Tuskin kirjanpitokaan on ongelma kun voittoja ei tule paljoa. Voitais laskea osumat jokaisesta rivistä silti vaikkei voittoa tuliskaan.
Vastaukset 3
- Monariveikko
...mutta tuo systeemi ei sellaisenaan kannustaisi hakemaan hyviä vähän pelattuja merkkejä. Eli 30 % pelattu merkki olisi samanarvoinen 5 % pelatun merkin kanssa. Käytännössä tuon kilpailun voittaisi pelaamalla vain kaikki eniten pelatut merkit. Tuskinpa pelaisin ikinä sellaista riviä oikeasti, jonka tuohon kilpailuun laittaisin noilla säännöillä. Jos saat tuon ongelman ratkaistua, niin mikä ettei joku kilpailu kävisi. Tuonhan voittaisi käytännössä myös yhdellä osumalla, koska pitkää kilpailua ei kukaan jaksa käydä ja osumia tulee harvakseltaan. Esimerkiksi pisteitä voisi tulla siten, että osuneen merkin pelatuimmuusprosentista otetaan käänteisluku, eli tavallaan kerroin. Nämä luvut sitten summattaisiin yhteen. Kuulostaako järkevältä? Laskemista tulisi ylläpitäjälle kyllä enemmän tällöin. Minä en kyllä osallistu, jos pelkät maalimäärien osumat lasketaan. Onhan tuossa tietysti muutakin säätämistä, mutta tuo nyt tuli potentiaalisena ongelmana ensimmäisenä mieleen.
- tutkia vai?
Mikä se sellanen käänteisluku on? Taitaa olla Monariveikon propagandaa sääntöjen rukkaamiseksi omaksi eduksi. Sun pitäis pyrkii eduskuntaan.
- Teppo
Otetaan panosraja ja lasketaan niillä osumat. Lähimmäksi päässyt "voittaa" tulleen kertoimen, vaikka kaikki ei osuisikaan.
Siksi vaikeilla kierroksilla voisi "voittaa" enemmän ja näin jyvät karsiutuivat akanoista vaikkapa 10 kierroksen kilpailussa. Kuka järjestää?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 152853
- 81726
- 56718
- 46603
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?41601- 60562
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko71536Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅44527Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35515- 26511