi. 2 Tavallista mukia siis per pv niin a vot.
https://www.health.harvard.edu/blog/the-latest-scoop-on-the-health-benefits-of-coffee-2017092512429
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004363
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422006- 611667
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331353Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93959SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26913Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10889Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186696