onko kaikki kaksoset samanlaisia...kun riitaa tulee ja kaksoselle antaa moitteita jostain, niin yhtäkkiä kaksonen saa sen kumminki laitettua sen toisen syyksi...eivät pysty keskustelemaan asioista eivätkä myöntämään virheitään...ja aina syyttämässä toisia jne..
kaksoset
9
2057
Vastaukset
- näin....
minä ainakin olen asian kokenut. Kaksosen kanssa riiteleminen on yhtä helvettiä, vaikka se olis tehnyt mitä, se saa ovelasti toisen tuntemaan että on syyllinen. Ja se kaksosen tapa saada aina sanottua viimeinen sana on raivostuttava.
Varsinkaan mieskaksosta vaikeampaa ihmistä en tiedä, naisista ei ole kokemusta. - vastaa....
Osittain kyllä pitää paikkansa.
En pysty aina myöntymään virheeseeni...MUTTA VAIN SILLOIN jos toinen on ollut epärehellinen minua kohtaan jossain vaiheessa eikä ole sitä myöntänyt...annan siis samalla mitalla takaisin !!
Pystyn keskustelemaan asioista jos toinenkin on valmis keskustelemaan minun kanssani silloin kun minä haluan....eli mun juttu on se että odotan toiselta samanlaista kohtelua kuin itse annan....tai sitten lopetan antamisen ja olen vaikea. Yleensähän ihmiset ovat ihania ja täydellisiä kun kohdataan ensimmäisiä kertoja ja yhtäkkiä luovatkin omia valheellisia kuvitelmia toisesta....siitä alkaa ongelmat jos niitä on tullakseen. En kestä tekopyhiä ihmisiä !
Olen siis vain minä....en muut kaksoset !
Olihan tässä jotakin :))- näin...
Olipa hyvä analyysi sulla, jotain tuollaista olen kaksosen kanssa kokenut.
Onhan se totta ettei kenessäkään yksin ole syytä silloin kun kahdesta ihmisestä on kysymys.
Kauhean vaikealta vain kuulostaa kaksonen, pitäiskö unohtaa kokonaan. - madimba
näin... kirjoitti:
Olipa hyvä analyysi sulla, jotain tuollaista olen kaksosen kanssa kokenut.
Onhan se totta ettei kenessäkään yksin ole syytä silloin kun kahdesta ihmisestä on kysymys.
Kauhean vaikealta vain kuulostaa kaksonen, pitäiskö unohtaa kokonaan.kyllä kaksosen voi unohtaa,(jos haluaa) kaksonen löytää aina seuraa;)
- kaksosnainen
Pakko myöntää *gröhöm* että aika usein se menee juuri niin että pitää saada se viimenen sana..
Itse olen yrittänyt tietoisesti riidellä fiksummin, mutta olen huomannut että jos en oikeasti ole syyllinen, en voi ottaa syytä niskoilleni vaan on pakko saada julki se todellinen rikollinen..
Ja kun useinmiten riitakumppani on kaksonen (mies), oinasx2 ja kauris (naisia). Pässinpäitä.
Hävettää myöntää että olen sellainen..
Saisi hieman virikettä jos löytäisi ystävän väittelemään asioista ilman riitantumista.
Kenelläkään tietoa minkä tähtimerkin ihminen sietäisi puheliasta, asioita vääntelevää ja kääntelevää kaksosta? :D- kaksosnainen
Vaikka kaksonen olenkin, en syyttele ketään.
Silti ihmetyttää kun riita tilanteessa toinen alkaa puhua jotain sellaista että olisin syyttänyt tai kääntänyt hänen syykseen asioita..
On se kumma kun ei sanallakaan syytä ketään mistään, niin sitten aletaan syyttelemään syyttelystä..
Mielenkiintoista. Onnistuukohan sitten mitään sanomatta ajatuksen voimalla antamaan jotain palautetta toiselle osapuolelle? - A.G.G.
kaksosnainen kirjoitti:
Vaikka kaksonen olenkin, en syyttele ketään.
Silti ihmetyttää kun riita tilanteessa toinen alkaa puhua jotain sellaista että olisin syyttänyt tai kääntänyt hänen syykseen asioita..
On se kumma kun ei sanallakaan syytä ketään mistään, niin sitten aletaan syyttelemään syyttelystä..
Mielenkiintoista. Onnistuukohan sitten mitään sanomatta ajatuksen voimalla antamaan jotain palautetta toiselle osapuolelle?Sepä se kun harva pystyy väittelemään yhtä jääräpäisen "kovaa" ja ottamatta tunteita mukaan kuin kaksonen, niin usein lopputuloksena on se, että vastapuoli loukkaantuu verisesti kun kaksonen on niin kamalan "ilkeä", byhyy. ;)
- kaksosmainen
A.G.G. kirjoitti:
Sepä se kun harva pystyy väittelemään yhtä jääräpäisen "kovaa" ja ottamatta tunteita mukaan kuin kaksonen, niin usein lopputuloksena on se, että vastapuoli loukkaantuu verisesti kun kaksonen on niin kamalan "ilkeä", byhyy. ;)
asenne sulla. Vika on kaikissa muissa muttei koskaan kaksosessa.
Kaksonen se sitäpaitsi herkkä loukkaantuja on, ei kestä edes asiallistakaan sanomista vaan käy heti raivona itseään puolustelemaan ja silloin kaksosen suusta tulee erittäin rumaa ja painokelvotonta tekstiä. - A.G.G.
kaksosmainen kirjoitti:
asenne sulla. Vika on kaikissa muissa muttei koskaan kaksosessa.
Kaksonen se sitäpaitsi herkkä loukkaantuja on, ei kestä edes asiallistakaan sanomista vaan käy heti raivona itseään puolustelemaan ja silloin kaksosen suusta tulee erittäin rumaa ja painokelvotonta tekstiä.Kuvaamasi kuulostaa kyllä melko liioitellulta, mutta...
Kyllä kaksonen yleensä tietää omat heikkoutensa ihan tasan tarkkaan vaikkei sitä näytäkään (on meissä sen verran ylpeyttä kuitenkin). Jos siis kaksonen raivostuu arvostelusta, se tarkoittaa tod. näk. joko a) että arvostelija on väärässä tai b) että hän vihaa omia virheitään niin paljon, että projisoi sen itseinhon vastapuoleen.
Mikäs muuten oma merkkisi on?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst18813413Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i494719Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58704326Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat2163718PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1023514Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1003383Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.732020Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161355Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1561070Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun2871043