kuinka ne laihduttaa? siis jos ruoka on jo muuttunut ulosteeksi, niin ei kai se enää lihota? vai lihottaako? vai muuttaako se syödyn ruoan nopeammin (ilman kalorien imeytymistä) ulosteeksi? vai miks te niitä lääkkeitä syötte?
ulostuslääkkeistä
karolainen
3364
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voi sinua, ei ulostuslääkkeet ole tarkoitettu laihdutukseen vaan tilapäiseen käyttöön ummetuksen hoitoon. Et sinä niillä tule laihtumaan, saat vaan suolistosi sekaisin. Ja sitten kun niin käy, suolesi ei toimi enää normaalisti, usko ihan huviksesi.
kyylä se sit laihduttaa jos ottaa ummetuslääkeitä yliannostuksen, mutta sitten se on kyllä todella haitallista elimistölle. olisiko kivaa jos ripuloit koko ajan? monet mallit käyttävät niitä laiduttamiseen jolleivat sitten oksenna. mutta monet niistä ovat paskoneet housuun:S
Paksusuolen yksi terveistä toiminnoista on kuivattaa uloste. Ulostuslääkkeet tekevät päinvastaisen, eli vetävät elimistöstä nestettä paksusuoleen, näin pehmentäen ulostemassan tai yliannosteltuna aiheuttaen ripuliulosteen.
Jos nestettä on kehossa liikaa voi ulostuslääkkeet auttaa turvotukseen, mutta jos turvotusta ei ole (siis sellaista, jonka näkee ranteista, sormista ja nilkoista, ei pulleaksi ahmitusta vatsasta), kehittyy ulostuslääkkeillä nestetasapainon häiriö, eli seuraavien päivien aikana elimistö tekee kaikkensa varastoidakseen puuttuvan nesteen.
Toki lukema puntarilla laskee ja naama kaventuu, kun nesteet syöksyy ulos, mutta pysyvästi ihminen ei voi elää vajaalla nesteellä vahingoittamatta itseään. Nestevajaus on paljon vaarallisempi tila kuin ruuasta pidättäytyminen. Jo 15% nesteiden poistuminen elimistöstä aiheuttaa kuoleman, tästä syystä esim. kolera (raju ripuli) on tappava tauti.