B-kortilla ei saa Suomessa ajaa matalaviritteistä kevaria tai skootteria alle 125 M3. ÄLYTÖNTÄ.
Olen tehnyt AKE:lle asiasta aloitteen, mutta sanoivat, että vain kansanedustajat voivat muuttaa lakia ko. kohdassa.
Pitäisi mennä kesätöihin toiselle paikkakunalle, enkä haluaisi ostaa autoa. Bussit eivät kulje.
125- kevari olisi kesällä kätevä, muuta kun ei saa ajaa.
Olen tehnyt AKE:lle asiasta aloitteen, mutta sanoivat, että vain kansanedustajat voivat muuttaa lakia ko. kohdassa.
Pitäisi mennä kesätöihin toiselle paikkakunalle, enkä haluaisi ostaa autoa. Bussit eivät kulje.
125- kevari olisi kesällä kätevä, muuta kun ei saa ajaa.
Vastaukset 34
Vanhimmat
meininki tässä valtakunnassa.
Jos auton ostat kesätöiden takia,niin tulot ansioissa on -0.
Autoja jotka kulkee yhtä kovempaa kuin kevarit, vie bensaa lähes saman jne maksaa noin 300€ joten mitä väliä?
Tottakai ton lain tarkoitus on myöskin vain kiusaaminen
Mistä saa auton 300€:lla joka kuluttaa alle 4l satasella?
Sieltäpä saapi auton joka vie noin 4,5 sadalla
Halvin saabikin vie 8-9 litraa satasella.
Ei tuollaista ole olemassakaan. Joku 80-luvun lopun 1.0 micra tai uno 45 saattaa päästä maantienopeuksilla johonkin viiden paikkeille mutta seka-ajossa menee jo enemmän. Luotettavuuden voi aika pitkälti unohtaa kun kyseessä on alle 500e autot merkistä riippumatta, tuurilla voi silti päästä pitkällekkin.
Jep, täällä Suomessa ei B kortilla saa ajaa kevaria, pitää ajaa se prätkäkortti erikseen. Joskus aikoinaan sen prätkäkortin sai siinä B kortin mukana.
Itse ajoin kyllä aikanaan KT kortin ja a tuli lahjana.aika hauskaa sillä minun 70v muorillakin ab kortti eli vois mamma alkaa ajaleen vaikka heti 1000cm prätkää:=)
ehkä järkevin muutos mikä tullut mun opettaja aikana (16v) eli erottaa A ja B. suurin osa ymmärtää miksi, jos tarvii perustella... en jaksa.
Itse olen ajellut kevarilla kohta 4 vuotta ilman korttia eikä poliisit ole vieläkään pysäyttäneet ja kysyneet korttia!
Eihän sitä kortilla ajetavaan pärrällä! =D
Autokoulu on vain "peruskoulu".RahastusSAMPO.
Lentämään opitaan lentämällä, kirurgiksi opitaan leikkaamalla, hammaslääkäriksi poraamalla jne jne...
Mitäs sitä turhaan opiskelemaan kun tekemällä oppii.
siitä pelkästä autokoulusta. Ei tarvi liioitella.
miksi autokoulu on joidenkin mielestä kallis. Sitä ja sen antamaa opetusta ei arvosteta millään muotoa. Ikäänkuin ajokortti olisi kansalaisoikeus.
Asia on niin että oikeiden ja väärien toimintatapojen oppiminen on yhtä helppoa, autokoulussa (ehkä nimi on harhaanjohtava, annetaanhan siellä pyöräopetustakin) oppii oikeat toimintatavat heti alkuun. Moottoripyörällä ajettaessa oikeiden toimintatapojen rooli korostuu sillä henki on aika löysässä johtuen moottoripyörän kuljettajaa suojaamattomasta rakenteesta.
Mutta ei autokoulukaan autuaaksi tee, oma asenne on se mikä ratkaisee. Ja se tulee taas kotoa, vanhemmilta. Autokoulun muutaman kymmenen tunnin aikana ei pysty enää korjaamaan asennevammaa mikä on synnytetty kotona vajaan parinkymmenen vuoden aikana.
Moottoripyörän ajaminen on vaativampaa kuin auton. Hyvä autonajotaito ei tee automaattisesti hyvää motoristia.
"perstuntumalla". Jos ei sitä ole,niin ei ole hyvä missään eikä opi koskaan.
Joo ja polkupyöriin myös pakollinen ajokortti ja rullaluistimiin ja rullalautoihin, käveleminenkin ei pitäisi olla jokaisen kansanoikeus.
Saako hengittää enää ilman pakollista korttia?
viime vuosikymmenen alussa, jolloin pyörälisenssi jäi pois autoajolupaa haettaessa. Mikä on hyvä juttu. Tässä sinun tapauksessa toki itseäsi moinen harmittaa koska sinä varmasti osaat ajaa moottoroitua kaksipyöräistä vaarantamatta omaasi tai muiden turvallisuutta. Aja pyöräkortti tai osta mopedi, siinä ratkaisu. Polkupyörä ei vaadi mitään lisenssiä, kypärän tarvitsee ja pimeällä valot, hyvä ja ekologinen vaihtoehto sekin. Lisäksi kunto kasvaa kohisten.
Euroopassa saa ajaa 125-skootteria B-kortilla.
Miksi ei meillä ?
Se olisi bensan säästöä.
Emme kuuluneet EU:hun vuosikymmenen alussa ja bensa oli paljon halvempaa.
Nyt tämä 125-skootterilaki pitäisi päivittää, ettei tarttis hankkia kesäksi autoa ja ruveta maksaan auton käyttöveroja, isoja bensalaskuja ym.
Tässä olisi jollekin rivikansanedustajalle lakialoitteen ja näytön paikka.
Suomessa laki ei erottele skootteria ja moottoripyörää, lain kannalta on sama asia oliko se kevari mallia skootteri tai prätkä.
Ja jos ajaa esim kevarikortin inssin skootterilla, ei saa ajaa "oikeaa" kevaria ollenkaan.
Mutta jos hommaa M-kortin niin saa ajaa L1 ja L1e luokan skootteria, sekä normaalia manuaalivaihteista mopoa, vaikka ei ole ollut ollenkaan mitään ajokoetta.
Mutta saahan sitä B-kortilla ajaa L1/L1e skootteria, joten ei muutakun ajelee, kyl nekin sen 60-80 saa menemään ;)
Muualla EU- alueella skootterilaki on paljon yksinkertaisempi.
Huullua Suomessa, kun mopokortilla 15 v. saa ajaa pienoisautoa, traktorikortilla 16 vuotias 200 heppaista valtavaa traktoria, mutta autokortilla (B) 18 v. ei saa ajaa 125 m3 skootteria.
Säätettäis bensua ja ajettais skootterilll.
Voiko Suomen Moottoripyöräliitto tehdä eduskunnalle esitystä ajolupien päivittämiseksi ?
Läheskään kaikki B-luvan (autokortin) haltijat eivät halua, tai ole varaa, ajaa autolla. Skootteri 125 m3 olisi paljon halvempi ylläpitää.
Jos sitä kevaria tahtoo ajaa, niin miksei voi käydä A1- tai A-korttia? Turha inistä, jos ei itse tajua käydä ajokorttia, joka oikeuttaa ajamaan sitä "skootterikevaria", joka on niin mieluinen.
Moottoripyöräkortti on olemassa ihan syystä. Autolla ja mp:llä ajaminen ei ole sama asia, vaikka kuutioita olisikin vain 125cm^3. Mp:llä on niin erilaiset ajo-ominaisuudet ja käyttäyminen verrattuna autoon, ettei sitä todellakaan osaa ajaa millään perstuntumalla.
Sillähän mp-onnettomuuksia onkin niin paljon, kuin nämä kaikenmaailman "kaikkitietävät" hyppäävät pyörän selkään ja vaarantavat itsensä ja muut, kun eivät osaa ajaa..
Ajokorttiin pitäisi sisällyttää psykologinen testi tällaisten asennevammaisten kitkemiseksi Suomen liikenteestä.
Varmaan sekoitit nyt asiat vahingossa isoihin moottoripyöriin.
Oleko käynyt Euroopassa katsomassa nuorten skootteri-innostusta.
Autokortti (B-kortti) on aika monella 2-kymmppisellä, mutta he eivät saa kesäisin ajaa vähän isompaa skootteria kuten muualla Euroopassa.
Säästettäiskö bensaa kaksipyöräisillä.
15-vuotias lapsi saa ajaa talon korkuisella traktorilla, mutta 20-nuori B-kortin (autokortin) omaava, ei saa ajaa 125-skootterilla !!!
Lakimiehet herätys.
Saako 500 m3 mönkijää ajaa B-kortilla ?
Sillä 500 m3 mänkiässä on koneen tilavuus 500000 litraa, ja tuollaisia tilavuuksia ei ole edes isoissa ristilylaivoissa.
Joten ei saa ajaa
Eihän siinä edellisessä viestissä ollut mistään koneesta puhe.
500 m3 ilmaa vapaasti ympärillä tai -lunta mäellä.
Kestävätkö korealaiset 125 cm3 skootterit ?
Kuinka vanha saa aiaa yleisellä tiekkä talonkorkuista traktoria ?
Kuinka lapsi saa ajaa mopoautoa ?