Kiinalainen ruohosipuli

Kiinalainen ruohosipuli

Tietääkö joku tarvitseeko tälläinen mitään erityistä hoitoa. Itelläni ei lähde kasvamaan millään:|

4

3054

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiinansipulia (Allium tuberosum Sprengel).Se muistuttaa ulkonäöltään tavallista ruohosipulia,mutta kukkavanat ovat niin sanotusti täyteläiset (ruohosipulilla ontot) ja niiden aromi on samankaltainen kuin valkosipulissa.Kiinansipuli on monivuotinen ja tupastava kuten ruohosipulikin,mutta kiinansipulin talvehtiminen on epävarmempaa kuin ruohosipulin.

      Kasvatus on samantapainen kuin ruohosipulillakin,lisätään joko jakamalla (jos onnistuu talvettamaan) tai siemenistä.Siemenlisäyksessä kasvatetaan 5-10 yksilön ryhmätaimia,jotka ovat istutuskuntoisia 1,5kk:n päästä.Kiinansipulin viljely on kuitenkin useimmiten yksivuotista.

    • Anonyymi

      Minulla on samanlainen ongelma kuin ketjun aloittajalla. Keväällä aurinkoiseen, melko syvämultaiseen paikkaan istutetut siemenet ovat lämpimän kesän aikana työntäneet kukin muutaman noin kymmenen sentin mittaisen varren. Sama tulos oli kasvihuoneeseen istutetuilla kiinansipuleilla. Antamasi linkki ei (elokuussa 2020) enää toimi.

      • Anonyymi

        Vaatinee taimen kasvatuksen sisällä tai kasvihuoneessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      71
      1568
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      114
      1034
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      50
      844
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      821
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      760
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      756
    7. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      737
    8. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      72
      734
    9. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      719
    10. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      697
    Aihe