Kivun lievitykset

Lääkityksiä ei siis voida antaa sairauteni vuoksi. En tiedä jaksanko synnyttää "luomuna".
Mitä ihmettä teen?
9740
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Tarkoittaako tuo lääkityskielto siis että sektiokaan ei ole mahdollinen?

Kehottaisin tutustumaan luomusynnytykseen tai siis aktiiviseen synnytykseen, aloita vaikka aktiivinen synnytys ry:n nettisivuilta. http://www.lapsiperhe.net/aktiivinensynnytys/
Yhdistyksellä on myös kirjasto, josta jäsenet voivat lainata aktiiviseen synnytykseen liittyvää kirjallisuutta, tavallisista kirjastoistakin sitä kyllä löytyy kun osaa hakea. Aksyn kautta voisit saada itsellesi myös doulan (eli tukihenkilön synnytykseen), joka auttaisi sinua valmistautumisessa ja synnytyksessä. Eiköhän tuollaisessa erikoistapauksessa saisi synnytykseen mukaan sekä miehen että doulan, vaikkei se sairaalan normaalikäytäntöihin kuuluisikaan.

Synnyttäminen ilman lääkkeitä ei ole ollenkaan mahdotonta, kun siihen valmentautuu. Mutta vaatii aika paljon lukemista ja ajatusten sulattelua, että alkaa uskoa itseensä ja synnytyksestä selviämiseen meidän kulttuurissamme :) Kivunlievityskeinoja on kuitenkin vaikka millä mitalla niiden lääkkeidenkin lisäksi, itsekin olen selvinnyt ihan hienosti mm. rentoutumisen, vesialtaan, äänenkäytön ja liikkumisen avulla, ja synnytys oli ennemmin upea kuin kamala!

Tsemppiä!

Äänestä
  • eli sektio olisi kyllä mahdollinen ja ainoa kivuton itse tapahtuman aikana.

    Äänestä

  • onnistuu kirjoitti:

    eli sektio olisi kyllä mahdollinen ja ainoa kivuton itse tapahtuman aikana.

    Mutta sectiota ei kovin mielellään tehdä nukutuksessa. Se on suuren riskin leikkaus.

    Jos kerran nukutus onnistuu (jossa käytetään kipulääkkeitä suoraan i.v reittiä) niin miksi sitten piikkiä kankkuun tai käteen ei voida laittaa?

    Äänestä

  • sectiota kirjoitti:

    Mutta sectiota ei kovin mielellään tehdä nukutuksessa. Se on suuren riskin leikkaus.

    Jos kerran nukutus onnistuu (jossa käytetään kipulääkkeitä suoraan i.v reittiä) niin miksi sitten piikkiä kankkuun tai käteen ei voida laittaa?

    Valmisteltu keisarileikkaus ei ole mitenkään erityisen suuren riskin leikkaus, ei nukutuksessa eikä puudutuksessa. Ei lapselle, eikä äidille. Tästä löytyy runsaasti tutkimustietoa ympäri maailman. Siskot voisivat hiukan miettiä, mitä kirjoittaa. Joku voi luulla, että "tiedon" levittäjä olisi jonkinlainen asiantuntijakin ja ottaa väärät kuvitelmat todesta.

    Äänestä

Mikä sairaus sinulla on? Eikö tosiaankaan ole mitään vaihtoehtoja? Puudutuksia, hieman rauhoittavaa, petidin?

Äänestä

poissuljettu?

Äänestä
  • ...

    Äänestä

Eli minä olisin tahtonut vaikka joka kerta kivunlievitystä, mutta en ole kerennyt saada koska synnytykset ovat edenneet niin nopeasti.
Kyllä sitä voi synnyttää ilmankin, tosin haluaisin kuitenkin joskus kokea synnytyksen kivulievityksellä!! :)

Äänestä
  • niin nopeaa.....
    ekaa tein luomusti vajaan vuorokauden.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eivät ole mahdollisia kirjoitti:

Lääkityksiä ei siis voida antaa sairauteni vuoksi. En tiedä jaksanko synnyttää "luomuna".
Mitä ihmettä teen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu