kuntojudoa, missä

Päivän (13.3.2008) HS:ssä on artikkeli vanhemman sukupolven judon harrastuksesta, josta käytetään nimitystä kuntojudo.

Tuntui aika mielenkiintoiselta. Itse olen harrastanut aikoinani karatea, jo vuosia sitten, mutta judo on jäänyt kokeilematta.

Onko tietoa tällaisesta kevyemmän tyylin judosta meikäläisen tapaisille seniori-ikäisille ja sen harrastusmahdollisuuksista niin pääkaupunkiseudulla kuin myös sen ulkopuolella, etenkin Tampereella?
4836
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tervetuloa vaan mukaan Kuntojudon pariin.
Kuntojudoa on melkein joka paikkakunnalla.
Kannattaa katsoa www.judoliitto.fi ja sieltä jäsenseurat.Osalla judoseuroista on omat kotisivut.

Äänestä

Tervemenoa ja -tuloa. Suosittelen lämpimästi lajia. Mutta ensin sinun on varmaankin mentävä aikuisten alkeiskurssille. Katso tosiaan netistä paikkakuntasi seurojen sivuilta, miten pääset alkuun. Itse kuntojudosta voit lukea lisää esim. Judon tuki ry:n sivuilta. Japanissa vanhuksetkin harjoittelevat, kun pystyssä ei enää jaksa pysyä, harjoitellaan vaikka pelkkää mattojudoa. Itse "kuntojudo"harjoituksia on varmaankin käytännössä olemassa hyvinkin erityyppisiä; meillä ainakin joidenkin vetäjien kuntojudoharjoituksissa tehdään myös otteluharjoituksia, puolivakavalla asenteella ja rennosti, vaikka randori kai sinänsä on "kiellettyä" kuntojudon määritelmissä. Ideana kun on saada harjoituksista "turvallisia" ja minimoida/poistaa loukkaantumisriski, mutta ainakin itselle on nostalgista ja hienoa, kun vähän sattuu, voi sitten kehuskella harjoitusten jälkeen kotona vaimolle, että "katsopa kun pappa on taas mustelmilla, saisko sankari vähän hellyyttä" (ts. pesää);)

Äänestä

Tampereella on Tampereen Judo josta varmaan löytyy hyvät alkeiskurssit.

Heillä on myös kokemusta kuntojudon jatkosta sen jälkeen.

Äänestä

Siellä meikäläinenkin muutamia vuosia sitten viittäkymppiä molemmin puolin kolkutellessaan kävi mm. kuntojudon nimellä kulkevissa harjoituksissa ja kivaa oli. Sittemmin on jäänyt, mutta enpä taida tässä ketjussa kertoa syitä:-).

http://www.kirju.net

Äänestä

Kommentoi aloitusta


benny b kirjoitti:

Päivän (13.3.2008) HS:ssä on artikkeli vanhemman sukupolven judon harrastuksesta, josta käytetään nimitystä kuntojudo.

Tuntui aika mielenkiintoiselta. Itse olen harrastanut aikoinani karatea, jo vuosia sitten, mutta judo on jäänyt kokeilematta.

Onko tietoa tällaisesta kevyemmän tyylin judosta meikäläisen tapaisille seniori-ikäisille ja sen harrastusmahdollisuuksista niin pääkaupunkiseudulla kuin myös sen ulkopuolella, etenkin Tampereella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu