käsikirjoitusteoriaa..?

Tarvitsisin hyvän elokuvakäsikirjoituksen teoriaa koskevan kirjan! Osaako kukaan neuvoa nimiä? Mieluusti suomenkielellä. Kiitos!
2519
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

elokuvan runousoppia

Äänestä

McKee, Robert:
Story: Substance, Structure, Style and the Principles of Screenwriting

Ei varmaankaan löydy suomeksi, mutta on kuitenkin luettavissa kohtuullisella kouluenglannilla.. Tämä on jonkinlainen puolijumala tämä McKee, mutta on sillä hyviäkin ajatuksia!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vierailija kirjoitti:

Tarvitsisin hyvän elokuvakäsikirjoituksen teoriaa koskevan kirjan! Osaako kukaan neuvoa nimiä? Mieluusti suomenkielellä. Kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu