Tuussport ongelma...

Hei!

Vene on Tuussport 475 ja koneena 60hv Yamaha. Ongelma on, että vene alkaa loikkia kun kaasua vähentää alle puolenkaasun, ei auta vaikka trimmaa koneen ihan alas. Muuten kyllä kulkee kuin unelma, mutta kovassa tuulessa ei ole kiva posottaa tuhatta ja sataa:)
Mikä siis avuksi, pitääkö veistää palikka perälautaan vai hankkia trimmilevyt? Onko kellään omia kokemuksia?

Kiitoksia jos viitsitte laittaa vinkkejä.
1411149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Jos tsekkaat veneesi tekniset tiedot vaikka sivulta http://www.kaavi.fi/vaikko/spons/scorpio.htm
niin näet että se on aivan liian pieni ja kevyt vene 60 hv koneelle. Tehosuositus on 15-40 hv ja 60 hv kone on liian painava. Tässä Yamahan 2-tahtikoneiden tehot ja painot:
40 hv 71,5kg
60 hv 95,5kg

Ja nelitahdit:
40 hv 84kg
60 hv 113kg

Ja jos takatuhdolla sattuisi istumaan tukevampi hemmo, vene alkaa muistuttaa jo kuurakettia. Sen yksikuorinen rakenne ja kapea perä ei kanna tuollaista konetta.

Tuusport 475 on kevyt paatti (yksikuorinen) pituudestaan huolimatta ja itse tyytyisin 30 hv moottoriin. Säästäisin vielä pirusti bensaakin. Tai vaihda vene.

Vauhtia et näet saa tuolla teholla koska vene ei ole suunniteltu siten käytettäväksi. Tapat vain itsesi tai jonkun muun.

Nyt kone painaa keulan alas kun olet trimmannut sen tarpeeksi "alas". Silloin muuten nopeus laskee... Nyt vene laukkaa koska se on niin rajusti epätasapainossa.

Vertailun vuoksi, itsellä on 1500kg painava paketti Yamarin 650 Big Catch ja siinä 90 hv 4t Mercury ja se on tasapainoinen kokonaisuus (vene 1300 kg, kone 200 kg.) Sinulla on vene 130 kg ja kone 100kg!!!!

Ota järki käteen, please ennenkuin upotat paattisi peräaaltoon.

Äänestä
  • Olin juuri aloittamassa kirjoittamaan samaa kommenttia.

    Äänestä

  • Kyä näi oh.

    Äänestä

Tuussport :) ?!? hei kamoon!
vähän rajaa tohon leukailuun.

Äänestä

60 hv liian tehokas 4,75 metriä pitkään veneeseen ? ei enää lisää olutta tuohon pöytään. Itsellä 4,2 metrinen vene ja 50 hv. Ei voisi harmoonisempi paketti olla.
4,7 metrisiin veneisiin ei alle 50 hv moottoria monikaan ole laittanut. Kuka haluaa 5 hengelle rekisteröidyn venepaketin, jolla pääsee plaaniin vain kaksi päällä ?

Äänestä
  • Juuri näin. Pistin just 300 heppasen uuden Yamahan koneen Vator 14R veneeseen Rally versio kun se on. Eipä tuo kestä kunnon kuormaa mitä lastaan (6 henkilöä, kaksi koiraa ja viikon mökkijuomat lehmän sisällä kun mökillä ei ole jääkaapiia), niin ajattelin pistää toiset koneent nykykoneen kummallekin puolelle. Kesätäisikö 900 hevosta sitten paremmin nuo pari lehmää ottaa kyytiin, jotta saadaan tuoretta maitoa mökillä aamuisin kahviin.

    Äänestä

  • Minulla samanlainen vene laitoin neljä 225 HV jammua perään samanlaisia kuin jenkkien rajavartioilla kulkee hyvin plaanaa jo puolikaasulla.

    Äänestä

  • Aivan Tuussport painaa 140kg, vähän eri asia kuin vaikka joku Yamarin joka painaa 400kg 4,75 pituudessa.

    Äänestä

Hyvä se on olla pelivaraa. Meillä Savossa Tuusportissa käytetään 10-20hv koneita.

Äänestä

Varmaa liika pieni kone kaverilla kans teki tuollain ja parani kun laitto isomman koneen ja kukee kovenpaa voiko laittaa lisä apu kellukeita jos perä ei jaksa kantaa isopaa konetta

Äänestä

Mulla oli terhissä 3x 500hv koneet ja nous plaaniin jo tyhjäkäynnillä. Näin meil turkuses. :)

Äänestä
  • Mistä löysit 500 hp perämoottorin? Olen itsekin suunnitellut samanlaista pakettia Lohi Vesipääskyyn.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mistä löysit 500 hp perämoottorin? Olen itsekin suunnitellut samanlaista pakettia Lohi Vesipääskyyn.

    No mä soitin yhelle pajalle niin tekivät kahesta 250hv koneesta aina yhen niin sain tuon 500hv. Ainut vaan että toinen kone on suski ja toine merkuri mutta ihan hyvin me toimii kun sai säätöön

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


venemies kirjoitti:

Hei!

Vene on Tuussport 475 ja koneena 60hv Yamaha. Ongelma on, että vene alkaa loikkia kun kaasua vähentää alle puolenkaasun, ei auta vaikka trimmaa koneen ihan alas. Muuten kyllä kulkee kuin unelma, mutta kovassa tuulessa ei ole kiva posottaa tuhatta ja sataa:)
Mikä siis avuksi, pitääkö veistää palikka perälautaan vai hankkia trimmilevyt? Onko kellään omia kokemuksia?

Kiitoksia jos viitsitte laittaa vinkkejä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu