noh

moron!

osaisko joku viisaampi kertoa mistä johtuu että kaukkaria on monen näköstä,tarkotan nyt pään muotoa,jollain on todella leveä otsa ja muutenkin jykevämpi,sit on kapea päisempiä,sirompia versioita?joku sanoi että jykevämpi ois venäläistä linjaa ja sirompi jotain muuta linjaa?

6

708

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neckar

      ulos ihmisten pariin,ja hämmästy.Ovat eri kokoisia ja näköisiä.Taitavat olla eri linjoista.

      • sinä taidat

        olla niitä riitaisia laumanvartija porukoita..kannattaisi varmaan sinunkin mennä ulos ihmisten pariin,oppisit ehkä sosiaalisia taitoja,ehkä hämmästyisit sinäkin hiukan..


    • Luonnonrotu

      Kaukkari, kuten monet muutkin laumanvartijat, ovat ns. luonnonrotuja (landrace), eli ne ovat sekä maantieteellisesti laajalta alueelta peräisin että myös jalostuneet työkäytön mukaisin kriteerein, jolloin ulkonäkö ei ole ollut jalostuksen määräävä tekijä. Niinpä niissä on edelleen monimuotoisutta (genotyyppi & fenotyyppi) toisin kuin sellaisissa roduissa, joita on jo pidempään jalostettu tiukan - ja lähinnä ulkonäköasioihin eli näyttelyihin keskittyvän - rotumääritelmän mukaan. Nykyisin valitettavasti on kaukkareissakin (ja muissakin laumanvartijoissa) nähtävissä liiallista koon ja massiivisuuden ihannointia, sellaisia ne eivät siis olleet alunperin paimenten työkoirina toimiessaan.

      Alkuperäisiä työkoiria:
      http://www.legenda-kavkasa.narod.ru/zwinger/aborigen-album.htm

      • buumi"

        Joo ja näillä "buumi koirillakin" jo loppu häämöttää, kunhan kiihkomielisimmät rudunjalostajat pääsevät käsiksi koiriin. Sitten saadaan taas lonkkavikaisia ja muuten sekoboltseja epilepsia koiria...voi taivahan taatto, että on ihminen viiisas


    • Elisama

      Kaukkareita on monelta eri alueilta.
      Täällä lännessä niistä koetetaan tehdä samanlaisia. Kuitenkin niissä on valtavasti eroja siellä mistä ne tulee.
      Venjältäkin tulee eri alueilta eri näköisiä.
      Ehkä kuitenkin suurin ja vankin on Pohjois-Turkista tuleva Kangali.
      Kangali ei ole Anatolian paimenkoira vaikka monissa aika virallisissakin lähteissä niin sanotaan.
      Se on aivan oma rotusna siellä.
      Niillä on myös luonteissa eroja.
      Niitä ei ole mitään siellä jalostettu ulkonäön mukaan vaan hengissä on pidetty niitä jotka ovat pystyneet täyttämään sen tehtävän mitä varten ovat.

      • ***

        ^ Opiskele vähän lisää, jos sitten olis faktat paremmin hallussa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      4528
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2551
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2394
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      21
      1835
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1732
    6. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      82
      1573
    7. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1572
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1407
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      23
      1277
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1155
    Aihe