Uusi kone Finn 26:een

Vanha kone on tullut vaihtoikään. Minkä merkkisiä koneita olette asentaneet Finn 26:een? Käykö sama potkuria ja asennusalusta?
71416
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ostat samalaisen kuin aiemmin (BMW?) niin ei tarvitse miettiä. Tosin noi bemun koneet on aika hanurista yleensä olleet.

Äänestä

  • Kivistö kirjoitti:

    Eikä ole pahan hintainen kone tällä dollarin kurssilla...

    http://www.bmwmarine.net/d7.htm

    Eipä tee BMW enää meridieseleitä.

    Tuo linkin kone on vanhasta huonokuntoisesta koneesta kunnostettu, ja voipa sille tulla kovasti hintaa jos sen atlantin takaa tänne raahauttaa...


    The story on this engine:

    This engine was 'Thrown away', into a dump, in 1988 or early 1989. As BMW had quit the Marine industry BMW Engines became Obsolete Stock. It was 'Rescued' [ read as you wish ] and sat 'Resting' till now.

    Many external parts were damaged. We are 'Refurbishing this engine to new condition. It will be 'Test' run then crated for shipping. It is available in late February. This may be 'The Last New BMW D7' in existence, but then we thought that about the new D12 we sold recently, and now another New D12 has shown up.

    Äänestä

Vaikkapa pienin yksipyttyinen Yanmarin (kallis) tai 10 hp Nanni?

tuon mittapiiroksen: http://wavelength30.tripod.com/BMW D7 Owners Manual.pdf

korkeuslukemasta ei saa selvää, mutta pituuden ja leveyden puolesta kyllä....

Äänestä

sole mahtuu

Äänestä

Minulla on Finnissä Yanmar 2GMF, eli 14 Hp kaksipyttyinen kone. Se on vaihdettu alkuperäisen Bmv:een tilalle, ja sopii paikalleen hienosti. Myös huollot sujuu etupäästä aukeavan moottorikopan ja pistopunkan seinässä olevan huoltoluukun kautta. Tässä on akseliveto.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


BMWD7 kirjoitti:

Vanha kone on tullut vaihtoikään. Minkä merkkisiä koneita olette asentaneet Finn 26:een? Käykö sama potkuria ja asennusalusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu