Lahden Sininen palaa valikoimiin!

Auran tapaan myös Lahden Sininen palaa takaisin!

http://www.ess.fi/?article=187820
135371
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

lahden sinisellä olen opetellut pussikaljoittelun aakkosia joskus 90-luvun alussa.

Äänestä
  • Veikkaanpa että tuokaan ei enää maistu samalta kuin MUISTAAKSEMME silloin vanhoina hyvinä aikoina....

    Äänestä

epäilen, että sinistä ei tehdä alkuperäisen mallasta sisältävän reseptin pohjalta, vaan käymiseen käytetään ohran tärkkelystä ja saadaan nopeasti tehtyä pikaahiivalientä.

Äänestä
  • tästä on haaveiltu pitkään

    Äänestä

Eihän Aurakaan tullut takaisin alkuperäisen veroisena, vaan mm. humalaa on tuntuvasti vähennetty niistä vanhoista hyvistä ajoista.

Bulkkikaljoja ovat suurpanimoiden tuotteet kaikki tyynni.

Äänestä
  • Eipä maistunut samalta, ikävää. Mutta täytyy myöntää, että tölkin ilmestyminen kaupan hyllylle herätti lämpimiä muistoja.

    KK

    Äänestä

  • KapustaKalle kirjoitti:

    Eipä maistunut samalta, ikävää. Mutta täytyy myöntää, että tölkin ilmestyminen kaupan hyllylle herätti lämpimiä muistoja.

    KK

    Eipä ole ihme, jos ei maistunut oikealta Siniseltä. Näkyy olevan valmistettu tällaisista aineista: Vesi, ohramallas, ohratärkkelys, humala, hapettumisenestoaineet (E300, E224)

    Ei perinteisessä Sinisessä ollut mitään tärkkelystä tai E-koodeja. Eli se siitä Sinisen paluusta. Samaa halpakaljaa kuin muutkin suomalaiset. Jätän suosiolla väliin.

    Äänestä

  • Johan nyt kirjoitti:

    Eipä ole ihme, jos ei maistunut oikealta Siniseltä. Näkyy olevan valmistettu tällaisista aineista: Vesi, ohramallas, ohratärkkelys, humala, hapettumisenestoaineet (E300, E224)

    Ei perinteisessä Sinisessä ollut mitään tärkkelystä tai E-koodeja. Eli se siitä Sinisen paluusta. Samaa halpakaljaa kuin muutkin suomalaiset. Jätän suosiolla väliin.

    Sininen olisi ollut viime aikojen olutuutuuksien kruunaamaton antikuningas, ellei Koff olisi ehtinyt apajille vieläkin kaameammalla Litellään...

    Äänestä

ja todeta, vuoden huonoin olut titteli on tämän, aika kamalaa huttua. Ei mitään tekemistä vanhan maltaiset, hieman suolaisen Lahden Sinisen kanssa. Jotain pika-tärkkelys-sotkua, hyi helskutti - toista kertaa en osta, enkä ota vaikka ilmaiseksi saisin.

Äänestä
  • Ainakin meidän lähikaupassa tämä sininen maksaa 2,45 e/puolenlitran tölkissä.Kallista!Esim Laitilan Kukkoa sais 2,05 euron hintaan.Samasta kaupasta.

    Äänestä

  • mikkelin kaljasieppo kirjoitti:

    Ainakin meidän lähikaupassa tämä sininen maksaa 2,45 e/puolenlitran tölkissä.Kallista!Esim Laitilan Kukkoa sais 2,05 euron hintaan.Samasta kaupasta.

    Sininen jäi hintansa takia kaupan hyllyyn. Taikka siis oikeastaan lavalle. Lava ei ollut kovin vajaa ja miksi olisikaan kun loistavaa siniseen tölkkiin pakattua saksalaista merkkiolutta saa 1,75€ hintaan.

    Äänestä

LAHDEN SININEN ON LEGENDAARINEN SIINÄ MISSÄ KARJALA

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Syndrooma Lahti kirjoitti:

Auran tapaan myös Lahden Sininen palaa takaisin!

http://www.ess.fi/?article=187820

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu