Täs näin selaillu muutaman sivullisen näitä keskusteluja ja on aika kärkkäitäkin mielipiteitä.
Mutta kuitenkin että onko suomen kansa näin että ei uskalleta sanoo asioita muuta kuin netissä tai sitte kavereiden kesken. Luuletteko että ne palkat siittä laskee ku jauhatte keskustelupalstoilla. Pitää tehdä jotain että asianosaisetkin ymmärtää vähä mitä on elää alhaisilla tuloilla vaikka käy töis. Suomi petaa omaa hautaansa tällä menolla. Mikään ei riitä
Mutta kuitenkin että onko suomen kansa näin että ei uskalleta sanoo asioita muuta kuin netissä tai sitte kavereiden kesken. Luuletteko että ne palkat siittä laskee ku jauhatte keskustelupalstoilla. Pitää tehdä jotain että asianosaisetkin ymmärtää vähä mitä on elää alhaisilla tuloilla vaikka käy töis. Suomi petaa omaa hautaansa tällä menolla. Mikään ei riitä
Vastaukset 2
Vanhimmat
kannata äänestää ja olen ateisti.
Kansalla on mielikuva, että ateistit ja ei äänestävät olisi jotain laitapuolen kulkijoita. Äänioikeutetuista 30% suomalaisia mahtuu kaikenlaista väkeä, niin kuin muihinkin suuriin väestöryhmiin.
Mullakaan ei ole kuin velaton uusi ok-talo jan purjevene, ehkä sen takia etten äänestä, olen ateisti, eika taloudessa ole ollut tv:tä 7 vuoteen. Ikääkin on vasta reilusti alle 40 ja lumilaudalla menee esim. 180 hypyt.
Kyllä uskaltaa; muttei edes "korkein" suomen oikeuslaitos uskalla niitä käsitellä.
Salainen-leimasin on "löytynyt" yllättävän usein ... vielä useammin lausunta ... emme ole toimivaltaisia".
Ompa asioista kanneltu ihmisoikeustuomioistuimeen asti.
Jokainen asioista perillä oleva tietää miksi suomea koskevat parimymmentä juttua ovat "jumissa" ihmisoikeustuomioistuimessa.
Suomen "oikeus"järjestelmällä ei ole "kanttia" käsittellä todellisia oikeusturvaongelmia suomen lainsäädännössä ja viranomaiskäytännössä.
Esimerkiksi allekirjoittanut on lähettänyt "laillisuusvalvojille" seuraavanlaisia viestejä ... puolueettoman lainlaadinnan varmistamiseski pyydän toimittamaan kopiot aineistosta EIT 24221/06 kansanedustajien käyttöön.
"Laillisuusvalvoja" ilmoitti itsensä toimivallattomaksi .
valtakunnasyyttäjänvirastoon on 9.12. 2005 faksattu "syyteilmoitus" eduskunnan "oikeus"asiamiehen toteamista virkarikoksista ... 2006 "oikeus"ministeriö tapauksessa OM 114/911/2006; ja totesi 8 kk kirjaamisajan olevan kohtuuton.
Asian "olemassaolon kieltävät oikeusministeriö, valtakunnansyyttäjänvirasto ja ihmisoikeustuomioistuin lähetti kirjeen ... emme anna puhelimitse mitään tietoja tapausta koskien.
Edellämainituin syin; jollei edes EIT halua saattaa suomea oikeusturvavaltioiden joukkoon ... taitaa ainoa keino olla kertoa tosiasioita näillä sivuilla.
Jos vielä viikon päästä voit lukea näitä "julkisia " diaarinumeroita tästä kirjoituksesta nostan hattua ettei tätä ilmeisen "rasistista" ja viranomaisia "syrjivää" tekstiä ole poistettu !