Kihloihin uudelleen saman miehen kanssa..?

tuleva morsian

Haluan apua ja mielipiteitä teiltä tähän asiaan!!

Menimme mieheni kanssa kihloihin 2004, mutta 2006 heitin sormuksen metsään ja sanoin etten halua sitä enää enkä myöskään miestäni.. Olimme kauan riidoissa eikä elämä mennyt kuin elokuvissa ja suunnittelimme eroa tosissaan (ainakin minä). Asuimme kyllä yhdessä niin kuin edelleen..
Nyt siitä on kulunut jo pari vuotta ja sen sromuksen heittämisen jälkeen keskustelimme asioista ja selvittelimme asioita emmekä eronneet vaan päätimme jatkaa, mutta ilman sormuksia.
Nyt asiat ovat menneet jo hyvin pidemmän aikaa ja muutenkin vakaammin..Mieheni haluaa naimisiin kanssani ja minäkin, mutta miten tämä nyt oikein hoituu käytännössä??
Menemmekö uudelleen kihloihin ja ostamme uudet sormukset uuden päivämäärän kanssa? Vai mitä pitäisi oikein tehdä..? Ostaa uusi sormus, mutta kaiverruttaa vanha pvämäärä, jolloin menimme kihloihin..??
Eli olimme kihloissa mutta erosimme, mutta seurustelimme kyllä..häh?
Vai laitetaanko samat sormukset takaisin sormiin? Mieheni meinaa kiersi päivän sitä metikköä ja löysi sen.. :)

8

1960

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on aivan

      yksi lysti, että miten te sen teette. Joko uusilla tai vanhoilla sormuksilla. Kihlaus ei ole mikään "virallinen juttu" sormusten kannalta.

      itse voisin tehdä jonkin näistä:
      -käyttää vanhaa sormusta sellaisenaan
      -käyttää vanhaa sormusta ja kaiverruttaa siihen lisäksi "uuden" kihlauspäivän
      -ostaa uusi sormus ja kaiverruttaa siihen uusi päivämäärä (ei siis missään nimessä sitä vanhaa päivämäärää, sillä se aikaisempi kihlaushan purkaantui)

      • jennyy

        Todella suloista,että mies etsinyt sormusta metsästä tosissaan,ja löytänytkin sen takaisin. Raskitko luopua siitä uudelleen?


    • näin...

      "Vai laitetaanko samat sormukset takaisin sormiin? Mieheni meinaa kiersi päivän sitä metikköä ja löysi sen.. :)"

      Samat sormukset sormeen vaan. Liikuttavaa, kun mies näki niin kovasti vaivaa sormuksen löytymiseksi. Sama mies, sama sormus. Ajatus ja tahtotila on kuitenkin tärkein. Onnea!

    • vinkki typerys parille

      lopettakaa pelleily ja tajutkaa että sormukset ei oo muuta kun metallirengas ja avioliitto on nimipaperilla, paperilla jolla voi pyyhkiä persette


      mutta naimisiin voi mennä sata kertaa saman miehen kanssa

      • kommenttia

        juu eiköhän sun palstas oo jossain ihan muualla..?! typerys taidat olla kuule ihan sinä itse.. eikä taida sulta puolisoa löytyä XD ei kyllä voi ihmetelläkkä..
        Saahan täällä nyt kysyä helvetti ihan mitä päähän tulee.. ja toi on sun mielipide et kihlasormus on vaan joku stnan metallirengas..


    • kyyninen

      "Kyllä paska paskan löytää".

    • jul123

      Ovathan he naimisiin menossa (ylemmälle kirjoittajalle).

      Onnea teille, että olette löytäneet yhteyden toisiinne uudelleen.

      Meillä ajoittui myös ensimmäinen kihlaus joku vuosi taaksepäin. Siinä sitten tuli jokin, joka eroitti meidän kihlauksen (ei siis mitään tekoja vaan henkinen juttu). Otimme sormukset pois sormesta. Nämä sormukset olivat sitten pöytälaatikossa pari vuotta.

      Juttelimme myös,kävimme asioita syvästi läpi ja löysimme toisemme paremmin 2 vuotta tämän jälkeen.

      Oli aika ottaa sormukset esiin, että josko sitä naimisiin ja kihloihin mentäs. Molemmat oltiin samaa mieltä, että tehdään uudet sormukset. Vietiin vanhat korukauppaan ja vaihdettiin välirahan kans uudet, hieman erilaiset (maku muuttunut) sormukset. Saimme mielestämme sopivammat vanhojen tilalle. Emme halunneet vanhoja sormuksia, koska siihen liittyi aiemman kihlauksen epäonnistumisen tuottamaa tuskaa.

      Halusimme uusia sormukset ja aloittaa elämä puhtaalta pöydältä. Kaikki aiemmat vatvomiset jäivät sitten käännetyn sivun taakse. Uudet sormukset symbolisoivat uutta lupausta, joka olikin sitten oikea lupaus. Niin pääsimme sitten naimisiin, molemmat ihan tyytyväisinä.

    • kihloissa

      kolme kertaa.mutta viimeisin kaatui siihen ettei loppua selvitetty,miksi hän purki kihlauksen.mutta eipä jaksa selvityksiä hakea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      88
      1886
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      404
      1877
    3. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      99
      1806
    4. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      380
      1775
    5. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      58
      1394
    6. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      51
      1384
    7. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      298
      1222
    8. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      97
      1086
    9. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      51
      1040
    10. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      173
      1025
    Aihe