Kannattaako eläkevakuutus ottaa pankista vai vakuutusyhtiöstä? Oletteko nähneet vertailuja?
Eläkevakuutus
12
2933
Vastaukset
- Iso eläke
Lakisääteisistä ei ole kohta paljoa iloa.
- Eläkeneuvoja
niin ei lakisääteisestä eläkkeestä ole kohta iloa? Etuja on toki huononnettu, mutta jos jaksaa työtä tehdä (jos työtä on) pitkään, niin kyllä siitä kohtuullisen turvan saa...siis kohtuu/hyväpalkkainen työntekijä.
Vapaaehtoinen eläkesäästäminen täydentää lakisääteistä eläketurvaa...ja rikkaat ihmiset tulevat toimeen ilman mitään eläkesäästämistäkin. - Sama
Eläkeneuvoja kirjoitti:
niin ei lakisääteisestä eläkkeestä ole kohta iloa? Etuja on toki huononnettu, mutta jos jaksaa työtä tehdä (jos työtä on) pitkään, niin kyllä siitä kohtuullisen turvan saa...siis kohtuu/hyväpalkkainen työntekijä.
Vapaaehtoinen eläkesäästäminen täydentää lakisääteistä eläketurvaa...ja rikkaat ihmiset tulevat toimeen ilman mitään eläkesäästämistäkin.Eihän ole kohta ketään maksamassa eläkkeitä.Mikään teoreettinen laskelma ei auta jos rahat on loppu
- Eläkeneuvoja
Sama kirjoitti:
Eihän ole kohta ketään maksamassa eläkkeitä.Mikään teoreettinen laskelma ei auta jos rahat on loppu
että rahoittajia eli siis meitä työntekijöitä on vähemmän ja vähemmän ja tämä "hoitosuhde" menee huonompaan suuntaan...väestönkasvu heikkenee ja eläkeläisten määrä kasvaa; harvempi työntekijäjoukko maksaa useamman ja useamman eläkeläisen eläkkeet. Koetukselle joutuu eläkerahastot ja työssäkävijät. Nytkin vain yksi neljäsosa eläkemaksuista rahoitetaan/sijoitetaan (turvaavasti ja tuottavasti riskejä välttäen); jopa kolme neljäsosaa menee juokseviin eläkemenoihin!
Ekonomistit ovat tehneet joitain laskelmia jopa vuoteen 2050 ja toki talouskasvu täytyy nousta
2-3 % vuodessa, jotta vakuutusmaksut pysyvät suhteellisen kohtuullisina.
Työntekijät ovat maksaneet työeläkevakuutusmaksua v:sta 1993 lähtien ja nyt maksu on 4,6 % bruttopalkasta. Se tullee nousemaan ehkä jopa 10 %:iin vuosikymmenen tai kahden päästä eli me kustannamme enemmän ja enemmän eläkemenoista. Tosin meillä kenelläkään ei ole henkilökohtaista eläketiliä, johon eläkevakuutusmaksut siirretään, vaan se menee "yhteiseen kassaan"...ja meidän täytyy toivoa, että tulevaisuudessa meidän eläkkeet maksaa tulevat, uudet sukupolvet. Kyllä minäkin, vaikka alalla olenkin, hieman suhtaudun kriittisesti siihen, että mitä tehdään, jos kaikki ennusteet, joita on tehty 10-40 vuoden päähän, menevät selvästi alle pessimistisienkin lukujen...tulevaisuutta on sitä vaikeampi ennustaa, mitä pidemmistä aikajaksoista on kysymys. Ainakaan tähän mennessä ei ole koskettu ansaittuun eläkkeeseen eli ansaittu työeläke on taattu. Toivon mukaan tämä ns. koskemattomuus-periaate säilyy tulevaisuudessakin ettei mene täysyi luottamus suomalaiseen eläkejärjestelmään.
Joissain maissa on vielä huonommin, esim. muistaakseni Saksassa ei ole eläkerahastoja, vaan lakisääteiset eläkemenot katetaan verovaroin. Tulee aika kalliiksi ajan myötä.
Voi vielä lisätä, että en ole näiden asioiden asiantuntija, mutta usean vuoden alan työkokemuksella haluan uskoa tähän Suomi Oy Ab:hen.
Teoreettiset laskelmat eivät toki takaa eläkkeiden maksukykyä, mutta sitten täytyy huonontaa tulevia eläke-etuja ja maksaa korkeampia vakuutusmaksuja eli tehdään uudet laskelmat. Työväestö joutuisi koetukselle.
Aiotko itse ottaa vapaaehtoisen eläkevakuutuksen vanhuuden varalle? Mä en ole tässä vaiheessa sitä vaihtoehtoa miettinyt, parempi olisi sijoittaa vaikkapa asuntoon, jonka voi tiukan paikan tullen realisoida.
- Andy
Vai kannattaako mieluummin alkaa rahastosäästäjäksi?
- Yksi
vertailuja on ollut, mutta vertailu on vaikeaa...Yleisohjeena kavahda isoja ja pankkien kyljessä olevia vakuutuslaitoksia.... Jotta voisit itse vertailla tarjouksia sinulla pitää olla paljon tietoa mm. sijoitusrahastoista ja niiden kuluista.... isot kulut syövät pottia ja sillä on suuri vaikutus minne rahat sijoitetaan ja miten nämä sijoitukset kehittyvät...
- TST
Vertailu todellakin on vaikeaa ja usein talouslehtien vertailut perustuvat juuri jollekin tietylle säästösummalle, eikä niissä oteta huomioon joustavuutta, rahastovalikoimaa jne. Kulut eivät varmasti kuitenkaan ole ainoa tekijä: Kuluilla maksat jostain: Kannattaa myös miettiä kuinka ammattitaitoiseksi myyjän koet ja kuinka esim. nettipalvelut vaikkapa tulevissa sijoitussuunnitelman muutoksissa jne. toimii. Eräällä nimeltämainitsemattomalla firmalla on myös osto- ja myyntinoteerausten ero vakuutukseen liittyvissä rahastoissa: Muista, että tämä ero on piilokustannus, jonka asiakas maksaa. Eläkevakuutus on kuitenkin hyvin harvoin huono ratkaisu teit sen sitten mihin yhtiöön tahansa.
- Asuntosäästäjä
TST kirjoitti:
Vertailu todellakin on vaikeaa ja usein talouslehtien vertailut perustuvat juuri jollekin tietylle säästösummalle, eikä niissä oteta huomioon joustavuutta, rahastovalikoimaa jne. Kulut eivät varmasti kuitenkaan ole ainoa tekijä: Kuluilla maksat jostain: Kannattaa myös miettiä kuinka ammattitaitoiseksi myyjän koet ja kuinka esim. nettipalvelut vaikkapa tulevissa sijoitussuunnitelman muutoksissa jne. toimii. Eräällä nimeltämainitsemattomalla firmalla on myös osto- ja myyntinoteerausten ero vakuutukseen liittyvissä rahastoissa: Muista, että tämä ero on piilokustannus, jonka asiakas maksaa. Eläkevakuutus on kuitenkin hyvin harvoin huono ratkaisu teit sen sitten mihin yhtiöön tahansa.
Minä olen kyllä sitä mieltä, että jos on vakituisessa palkkatyössä eli voi kuvitella edes kohtalaisen eläkkeen sitten joskus saavansa, on kannattavampaa sijoittaa työikäisenä ylimääräiset rahansa asuntolainan lyhentämiseen. Jos/kun ehtii eläkeikään mennessä maksaa asuntonsa, tulee siitä eteenpäin kyllä toimeen varsin pienelläkin eläkkeellä. Jos ajatellaan, että asumiskustannukset ovat velattomassa omistusasunnossa pelkän yhtiövastikkeen suuruiset, voisin kuvitella, että jollain 400-500 eurolla tulee ihan mukavasti toimeen.
Toki jos töitä on epäsäännöllisesti tai ei muusta syystä pysty asuntoa ostamaan ja tuleva eläke on jäämässä pieneksi, voi hyvinkin kannattaa ottaa eläkevakuutus, että edes vähän saisi turvaa vanhuuteen. - Reiska vain
Asuntosäästäjä kirjoitti:
Minä olen kyllä sitä mieltä, että jos on vakituisessa palkkatyössä eli voi kuvitella edes kohtalaisen eläkkeen sitten joskus saavansa, on kannattavampaa sijoittaa työikäisenä ylimääräiset rahansa asuntolainan lyhentämiseen. Jos/kun ehtii eläkeikään mennessä maksaa asuntonsa, tulee siitä eteenpäin kyllä toimeen varsin pienelläkin eläkkeellä. Jos ajatellaan, että asumiskustannukset ovat velattomassa omistusasunnossa pelkän yhtiövastikkeen suuruiset, voisin kuvitella, että jollain 400-500 eurolla tulee ihan mukavasti toimeen.
Toki jos töitä on epäsäännöllisesti tai ei muusta syystä pysty asuntoa ostamaan ja tuleva eläke on jäämässä pieneksi, voi hyvinkin kannattaa ottaa eläkevakuutus, että edes vähän saisi turvaa vanhuuteen.Laskelmieni mukaan vakuutusyhtiö vie proviisioilla(20 vuotta a 1%/v) suuren osan eläkevakuutussäästöistä. Paremman tuoton saa asuntosäästämisellä verotuksen jälkeenkin. Lisäksi asunnon arvo nousee tai laskee samalla lailla kuin vakuutusyhtiön osakepotti.
Asuntosäästäjänä pystyn asumaan mukavasti nyt, kun lapset ovat kotona. Jos ei tule aikanaan kunnon eläkettä, niin eläkkeellä voin vaihtaa asunnon pienempään.
Säästää kannattaa vanhuutta varten jossain muodossa.
- Aina ajan tasalla
Lähteet: Arvopaperi-lehti 2/2002, s. 42-45
Taloussanomat 9.11.2002, en muista sivuja.
Taloussanomat 15.2.2002, en muista sivuja.
Kauppalehti 6.5.2002, en muista sivuja - Pankkineuvojasi
Älkää ihmiset ottako eläkevakuutuksia vaan säästäkää jotenkin muuten. Hyvin harva ehtii tai edes kykenee ymmärtämään kaikkia eläkevakuutuksen ehtoja. Kulut syövät tuotot ja veroedut suurimmassa osassa vakuutuksista. Normaalille ihmiselle säästö-/sijoitusvakuutus tai rahastosäästö on huomattavasti parempi ja joustavampi. Käy aivan yhtä hyvin normaalin ihimisen eläkesäästöstä ja henkivakuutus sisältyy yhtä lailla!
Itsekin otin eläkevakuutuksen kun tähän firmaan töihin tulin ja sain vieläpä henkilökunta-alennuksen. En maksa sinne enää koska säästää pystyy paljon helpommin, tuottavammin ja halvemalla. Ja jokainen joka on eläkevakuutuksen alle kuukausi sitten ottanut niin sanokaa äkkiä irti. Jokaisen eläkevakuutuksen voi irtisanoa kuluitta 30 päivän ajan sopimuksen tekemisestä. Sen jälkeen eroon pääseminen, saatika rahojen takaisin saaminen on todella vaikeaa.
Tuskinpa pystyvät eläkevakuutusyhtiöt huijaamista lobbaamalla ikuisesti laillisena pitämään. Loppuisipa vaan pian tämä suuri pienen ihmisen kusetus.... - VM-78
Jos olet nuori, en kannusta sinua sitoutumaan, itse tein sen virheen!
Ehdotan, että avaat tsellesi säästötilin/arvo-osuustilin.
Voit tehdä säästämis sopimuksen pankin kanssa esim. johonkin rahastoon tietyllä summalla kuussa.(voit lopettaa milloin tahansa etkä ole sitonut varojasi mahdollisesti kymmeniksi vuosiksi.)
Voit ostaa suoraa osakkeita ao-tillilesi silloin kun sinulle sopii sinulle sopivalla summalla.( voit lopettaa milloin tahansa etkä ole sitonut varojasi mahdollisesti kymmeniksi vuosiksi.)
Luulen, että säästät pitkän pennin kun jätät maksamatta pankille varainhoidostasi, joka ei välttämättä kartuta omaisuuttasi yhtään enempää kuin sinun tekemäsi päätökset. Pankki tai vakuutusyhtiö ei tietääkseni näissä asioissa ole tulos velvollinen. (kokemusta on)!
Jos sen sijaan olet varttuneempi ja varakas, on sinulla vähemmän huolia, mutta ehdotan sinullekin samaa kuin olen yllä kirjoittanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6518000Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672289Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332203- 1471779
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi271270Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511243Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1111169Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65850Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.59821Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7756