Kenenkään lapsella kuulolaitetta?

Neuvolasta laittoivat tytön 4v kuulontutkimukseen keskussairaalaan ja on selvästi kuulonalenema jonkinlainen...Nyt joudumme lähtemään Tampereelle, jossa tarkemmin tutkitaan ja mahdollisesti molempiin korviin laitetaan korvantauskoje vai mikä se nyt on...Voi reppanaa ku säälittää, mutta en sitä tietenkään lapselle näytä :(
3251
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Älä sääli, sääli ei auta. Meillä tk passitti myös jatkotutkimuksiin ja foni polilla oltiinkin vielä sitä mieltä, että voisi olla hyötyä kuulolaitteesta. No, kuitenkin osastojakson aikana päätyttiin toisiin ajatuksiin. Elikkäs, näin ne asijat voi vielä muuttua.

Äänestä
  • Kyllä kuulovammainen lapsi voi elää ihan yhtä täyttä elämää kuin me rillipäälapsetkin. Tilanne on toki uusi niin lapselle kuin teille vanhemmillekin, mutta kaikki selviää ajan kanssa. Käytte kaikessa rauhassa tutkimukset ja muut, sitten vasta on aika miettiä miten eteenpäin. Voihan olla, ettei pelkkä kuulonalenema vielä tässä vaiheessa tee mitään sen suurempaa.

    Toisaalta on tärkeää että myös lapsen kielen kehitys turvataan, ja siinä on kuulolla hyvin tärkeä merkitys. Siinä mielessä on onnellista, että pulma on havaittu "jo" tässä vaiheessa!

    Kuulovammaisten lasten perheille on tarjolla aika hyvin erilaista toimintaa, sopeutumisvalmennuksia ym. Joten yksin ette asianne kanssa jää.

    Äänestä

On sääli, että lapsi ei kuule, mutta kuulolaite parantaa tilanteen. Säälimpää olisi jos lapsi ei kuulisi jatkossakaan!

Lasten kuulolaitteet on kuten kaikki muukin lasten roina; värikkäitä ja iloisia. Lapsesi pitää kuulolaitteetaan luultavasti vaikka se olisi millainen koska kuulee sen kanssa!

Niin silmälasien kuin luulolaitteidenkin kanssa on isoin kynny svanhemmilla ja lapset yleensä hyväksyy ne loistavasti. Tuoss aiässä kun ei vielä kiusata ja sitten se onkin jo arkipäivää kun lapsi on isompi.

Isommalel on olemassa myös korvan sisään laitettavia malleja jotka eivät näy, mutta ei nyt ihan alaluokilla sitäkään..

Itse olen lapsesi puolesta iloinen, sillä huono kuulo vaikeuttaa kaikkea kanssakäymistä toisten kanssa. Lapsesi luonnekin saattaa muuttua paljon kun kuulo toimii ja tietty epävarmuus ympäristöstä häviää. Tietenkin kuulovammattomana elämä on ihan tavallista, mutta kun nyt niin ei ole..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huolestunut................ kirjoitti:

Neuvolasta laittoivat tytön 4v kuulontutkimukseen keskussairaalaan ja on selvästi kuulonalenema jonkinlainen...Nyt joudumme lähtemään Tampereelle, jossa tarkemmin tutkitaan ja mahdollisesti molempiin korviin laitetaan korvantauskoje vai mikä se nyt on...Voi reppanaa ku säälittää, mutta en sitä tietenkään lapselle näytä :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu