Rengaskoko ja kiihtyvyys

Kun kesärengaskokoa muutetaan niin, että kokonaishalkaisija suurenee (rekisteriotteeseen merkittyihin kokoihin nähden sallituissa rajoissa), niin onko sillä merkittävää vaikutusta auton kiihtyvyyteen? Autona on 1.6 Primera.
51362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

18-tuumaisen (225-40) ja 16-tuumaisen(205-55) rengasvanne yhdistelmän.
Isompi painoi kuusi kiloa per nurkka enemmän = 24 kiloa pyörivää massaa enemmän.
Tuo ero vaikuttaa pikkuautossa tehoon ja kulutukseen..

Äänestä
  • Niin, olet oikeassa, vaikuttaahan painokin asiaan. En tullut tuota ajatelleeksi. Mietin lähinnä sellaista tilannetta, että vanne pysyy samana, mutta rengaskoko muuttuu niin, että renkaan kierroksen aikana kulkema matka kasvaa esim. n. 5 %. Miten tällainen vaikuttaa kiihtyvyyteen. Heikentääkö vai parantaako?

    Äänestä

  • Epätietoinen kirjoitti:

    Niin, olet oikeassa, vaikuttaahan painokin asiaan. En tullut tuota ajatelleeksi. Mietin lähinnä sellaista tilannetta, että vanne pysyy samana, mutta rengaskoko muuttuu niin, että renkaan kierroksen aikana kulkema matka kasvaa esim. n. 5 %. Miten tällainen vaikuttaa kiihtyvyyteen. Heikentääkö vai parantaako?

    Yleensä hidastaa. Vrt. jos laittaisit tosi isot renkaat (vaikka samoille vanteille), vaihtaisit kakkoselle vasta tuossa 70 vauhdissa ja kolmoselle 130 vauhdissa.
    Joten vaihtamisen jälkeen kierrokset pysyisivät turhan alhaalla turhan pitkään.

    T: Traktori

    Äänestä

  • Niin siinä käy kun ei osta laadukkaita (lue kevyitä) vanteita.

    1kg jousittamatonta massaa vastaa reilut 10kg autossa.

    Eli nykyään ajelet kolmella ylimääräisellä kaverilla koko ajan ;-)

    Äänestä

Jos vanne ja renkaan leveys säilyvät samana ja laitat esim. 60-sarjaisen tilalle 65-sarjan renkaan, niin muutoksen (etenkin niihin vanhoihin kuluneisiin renkaisiin verrattuna) huomaa selvästi. Kiihtyy huonommin ja mm. raskaalla kelillä, raskaalla lastilla, vastamäissä, kärryn kanssa yms. vedättää selvästi enemmän. Toisaalta halkaisijaltaan suurempi rengas kulkee kuopissa tasaisemmin. Jos isompaan päädyt, niin kannattaa tarkistaa, että varmasti mahtuvat pyörimään kaikissa tilanteissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Epätietoinen kirjoitti:

Kun kesärengaskokoa muutetaan niin, että kokonaishalkaisija suurenee (rekisteriotteeseen merkittyihin kokoihin nähden sallituissa rajoissa), niin onko sillä merkittävää vaikutusta auton kiihtyvyyteen? Autona on 1.6 Primera.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu