mikä rauhoittaa vatsaa?

Onko mitään ruoka-aineita mitä syötte jotka ei tee vatsavaivoja?
Mä kun sitten syön jotakin kun on pakko niin mulla tulee aika nopeesti kaikki ulos. Suora suoli. Vatsa on ihan ripulissa kun vähän sitten jotain syön.
Syönkö mä siis liikaa kerralla kuitenkin eikä kroppa pysty sulattaan sitä?
onko jollain tällästä entä mikä auttaa?
Mä oon koittanu syödä noita lactobasilus-jugurtteja ja ne ainakin vähän jeesaa.
inhottavaa olla joka ruokailun jälkeen heti vessassa.
31771
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos on maha löysänä pitempään ku viis päivää, niin heti lääkäriin, ettet kuole kuivumiseen tai suolan ja kaliumin puutteeseen. Ja heti välittömästi apteekkiin, vaikkei oireet ois kestäny kauaakaan: haet sieltä maitohappobakteereja ja osmosalia tai vastaavaa vatsatautilääkettä. Voi olla, että ongelma korjaantuu jo niillä.

Voi olla, että jokin kivennäisaineen puutos aiheuttaa tota vaivaa, eikä se korjaannukaan ennen kuin saat ruokavaliosi balanssiin. Voi olla myös, että jos olet joutunut syömään antibioottikuurin, niin sekin on voinut johtaa kuvailemaasi mahan toimintaan. Ei se johdu siitä, että söisit liikaa kerralla, vaan jostain ihan muusta.

Äänestä

Syö useit pieniä ateriota mielummin kuin pari isoa, niin ruoka sulaa helpommin. Mä käytän päivittäin A jugurttia että masu pysyy kunnossa. Mulla kyllä on ummetusta jatkuvasti ja syön siks kaikkee kuitupitoista ja A :aa ettei ole muita vaivoja.
Banaani ja puolukka "kovettaa" vatsaa ja auttaa löysään mahaan,samoin omenat. Kokeile pikkuhiljaa. Mutta jos jatkuu niin mene ihmeessä lääkäriin. Muista veden juonti ja lisää suolaa ettei tule nestehukkaa.

Äänestä
  • Kävin ostamassa niitä jo täällä aiemmin mainittuja Rela-purutabletteja. Ne tuntuis kyllä jeesaavan. Ja luulen kans et toi aterikoon pienentäminen auttais. =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


.......+ kirjoitti:

Onko mitään ruoka-aineita mitä syötte jotka ei tee vatsavaivoja?
Mä kun sitten syön jotakin kun on pakko niin mulla tulee aika nopeesti kaikki ulos. Suora suoli. Vatsa on ihan ripulissa kun vähän sitten jotain syön.
Syönkö mä siis liikaa kerralla kuitenkin eikä kroppa pysty sulattaan sitä?
onko jollain tällästä entä mikä auttaa?
Mä oon koittanu syödä noita lactobasilus-jugurtteja ja ne ainakin vähän jeesaa.
inhottavaa olla joka ruokailun jälkeen heti vessassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu