Odottelen koepalojen tuloksia ja diagnoosin varmistumista. Mietin, että kai sen gluteiinittoman ruokavalion voi jo nyt aloittaa? Mihin muut keliaakikot kokoontuvat netissä? Onko mitään muuta palstaa kuin tämä, missä voi saada vertaistukea?
Aloittelijalle apua
2
593
Vastaukset
- jo käynyt
gastroskopiassa, voit ymmärtääkseni huoletta aloittaa gluteenittoman ruokavalion (ennen gastroskopiaa ei missään tapauksessa). Toinen keskustelupalsta löytyy täältä http://keliakiayhdistys.fi/forum/viewforum.php?f=1&sid=6f528a2e205d21f590065b4f1c3ceeeb
Itselleni siitä on ollut todella paljon hyötyä. Tervetuloa joukkoon! - Hanna
Komppaan edellistä, eli käsittääkseni mikään ei estä gluteenittoman dietin aloittamista heti gastron jälkeen. Itse söin tavallista leipää vielä tulosten saamiseen asti, koska olin oireeton. Se oli kyllä tyhmää, koska sillä vaan pitkittää elimistön tulehdustilaa.
Tosiaan tuo Uudenmaan keliakiayhdistyksen sivusto on toinen olemassaoleva. Se myös (ainakin minun mielestäni) toimii kätevämmin kuin tämä, mutta sinne pitää rekisteröityä.
Keliaakikot tapaavat myös livenä, mistä voisit saada vertaistukea ja hyviä vinkkejä esim. alueesi kahviloista, jotka tarjoilevat gluteenitonta.
Katso www.keliakialiitto.fi ja sieltä aluetoiminta ja oma paikallisyhdistyksesi. Alle 16-vuotiaat kuuluvat automaattisesti Mininukkareihin ja 16-28-vuotiaat Keliakianuoriin -> www.keliakianuoret.fi.
Jos et löydä kaipaamaasi ohjelmaa, tukea, vastausta kysymykseesi, tai mieleesi tulee hyvä muu toiminta-ajatus, ota ihmeessä yhteyttä Keliakialiittoon / paikallisyhdistykseen / Mininukkareihin / Keliakianuoriin.
Toiminta-ajatuksia mielellän aina vastaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit585544KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1953557Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182378Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222365Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91158- 1021048
Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT621027Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181012- 83978
Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79965