missähän mahtaisi olla vikaa kun -87 9000i lataa tyhjäkäynnillä 10.22V ja lataus putoaa siitäkin vielä 8.12V kun kierroksia nostaa? Nopeusmittari ottaa samalla häiriötä jostakin, nousee kierroslukumittarin kanssa samaa tahtia. laturi vaihdettu mutta ei auttanut.
9000i lataus ongelma
tosari
6431
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
No luulisin että vika on jännitteensäätimessä..kokeile vaihtaa se ja katso että mitä tapahtuu...itselläni oli juuri samanlaisia vikoja omassa 9000i mutta tolla ´ne minun viat parani..
Sinulla on vikaa laturissa ja tarkemmin sanottuna laturin hiilet "hyppivät" kollektorin liukurenkailla. Hyppiminen aiheuttaa latauksen puuttumisen ja tuon "rätinän/vinkumisen". Vaihda lataussäädin siinä kun tulee hiilet mukana ja jos vika ei poistu, vaihda laturi uuteen (onko tämä vaihdettu laturi uusi vai käytetty).
...
Eipäs mennyt pisteitä kenellekkään vastanneelle, mutta kiitoksia nyt kuitenkin. Vika löytyi startin solenoidin rikkoutuneesta eristeestä jolloin päävirtakaapeli osui runkoon.
Montako pistettä voittaja olisi saanut?
Kun noita latureita vaihdatte... niin useimmiten ns. tehdaskorjatuissa laitteissa on halvin mahdollinen säädin, joka saattaa toimia hyvin tai huonosti tai ihan mitä tahansa siltä väliltä. Kunnollinen säädin kannattaa laittaa, jos aikoo ajaa autolla kuumalla, kylmällä tai kostealla säällä.