Ensimmäisessä raskaudessani tunsin jo hyvin aikaisin vihlaisuja äkillisten liikkeiden yhteydessä, joka kuulemma johtuu kohdunkannattimien löystymisestä. Tässä raskaudessa noita vihlaisuja ei ole ollut, joten pitäisikö huolestua? En tunne mitään, vaikka kuinka yskisin tai kääntyilisin... huolestuttaa. Toivon, että tähän vastaisivat jo pidemmällä raskaana olevat, eli onko teiltä puuttuneet nuo vihlonnat ja silti kaikki ollut hyvin?
Ei vihlaisuja tms.
normaalia?
4372
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mulla ainakin tämä toinen raskaus ollut tähän mennessä noiden vihlomisten yms. osalta helpompi kuin ensimmäinen. En tosin ole kuin rv24, mutta kuitenkin.
Olisit onnellinen etkä murehtisi turhia..:)
voisko olla mahdollista (tai näin ainakin minä järkeilisin..), että lantiosi on jo edellisen raskauden seurauksena hieman löysempi tai antaa myöten helpommin kuin ensimmäisellä kerralla.
Tai voihan olla, että myöhemmin ilmaantuu.
jo ennen testin tekoa noita ikäviä kramppeja mahassa ja KÄRSIN niistä koko 40 1 viikkoa mutta kakkoseltapa en tuntenut mitään kipuja ennen synnytystä. Kolmosen kohdalla taas ihan eka kuukausista alkaen oli niin kovia kipuja etten väliin kyennyt kävelemään ja nyt nelosta odotan ja vaivat aika vähäisiä, viikot 18 2.
Minulla toistepäin. Esikoisesta ei oikein mitään oireita ja nyt tästä toisesta meneillään rv 12 ja mietin kuinka kauan pystyn töissä olemaan. Jomottelee, revii vihloo. Taitaa meidän lapsiluku olla tämän jälkeen täynnä.