Minulla on ollut kohta kuukauden päivät kasvamassa Rugen-kuukausimansikka. Todella pieniä ja onnettomia alkuja ovat, ei ole tullut sirkkalehtien jälkeen mitään uutta. Kokoa ehkä 5milliä. Ovatkohan tuhoon tuomitut vai annanko sinteille vielä mahdollisuuden?
Mansikan siemenet
4
1171
Vastaukset
- kalissa
Minulla oli joskus kasvamassa kuukausimansikkaa ja ihan onnettomia oli nekin.
Tais 2 tainta jäädä lopulta pussillisesta henkiin ja niistäkin pari mansikkaa yhteensä tuli.
Todella hyviä olivat mansikat kylläkin.
Kannattaa yrittää koulia niitä ja antaa sitten kasvaa rauhassa.- laiska harrastelija
Minulla on ollut parinakin vuonna kuukausimansikkaa siemenistä kasvamassa muovisessa jäätelörasiassa. Kasvun eteneminen ollut nihkeää ja lopulta kyllästyneenä olen vienyt rasian kesän alussa ulos ja antanut siellä olla leikkimäkin katoksen alla joskus kastellen. Loppukesästä ovatkin olleet maahan istutuskelpoisia ja osa on talvehtinut hyvinkin. Olen saanut niistä paljon pieniä metsämansikan makuisia marjoja. Joten älä luovuta vielä!
- wei
laiska harrastelija kirjoitti:
Minulla on ollut parinakin vuonna kuukausimansikkaa siemenistä kasvamassa muovisessa jäätelörasiassa. Kasvun eteneminen ollut nihkeää ja lopulta kyllästyneenä olen vienyt rasian kesän alussa ulos ja antanut siellä olla leikkimäkin katoksen alla joskus kastellen. Loppukesästä ovatkin olleet maahan istutuskelpoisia ja osa on talvehtinut hyvinkin. Olen saanut niistä paljon pieniä metsämansikan makuisia marjoja. Joten älä luovuta vielä!
surkean pieniä ovat minullakin, taidan laittaa ne autotallin viileyteen
- viljellä
Taitaa olla 20 vuotta siitä kun innostuin kuukausimansikoista, lajikkeina Aleksandria ja Rugen. Hyvin itivät ja kasvustot komeita, mutta mansikat pikkusormepään kokoisia ja eivät kestäneet juuri pellolta keittiöön matkaa, kun läsähtivät. Mansikat olivat päältä punaisia, mutta sisus oli valkea. Mansikoiden poiminta oli todella hankalla, pienet marjat tuuhean lehdistön sisässä. Kasvustoa oli kaikkiaan n. 50 kpl kumpaakin lajia ja parin kesän jälkeen saivat antaa tilaa Sengalle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 203794
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit243189En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m322395- 922159
- 222000
- 281656
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui411631- 321520
Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta
Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava5021473Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91424