kävin hieromassa kauppaa ceed 1,6 crdi malliin ihan näppärä pikku päristin,saatan jopa vaihtaa.
plussat
edullinen,hyvä ajettavuus asfaltilla,pieni kulutus,nätti muotoilu,tukevan tuntuinen,ei koriääniä,suht hiljainen sisämelu,7 vuoden takuu (joka tosin monella muulla merkillä kulkee huolenpitosopimuksen nimellä),tilava (isokin mies mahtuu ilman voimistelua ratin taakse)
miinukset
ohjaus veteli lumisella tiellä,muoviosien viimeistely (mm kojelauta vähän peilasi ja jalkatilan paneelit oli veistetty ilmeisesti tylsällä kirveellä,täällä kehuttua voimaa ei kyllä löytynyt,vakionopeussäätimen puute,heppoisen tuntuiset katkaisimet, takaistuimen istuinosan kapeus..
seuraava malli joka tulee varmaankin parinvuoden sisällä on varmasti todellinen uhka vanhoille merkeille mikäli hinta ei nouse.
plussat
edullinen,hyvä ajettavuus asfaltilla,pieni kulutus,nätti muotoilu,tukevan tuntuinen,ei koriääniä,suht hiljainen sisämelu,7 vuoden takuu (joka tosin monella muulla merkillä kulkee huolenpitosopimuksen nimellä),tilava (isokin mies mahtuu ilman voimistelua ratin taakse)
miinukset
ohjaus veteli lumisella tiellä,muoviosien viimeistely (mm kojelauta vähän peilasi ja jalkatilan paneelit oli veistetty ilmeisesti tylsällä kirveellä,täällä kehuttua voimaa ei kyllä löytynyt,vakionopeussäätimen puute,heppoisen tuntuiset katkaisimet, takaistuimen istuinosan kapeus..
seuraava malli joka tulee varmaankin parinvuoden sisällä on varmasti todellinen uhka vanhoille merkeille mikäli hinta ei nouse.
Vastaukset 15
Vanhimmat
....plussista oon samaa mieltä mutta kun tuota miinuslistaa luen ja siel on että täällä kehuttua voimaa/vääntöä et huomannut mikä on kyseisen auton KAIKISTA SUURIN PLUSSA totean rauhallisesti että"olet nyt kyl vahingos eksynyt johonkin toiseen autoon "TAI" olet todella juoni muunmerkin myyjä joka tuolla miinuslistal yrittää juonikasta Provoa!
Itse en todellakaan miettis hankkia autoa mis ei voimaa ja mikä "levoton lumes"
Kyl teil provoil riittää pokkaa,voi voi t:CRDImään
Mulla Contin kitkat ja enpä ole erityistä vetelyä kyllä huomannut.
Semmosestakin on kyllä kokemusta, kevytperäinen takavetoinen ja pinnoitetut kiekot alla...
Eipähän tullut aika pitkäksi suoraakaan tietä ajaessa, ovi pyrki edelle jommaltakummalta puolelta.
kitkat oli tietetenkin alla niinkuin kojeajoautoissa yleensä että saadaan melu pienemmäksi,ohjauksen vetely on eri asia kuin luistonestottoman takavetoisen heittelehtiminen.
niitä "asiallisia" hallaksi tarkoitettuja juttuja, että annanpa vähän mutta otan kaikist tärkeimmän "että on se sitten parin vuoden päästä valmis auto"...mutta..."harkitsen jo nyt"
Tääl on kyl nyt niin hilpeä tunnelma ja vaimokin tuli toteamaan et kyl ne kateelliset sitten kaikkensa yrittää.
Tuo koneesta "huomaamatta" jääny voimaa anto kaikist makeimmat naurut:)))))
harkitsen aivan oikeasti ceedin vaihtamista vaimoni käyttöön ja mitä voimaan tulee niin en ole 10 v omistanut autoa jossa olisi alle 150hv joten ehkä odotin liikaa mutta mielestäni ceed kyllä kuoli alun rykäisyn jälkeen,se että kumpiko talliin ilmestyy auris vai ceed on sitten vaimoni asia päättää,eikä se ole oikeasti kateellisuutta jos näkee autossa myös miinuksia ja sehän on totta että tuskinpa korealaiset ainakaan huonontavat seuraavan sukupolven tai faceliftin käynyttä ceediä.
et sanonut asioita joita halusin kuulla rakkaastani
on, nuo oli ihan uskottavia perusteluja.
Muista nyt kuitenkin että ceedillä ei kierroksilla kiihdytellä vaan ripeys tullee juuri siitä matalilla vääntöaluella vääntelyllä!
Voit verrata aurista/kia ihan millä osaalueella ja mis tahansa testis niin KIA:lla ei hädänpäivää.
ps: tuo "niin mut kun" sotkeutuja ei sit ollut minä vaan joku esittäjä, minkä ny varmaan tästä tajuaakin.
että TÄMÄ on uhka vanhoille merkeille että mitään faceliftejä ei siin mieles tarvi jäädä odottelemaan.
Sen verran tohon ajettavuuskommenttiin otan kantaa, että minusta ceed ei vetele yhtään, ei polanteilla eikä urissa mutta voi olla osakseen rengaskysymyskin. Itellä HKPL Rsi:t. Suoraan menee, ainoa mikä tuntuu, on jousituksen kovuus mikä täristää hiukan, kun lumi on oikein pakkautunut "pyykkilaudaksi" mutta sekin lienee makuasia ja kesällä jämäkkä jousitus on mutkissa kiva.
yhdellä osa-alueella ceed häviää aurikselle 10-0
nimittäin kia merkkinä ei nauti vielä muutamaan vuoteen samaa arvostusta kuin toyota,niille valitettavasti hymyillään ja suhtaudutaan epäilevästi tämä vaikuttaa suoraan jälleenmyyntihintaan vaikka epäilyt ovat luultavasti aiheettomia.
noudattaa liikennesääntöjä niillä tykeillänne, toisten turvaksi
oikeen 11,5sek 0-100 että silleen
että silleen, mikäs 1.6-moottori antaa tommosen ohituskiihtyvyyden pienellä kulutuksella?
Kia ceed 1.6 crdi. Parhautta!
sinun pitää tietää että euroopassa valmistetut toyotat todella huonossa maineessa,varsinkin britanias valmistetut missä 5ov.auris valmistetaan.