Hei!Tytär joka oli kaikenlaisten kamojen kierteessä ei kyllä heroiinin,mutta pilleriä supua extasia ja amfetamiinii.On nyt ollut puolisen vuotta kuivilla,käynnyt hoidossa jne.itse varoen toivon mutten tiedä pitäisikö vieläkään luottaa ja uskoa?Vai joko ollaan niin pitkämatka selvänä menty että voisi luottaa?kokemuksia?
ex-päihteiden käyttäjäkö?
17
437
Vastaukset
- Pappa
Tyttäresi sekakäyttö viittaa siihen, että hänellä on jostain syystä paha olo, johon hän on hakenut lievitystä erilaisista aineista. On siis jokin ensisijainen ongelma, josta johtuu toissijainen, huumeongelma. Riippuvuudesta irti pääsemisessä on ratkaisevaa motivaatio. Täytyy löytyä jotain, jonka vuoksi kannattaa elää. Jos tyttäresi on pärjännyt ilman aineita puoli vuotta, hänen ruumiillinen riippuvuutensa mistään aineesta ei ole vielä päässyt kehittymään kovin pahaksi. Se on siis ehkä kaikkein helpoin juttu hänen tapauksessaan. Hoidon painopiste varmaan onkin henkisellä puolella. Ja siinä myös sinä voit auttaa. Mielessäsi varmaan risteilee: mitä minä tein väärin? Enkö ole ollut tarpeeksi hyvä vanhempi? Älä syyllistä itseäsi vaan anna tyttärellesi kaikki rakkautesi ja huomiosi mihin pystyt. Kuuntele häntä, kun hän haluaa avautua. Älä tivaa. Voita pelkosi, älä vakoile häntä. Äläkä heitä toivoasi, vaikka hän joskus vielä "retkahtaisi". Jos löydät itse mielenrauhan, se säteilee sinusta tyttäreesi. Yritä esimerkilläsi välittää hänelle, mitkä ovat elämän todellista tyydytystä tuottavia perusasioita: ravinto, suoja, huolenpito toisista, mielekäs tekeminen. Elämäniloa ei voi ostaa, se koostuu niin pienistä asioista - ja niin suurista. Rohkeutta sinulle ja tyttärellesi.
- heipähei7777
Pappa: oon samaa mieltä tosta tulevaisuuden toimintamenetelmistä, just noin etupäässä.
Siitä mä oon kyllä eri mieltä et huumeita alettas käyttää etupäässä sen taki a et on "paha olla". Huumeet on nykyään muotia ja moni jolla on ihan tavallisesti "hyvä olla" saattaa alkaa uteliaisuuttaan kokeilla ja käyttää niitä. SIitä se sitten alkaa monella; ensiks maksimoidaan tai pyritään maksimoimaan nuoruuteen kuuluva ilo ja hyvä olo ja sitte jossain vaiheessa ku on syntyny riippuvuus ja rahat on loppu tai on joutunu hankaluuksiin ei ookkaan enää yhtään hyvä olla.
Nykyään kenelläkään ei ole niin "hyvä olo" etteikö siihen ois periaatteessa tarve hankkia lääkitystä, vanhempi sukupolvi vaan hakee ne lääkkeensä alkosta tai lähimmästä räkälästä joita taas monet nykynuoret inhoo. Käypäs kattomass a lähiöiden räkälöitä, "tunnelmallisia" pubeja sun muita. Näkyyks niissä hirveesti kauniita nuoria hoikkia jännittävästi pukeutuneita ihmisiä? Ei takuulla, jengi on dementoitunutta örisevää kuolaavaa tuulipukukansaa joka nauttii itsensä tuhoomisesta alkoholi-nimisellä liuottimella. Tämäkin esimerkki kyllä etoo valtavasti nuoria nykyään ja ajaa huumeiden käyttöön. Toki monet nuoret osaa ottaa alkoholia kohtuudella eikä silti ryhdy käyttämään huumeita. Päihteistä pitää keskustella ja niihin liittyvistä kulttuureista ja arvoista.
Olen itse 40 -.
- heipähei77777
Aina pitää yrittää luottaa ja uskoa, eihän muuten mistään mitään tule.
Realistisesti kannattaa kuitenkin suhtautua asioihin jos on ollu alkoholi- tai huumeongelmia.
Kuten alkoholisteillakin, niin myös huumeiden käyttäjillä on tapana retkahtaa. Se pitää vaan tiedostaa et ku se ongelma on kerran hankittu niin se väijyy aina nurkan takana.
On epäinhimillistä sanoa huumeiden käyttäjälle et jos sä joskus vielä retkahdat ni sitte voit jättää hyvästit mulle ja sit on kaikki loppu etc.
Täytyy yrittää pitää lujasti kiinni raittiudesta, uudenlaisesta elämästä, keskustella huumeista avoimesti, minkätakia niit ehkä tekis mieli ottaa, miks muuten tuntuu tylsältä, mitä kaikkee elämä voi tarjota, mikä on prognoosi jos huumeidenkäyttö jatkuu. Täytyy tehdä sopimuksia elämän kanssa, itsensä kanssa, yrittää pitää kiinni sopimuksista joita on tehny läheisten kanssa.
Nää on kuitenki niin vakavia ja syvälle meneviä ongelmia oli sitte kyseessä nuori tai keski-ikänen et mitään ehdotonta ei voi ennustaa.
Jos aikoinaan huumeita käyttäny ihminen pystyy olemaan mahdollisimman pitkään ilman niitä ja nauttimaan elämästä niin hyvä on, jotku onnistuu jättämään ne ja sen elämänvaiheen lopullisesti taakseen, tukea tarvitaan. Jos retkahtaminen tapahtuu niin sillo pitäs äkkiä taas päästä hoitoon eikä ajatella et voi ei, nyt on peli menetetty. - ...
...
- ,,,
,,,
- 111
111
- !!!
!!!
- 222
222
- 333
333
- 444
444
- 555
555
- 666
666
- 777
777
- 888
888
- 999
999
- 000
000
- 112
112
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6638059Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672322Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332261- 1471827
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281346Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511247Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1141222Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.63885Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65860Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7788