Sairasta eläinrääkkäystä

4405
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat
  • Jostain ihmeelisestä syystä yleensä maailmalla ei pidetä kissoista, sitten antiikin Egyptin kissapalvo nnan jälkeen. Suomessakin kissa on lainsäädännöllisesti Metsästyslainalainen, ei eläinsuojelulain. Tämä tarkoittaa sitä, että kissan voi kotitontin ulkopuolella tappaa. Tosi on, että kissa on petoeläin, muttei suinkaan ainoa. Elämä on kuolemista, sanoi Juice. Ajatellanpahan vain, paljon me "tapamme" eläimiä, saadaksemme lihaa ?

    Äänestä

  • rannankivi kirjoitti:

    Jostain ihmeelisestä syystä yleensä maailmalla ei pidetä kissoista, sitten antiikin Egyptin kissapalvo nnan jälkeen. Suomessakin kissa on lainsäädännöllisesti Metsästyslainalainen, ei eläinsuojelulain. Tämä tarkoittaa sitä, että kissan voi kotitontin ulkopuolella tappaa. Tosi on, että kissa on petoeläin, muttei suinkaan ainoa. Elämä on kuolemista, sanoi Juice. Ajatellanpahan vain, paljon me "tapamme" eläimiä, saadaksemme lihaa ?

    Lihakarjan tappaminen eroaa siinä mielessä kylläkin, että eläin hyödynnetään lihaa ja nahkoja myöten. Kiinassa nälkään ja sairauksiin kuolleita kissoja tuskin käytetään mihinkään tarkoitukseen, eiköhän päädy hukkaan kaikki. Huvin vuoksi tappamista ei voi ymmärtää, ja kyllä hyötyeläintenkin kohtalo mietityttää.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Kiinassa... kirjoitti:

Sairasta eläinrääkkäystä: http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200803107365617_ul.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu