Lääkkeennosto oireet palasivat???

Heippa!

olen syönyt jo muutaman vuoden citalopram lääkettä
nyt viikko sitten sain paniikkikohtauksen muutaman
vuoden hyvänolon jälkeen.Menin lääkärille ja päätimme nostaa lääkeannosta.Nyt nämä alkuajan sivu-
oireet palasivat eli huimaa ihan hirveesti ja päätä
särkee jo viidettä päivää.Kysyisinkin nyt joltain
kokemusta omaavalta että kuuluuko tämä asiaan?
Terveyskeskus lääkäriltä ei oikein vastauksia irtoa.
Tietääkö joku jonkun hyvän lääkärin joka olisi perehtynyt juuri paniikkihäiriöihin?
Tuntuu vaan ettei oikein kukaan kohtaamani lääkäri
tiedä asiasta juuri mitään.
3321
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

lisäämisen / lopettamisen vaikéeksi. Tuskaa on aina sellanen 2 - 3 viikkoa sitten helpottaa.

Äänestä
  • Kun annosta nostaa, oireet tulevat kunnolla päälle, ihan samoin kuin aloittaa lääkettä. Olen kokenut tuon monasti. Kestää pari viikkoa ja sitten helpottaa. Bentsoja määrätty aina nostojen tueksi. Kaiketi sinullakin? Jos ei niin pyydä resepti. Jos on taipumus ahdistukseen ja paniikkiin, niin ne monenkertaistuvat nostojen yhteydessä aina vähäksi aika.

    Kyllä se siitä.

    Äänestä

  • samaa mieltä kirjoitti:

    Kun annosta nostaa, oireet tulevat kunnolla päälle, ihan samoin kuin aloittaa lääkettä. Olen kokenut tuon monasti. Kestää pari viikkoa ja sitten helpottaa. Bentsoja määrätty aina nostojen tueksi. Kaiketi sinullakin? Jos ei niin pyydä resepti. Jos on taipumus ahdistukseen ja paniikkiin, niin ne monenkertaistuvat nostojen yhteydessä aina vähäksi aika.

    Kyllä se siitä.

    Heippa
    kiitoa vastauksistanne.
    Mitä nämä bentsot ovat?Minulle ei tosiaankaan
    tuo terveyskeskuslääkäri sanonut muuta kun , nostetaan annosta ,se kestää hetken ennenkuin se alkaa vaikuttamaan. Nyt on viikko mennyt ja on ihan hirveetä ajaa autola kun huimaa niin pirusti,
    päänsärky on jo vähän helpottanut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MM66 kirjoitti:

Heippa!

olen syönyt jo muutaman vuoden citalopram lääkettä
nyt viikko sitten sain paniikkikohtauksen muutaman
vuoden hyvänolon jälkeen.Menin lääkärille ja päätimme nostaa lääkeannosta.Nyt nämä alkuajan sivu-
oireet palasivat eli huimaa ihan hirveesti ja päätä
särkee jo viidettä päivää.Kysyisinkin nyt joltain
kokemusta omaavalta että kuuluuko tämä asiaan?
Terveyskeskus lääkäriltä ei oikein vastauksia irtoa.
Tietääkö joku jonkun hyvän lääkärin joka olisi perehtynyt juuri paniikkihäiriöihin?
Tuntuu vaan ettei oikein kukaan kohtaamani lääkäri
tiedä asiasta juuri mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu