Tuussport ongelma...

venemies

Hei!

Vene on Tuussport 475 ja koneena 60hv Yamaha. Ongelma on, että vene alkaa loikkia kun kaasua vähentää alle puolenkaasun, ei auta vaikka trimmaa koneen ihan alas. Muuten kyllä kulkee kuin unelma, mutta kovassa tuulessa ei ole kiva posottaa tuhatta ja sataa:)
Mikä siis avuksi, pitääkö veistää palikka perälautaan vai hankkia trimmilevyt? Onko kellään omia kokemuksia?

Kiitoksia jos viitsitte laittaa vinkkejä.

14

10510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Veneilijä

      Jos tsekkaat veneesi tekniset tiedot vaikka sivulta http://www.kaavi.fi/vaikko/spons/scorpio.htm
      niin näet että se on aivan liian pieni ja kevyt vene 60 hv koneelle. Tehosuositus on 15-40 hv ja 60 hv kone on liian painava. Tässä Yamahan 2-tahtikoneiden tehot ja painot:
      40 hv 71,5kg
      60 hv 95,5kg

      Ja nelitahdit:
      40 hv 84kg
      60 hv 113kg

      Ja jos takatuhdolla sattuisi istumaan tukevampi hemmo, vene alkaa muistuttaa jo kuurakettia. Sen yksikuorinen rakenne ja kapea perä ei kanna tuollaista konetta.

      Tuusport 475 on kevyt paatti (yksikuorinen) pituudestaan huolimatta ja itse tyytyisin 30 hv moottoriin. Säästäisin vielä pirusti bensaakin. Tai vaihda vene.

      Vauhtia et näet saa tuolla teholla koska vene ei ole suunniteltu siten käytettäväksi. Tapat vain itsesi tai jonkun muun.

      Nyt kone painaa keulan alas kun olet trimmannut sen tarpeeksi "alas". Silloin muuten nopeus laskee... Nyt vene laukkaa koska se on niin rajusti epätasapainossa.

      Vertailun vuoksi, itsellä on 1500kg painava paketti Yamarin 650 Big Catch ja siinä 90 hv 4t Mercury ja se on tasapainoinen kokonaisuus (vene 1300 kg, kone 200 kg.) Sinulla on vene 130 kg ja kone 100kg!!!!

      Ota järki käteen, please ennenkuin upotat paattisi peräaaltoon.

      • Jope

        Olin juuri aloittamassa kirjoittamaan samaa kommenttia.


      • Tuuspo

        Kyä näi oh.


    • puuujalka

      Tuussport :) ?!? hei kamoon!
      vähän rajaa tohon leukailuun.

    • tiedonantojaveneilijöile

      60 hv liian tehokas 4,75 metriä pitkään veneeseen ? ei enää lisää olutta tuohon pöytään. Itsellä 4,2 metrinen vene ja 50 hv. Ei voisi harmoonisempi paketti olla.
      4,7 metrisiin veneisiin ei alle 50 hv moottoria monikaan ole laittanut. Kuka haluaa 5 hengelle rekisteröidyn venepaketin, jolla pääsee plaaniin vain kaksi päällä ?

      • KyllSeNäinNääsOn

        Juuri näin. Pistin just 300 heppasen uuden Yamahan koneen Vator 14R veneeseen Rally versio kun se on. Eipä tuo kestä kunnon kuormaa mitä lastaan (6 henkilöä, kaksi koiraa ja viikon mökkijuomat lehmän sisällä kun mökillä ei ole jääkaapiia), niin ajattelin pistää toiset koneent nykykoneen kummallekin puolelle. Kesätäisikö 900 hevosta sitten paremmin nuo pari lehmää ottaa kyytiin, jotta saadaan tuoretta maitoa mökillä aamuisin kahviin.


      • juti

        Minulla samanlainen vene laitoin neljä 225 HV jammua perään samanlaisia kuin jenkkien rajavartioilla kulkee hyvin plaanaa jo puolikaasulla.


      • Anonyymi

        Aivan Tuussport painaa 140kg, vähän eri asia kuin vaikka joku Yamarin joka painaa 400kg 4,75 pituudessa.


    • AnneJuojärvi

      Hyvä se on olla pelivaraa. Meillä Savossa Tuusportissa käytetään 10-20hv koneita.

    • Argon_
    • Stiletman

      Varmaa liika pieni kone kaverilla kans teki tuollain ja parani kun laitto isomman koneen ja kukee kovenpaa voiko laittaa lisä apu kellukeita jos perä ei jaksa kantaa isopaa konetta

    • Anonyymi

      Mulla oli terhissä 3x 500hv koneet ja nous plaaniin jo tyhjäkäynnillä. Näin meil turkuses. :)

      • Anonyymi

        Mistä löysit 500 hp perämoottorin? Olen itsekin suunnitellut samanlaista pakettia Lohi Vesipääskyyn.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mistä löysit 500 hp perämoottorin? Olen itsekin suunnitellut samanlaista pakettia Lohi Vesipääskyyn.

        No mä soitin yhelle pajalle niin tekivät kahesta 250hv koneesta aina yhen niin sain tuon 500hv. Ainut vaan että toinen kone on suski ja toine merkuri mutta ihan hyvin me toimii kun sai säätöön


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      63
      2172
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      6
      1826
    3. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      238
      1334
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      970
    5. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      88
      960
    6. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      196
      944
    7. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      21
      905
    8. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      39
      750
    9. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      19
      746
    10. Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun

      mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?
      Sinkut
      93
      719
    Aihe