Tiedättekö mitä tarkoitan?
No sitä, että otetaan siemenkylvöksestä kasvaneet huonot, heikot taimet pois ja annetaan vahvojen jatkaa kasvuaan.
Hyvin yksinkertainen työvaihe ihmiselle joka on oman kylvöalansa luonut. Huonoille taimille ei kannata antaa kasvutilaa, vaan ne kannattaa heti kitkeä pois ennenkuin tartuttavat heikkokasvuisuudellaan muutkin.
Tietenkin asiaa voi myös ajatella niin, että kannattaako huonoa siemenmateriaalia ottaa edes kasvamaan. Jokainen tarhuri kantakoon tästä taas oman vastuunsa.
Taimien KOULINTA
3
1083
Vastaukset
- vuokki
Olen itse niin pihi että en oikeen koskaan raaski heittää niitä huonoja taimia pois, vaan istutan se myös tilavammin, ja lopputulos on taas se että nytkin on parisataa petuniaa ja satakunta ahkeraaliisaa ja sitten vielä leijonankitoja saman verran kasvamassa. Prhaat istutan sitten ulos ja jaan sukulaisille osan. Kituliaat käyn nätisti tyrkkäämässä metsänreunaan koska en niitäkään voi hävittää, skotti mikä skotti.
- peukalo suuhun,
En ymmärrä noista leijonankidoista,mitä niile teen.Paljon on itäneet,mutta niin hentoja henkäyksiä,ettei noihin uskalla edes koskea,minkä kokoisena koulit ne,en ole ennen niitä kasvattanut,laitoitko taimimultaan?Voiko tollaisista tulla mitään?Korkeus niillä on 3cm!Toinen pihi,auttais varmaan jos harventais!
- Impatiens walleriana
Kiitos skotti, sait päiväni pelastettua hauskalla asenteellasi. Minulle käy samoin monivuotisten kanssa. Ne leviää liiaksi ja siemenistä kehittyy taimia, joille löytyy aina paikka.
Kerro pihastasi, please! Mihin saat noin kunnioitettavan määrän kasveja mahtumaan? On sinulla varmaan loistava piha, joka puolella paljon kukkia. Upeaa. Missä kasvatat taimesi? Minä kasvatan parisataa samettikukkaa, päivänsineä,pelargoneja ja myöhemmin joskus toukokuulla laitan krassit kasvamaan. Ja tilanahtaus vaivaa ja asunto muistuttaa multahuonetta enemmän kuin ihmisasumusta keväisin. Käytössäni on pienoiskasvihuone ja lasitettu parveke.
Ahkeraliisoista. Kerro vinkkisi. Laitoin yhden pussillisen kerrotun ahkeraliisan siemeniä itämään viikko sitten. Näyttävät itäneen. Kuinka olisi parasta jatkaa? Kiitos jo etukäteen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude24115198Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12510136Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089371Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237099Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826537Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1746218Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335612Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole474806IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1451690Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys251666