onko kukaa tietonen et kuluttaako noi uudet polttimet vähemmän kuin vanhat.. nykyinen oiloni on vuodelta 1992 ja toimii viel jotensakin hyvin, mut säästääkö öljyä jos vaihtaa uudempaan, ja kuin paljon?
Polttimen vaihto
Stone cold
161640
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Oiloneissa ei ole kehitystä tapahtunut,edes kopan väri ei muutu.
Öljynkulutus romahtaa kun vaihdat öljypolttimen tilalle PELLETTIpolttimen ja lämmityskulut puolittuvat.
Suoraan öljypolttimen tilalle käy Biona Active pellettipoltin, http://www.ktarke.net/
Luukkumuutoksella NOVA 25, http://www.ekoteam.fi/
Pikkuinvestoinnilla alle kolmen vuoden kuoletus ja sen jälkeen pelkkää säästöä!
Lisäksi:
http://www.pellettikeskustelu.net
http://www.pellettienergia.fi/?lang=1&pg=teksti&pv=10&av=5
http://www.vapo.fi/fin/yksityisasiakkaat/lammityspolttoaineet/pelletit/?id=1569
Äläs papanamaakari huutele viereisiin pöytiin,tuo pelletti on todella reppana keksintö,oikein takapajuinen hörhötin.
Kiukuttaisi minuakin joka päivä jos lämmittäisin öljyllä.On meinaan Hesarin taloussivuilla raakaöljyn hintakäyrä sellaisessa asennossa....
Minkölainen kattila sulla on, mikä on savukaasun lämmöt, virittele sitä!
yhtään öljyä eli kattila on se joka sitä polttaa hyvin tai huonosti.
Kyllä se on kuule se poltin joka sitä öljyä polttaa.
Vai onko niin että jos nostetaan poltin pois kattilasta ja laitetaan se palamaan, niin öljyä ei kulu??
Hyötysuhde sit onkin jo toinen juttu
se vanha kunnon puujalka.
suhde syö kallista öljyä eli syytää sitä harakoille savuhormin kautta, ei se poltin.
Vittu mitä puupäitä, poltin syö öljyä ei kattila.
Ja niin kuin sanottu, ei sekoiteta käsitteitä.
syömään, sehän ruiskii sen läpi kattilaan joka sen lämpömäärän jakaa kattilaveden ja savukaasujen kesken eli hyödyksi ja häviöksi!!!!
Minkäs ikäinen kattila siellä pannuhuoneessa pönöttää??
kulutuksessa. Sitäpaitsi tuo Oiloni on mielestäni vielä tänä päivänäkin yksi kaikkien aikojen parhaista polttimista rakenteeltaan ja huollettavuudeltaan. Ja onhan noita tullut melkein 30 vuotta huolleltua, omia ja vieraita.
Jos polttimessa ei ole mitään erityisempiä oireita ja toimii vielä luotettavasti niin ÄLÄ VAIHDA.
muuta ÖLJYPOLTINTA kuin oilonia niin tiedät että se on vanhan aikainen muihin verrattuna.Olen korjannut,myynyt ja huoltanut polttimia VAIN 16 vuotta,mutta kokemusta on lambosta,bentonesta,elcosta,oerlista ja oilonista.Näistä hankalin huollettava on oilon sitten bentone loput ovatkin yhtähelppoja.Nämä purkautuvat yhdellä tai muutamalla ruuvilla kahteen osaan ja on tosi helppo huoltaa.Oletko nähnyt tai edes kuullut näistä?Vai oletko oilonin aivo pesemä että ei ole muita kuin oilon?
kyllä oilon lf malli on helpoin huollettava poltin.uusi pro on vähän suuritöisenpi.
benttone ja muut on nopeinpia huoltaa kuin uusi oilon.kokemusta on30 vuotta noiden rappauksesta.
hyötysuhteet ova kaikilla polttimoilla melko samat.
Itse pidän Oilonin LF 1-mallia yhä parhaana polttimena omakotitaloon. Juuri käsiksi päästävyys lähes kaikkiin osiin ilman suuritöisiä operaatioita tekee siitä asentajaystävällisen, jopa paremman kuin tämä uusin versio.
ja puhallinkanavan putsaus on aika työlästä.Joudut purkamaan puolikonetta.Entä liekkilevyn puhdistus,joudut avaamaan luukun tai ruuvaamaanpultit irti.Otetaan esimerkiksi lambo.Koppa pois yksi pultti auki keskeltä niin poltin halkeaa kahtia ja siinä on puhallin,ilmakanavat,liekkilevy,suutin ja sytytyskärjet hyvin esillä.Kasaus pultti kiinni ja koppa päälle siinä se.Kokeilkaa hyvät miehet tai naiset muitakin niin pääsette nykyaikaan.Ja jos puhutaan polttimien säädettävyydestä ja kattiloihin sopimisesta niin 1.on Bentone B10.Eihän oilonissa ole edes liekkilevyn säätöä.Jo oilonin entinen huolto päällikkö Turunen on vuosia sitten sanonut bentonea katsellessaan että voikun meilläkin olisi tuollainen.Mutta kun Leivo ei luovu kääntyvästä palopäästä vaikkei olekkaan enään töissä.