Odottelen koepalojen tuloksia ja diagnoosin varmistumista. Mietin, että kai sen gluteiinittoman ruokavalion voi jo nyt aloittaa? Mihin muut keliaakikot kokoontuvat netissä? Onko mitään muuta palstaa kuin tämä, missä voi saada vertaistukea?
Vastaukset 2
- jo käynyt
gastroskopiassa, voit ymmärtääkseni huoletta aloittaa gluteenittoman ruokavalion (ennen gastroskopiaa ei missään tapauksessa). Toinen keskustelupalsta löytyy täältä http://keliakiayhdistys.fi/forum/viewforum.php?f=1&sid=6f528a2e205d21f590065b4f1c3ceeeb
Itselleni siitä on ollut todella paljon hyötyä. Tervetuloa joukkoon! - Hanna
Komppaan edellistä, eli käsittääkseni mikään ei estä gluteenittoman dietin aloittamista heti gastron jälkeen. Itse söin tavallista leipää vielä tulosten saamiseen asti, koska olin oireeton. Se oli kyllä tyhmää, koska sillä vaan pitkittää elimistön tulehdustilaa.
Tosiaan tuo Uudenmaan keliakiayhdistyksen sivusto on toinen olemassaoleva. Se myös (ainakin minun mielestäni) toimii kätevämmin kuin tämä, mutta sinne pitää rekisteröityä.
Keliaakikot tapaavat myös livenä, mistä voisit saada vertaistukea ja hyviä vinkkejä esim. alueesi kahviloista, jotka tarjoilevat gluteenitonta.
Katso www.keliakialiitto.fi ja sieltä aluetoiminta ja oma paikallisyhdistyksesi. Alle 16-vuotiaat kuuluvat automaattisesti Mininukkareihin ja 16-28-vuotiaat Keliakianuoriin -> www.keliakianuoret.fi.
Jos et löydä kaipaamaasi ohjelmaa, tukea, vastausta kysymykseesi, tai mieleesi tulee hyvä muu toiminta-ajatus, ota ihmeessä yhteyttä Keliakialiittoon / paikallisyhdistykseen / Mininukkareihin / Keliakianuoriin.
Toiminta-ajatuksia mielellän aina vastaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2202228
Ei enää ulkoteltta ruokaa.
Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,521322Jos sussa toisessa on yhtään miestä
Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te1861167- 81996
En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen
Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää56891- 72832
- 100812
Mitä eroavaisuuksia sinulla on
kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?77747Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.359739- 40731