vasemmistolaiset kommareita?

antijuntti

Aina joku sekoittaa kommunismin, sosialismin ja vasemmistolaisuuden keskenään, vaikka todellisuudessa NL:n kommunismi oli eräänlaista fasismia kuitenkin kaukana pasifismista ja sosialismista jota nykypäivän vasemmistolaiset edustavat.

Itseasiassa monet oikeistolaisina pidetyt poliitikotkin saattavat omata vasemmistolaisia ajatuksia, ovatko he sitten kommareita?

Ihmettelen vähän miten edes voidaan ajatella että kommunismi on vasemmistolaisuutta, varsinkaan jotkut Stalinin hirmuteot. Eivätkö ne itseasiassa täytä äärioikeistolaiset piirteet?

Äärioikeistolaisuus tuskin rajoittuu pelkästään mihinkään ihmisten ulkoiseen erilaisuuteen, yleensähän kyseessä on karkeaa luokittelua mitä Stalinkin kuitenkin harrasti kiikuttaessaan ihimisiä Siperiaan tai tuhotessaan kokonaisia ihmisryhmiä vaikka joukossa saattoikin olla "kelpo ihmisiä".

Vai mitä olette mieltä?

5

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minäkin...

      www.politicalcompass.org

      Siellä kohdassa "extreme right" pohditaan juuri tätä ongelmaa.

    • SK-mies

      kommunismi/sosialismi on ollut joka IKINEN kerta sortovaltaa. Joten punautopia on vain haavekuva ja houkutin ryhtyä tähän uskontoon, jonka todellinen päämäärä on tappaa, tuhota ja orjuuttaa. Tästä on nyt vuosisadan verran näyttöä.

      Stalin oli hyvä kommunisti, aivan kuten PolPot tai Mao tai Castro. Tappamalla valtaan.

      Kommunismilla/sosialismilla tai kansallissosialismilla ei ole mitään merkittävää eroa, paskapaketin koristelussa vain.

    • proo

      Kyllä kommunistit ja sosialistit ovat tietysti syyllisiä esim Stalinin vainoihin.
      NL oli kommunistinen/sosialistinen diktaruurivaltio.

      Sellaista murhenäytelmää juuri on kommunismi, ihmisten tappamista. Hyh.

      Äläpä siirrä vasemmiston tekemiä rikoksia ja kansanmurhia muiden niskoille!

      • Heh

        ...Intian siirryttyä markkinatalouteen kuollut enemmän ihmisiä kuin koko kommunismin historian aikana? :)

        Tämä siis pelkästään Intiasta. Jos listaan niputtaa parannettaviin sairauksiin, nälkään ja kodittomuuteen kuolleet ihmiset, päästään aika veikeisiin lukemiin.

        Hävettää tuollainen tekopyhyys!


    • Tosi on

      valitettavasti täällä liikkuu sellaista väkeä, jonka aivot eivät pysty käsittelemään tälläisiä asioita totuuden mukaisesti. Kyllähän täällä on liikkunut kaikenlaisia Ciceroita ja Censoreita, jotka eivät ymmärrä edes lukemaansa, joten miten heiltä voisi mitään muutakaan vaatia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      650
      7981
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      466
      2267
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2183
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      1756
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1246
    6. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1233
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      1146
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      842
    9. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      795
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      746
    Aihe